Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Pojistit potápěče? V Česku obtížně...

Autor: Petr Zámečník | 19.08.2008 00:00 | Kategorie: Pojištění | 11 komentářů
Pojistit potápěče? V Česku obtížně...

Pojištění rizikových sportů je obecně drahé. A některé sporty pojistit nelze téměř vůbec nebo s vážnými omezeními. Jedním z takových je potápění, které láká stále více Čechů. Jak lze pojistit potápěče?

Potápění je stále oblíbenější

GE Money Bank nechala u agentury Ipsos Tambor zpracovat v souvislosti s Olympijskými hrami průzkum zájmu Čechů o sporty, sportovní aktivity a náklady, které jim věnují. Výsledky ankety mezi 500 respondenty ukázaly na tři nejoblíbenější sporty: golf, potápění a paragliding.

„Ženy se mnohem častěji než muži nebojí pustit i do riskantnějších sportovních aktivit,“ uvedla Markéta Dvořáčková, tisková mluvčí GE Money, k výsledkům průzkumu.

Pojištění... drahé či nedostupné

Pojistit golfistu není větší problém. Pokud nebudete vy nebo váš klient hrát golf závodně, pak ho ve výlukách z pojištění pravděpodobně nenajdete. Dáte-li se ale na soutěžní sportovní dráhu, můžete se setkat s výlukou typu „závodně provozovaný sport“ a nepojistitelní se tím stávají i soutěžní šachisté.

Potápění je zpravidla kvalifikováno jako velmi nebezpečný sport. V základním pojištění ho naleznete ve výlukách všech pojišťoven. Budete si proto muset připlatit... anebo najít jinou pojišťovnu.

Co pojistit? Úraz, invaliditu a cestování

Při potápění, obdobně jako u dalších rizikových aktivit, je nejdůležitější zajistit riziko úrazu a invalidity. Není potřeba hledat speciální životní pojištění pro případ smrti, neboť pokud potápění nezvolíte jako způsob sebevraždy v prvních dvou letech trvání pojistné smlouvy, nebudou vaši pozůstalí na výplatě pojistného plnění kráceni.

Máte-li ale uzavřeno úrazové pojištění, pojištění trvalých následků úrazu nebo invalidity, je téměř jisté, že se pojištění v základní podobě potápění netýká. V případě, že by se vám stala pojistná událost v souvislosti s potápěním, pojistného plnění byste se nedočkali. Totéž ovšem platí pro cestovní pojištění.

V některých přímořských letoviscích se mohou potápět i lidé bez základního kurzu potápění - vždy s doprovodem a s dalšími omezeními. I tuto činnost ale většina pojistných podmínek z pojištění vylučuje. Pokud by se vám přihodila nehoda, díky níž byste se dostali do lékařské péče, veškeré náklady byste hradili z vlastní kapsy.

Pojišťovny v Česku a jejich podmínky

Oslovili jsme vybrané pojišťovny působící v České republice s dotazem, za jakých podmínek a s jakými omezeními jsou schopny poskytnou cestovní pojištění a pojištění úrazu/invalidity pro potápěče. Informace jsme v některých případech doplnili prozkoumáním všeobecných pojistných podmínek.

Aviva

Aviva, životní pojišťovna, se specializuje na životní pojištění. Potápění (a další rizikové aktivity) má plně ve výlukách.

Pojišťovna Slavia

Pojištění přístrojového potápění lze sjednat v rámci cestovního pojištění pouze v rámci Evropy. Pojistit lze jak léčebné výlohy, tak úraz a trvalé následky úrazu. Nutné je ovšem využití tarifu „Profesionál“. Limity plnění pro smrt úrazem a trvalé následky úrazu jsou pro potápění poloviční než pro nerizikové činnosti (250 tis. Kč, resp. 500 tis. Kč místo 500 tis. Kč, resp. 1 mil. Kč). Limit plnění léčebných výloh krácen není a činí 5 mil. Kč. Cenu pojištění pojišťovna na internetových stránkách (raději?) neuvádí...

AMCICO AIG Life

Pojišťovna podle všeobecných pojistných podmínek pojistí úraz i invaliditu - samozřejmě za cenu navýšení pojistného. Cestovní pojištění bez výluky potápění nabízí jen  jako skupinové pojištění k některým platebním kartám. Limitem je potápění do hloubky přes (či přesněji pod) 40 m a některé druhy potápění.

Česká pojišťovna

Úrazové pojištění České pojišťovny kryje pouze šnorchlování. Chcete-li využít přístroje, musíte hledat u jiné pojišťovny. Šnorchlování je kryto též v běžném cestovním pojištění: „Česká pojišťovna také pojistí sportovce, kteří se potápějí s lahví do hloubky 30 metrů, ale jejich pojištění už bude o něco dražší, protože je v jejich případě i vyšší míra rizika. Stejně tak pojistí ČP i rekreační potápěče, kteří se potápějí pod dohledem instruktora do max. hloubky 10 metrů, ti však budou mít pojistku levnější, než sportovní potápěči, kteří se vydávají do větších hloubek,“ uvádí Václav Bálek, tiskový mluvčí České pojišťovny.AXA

Pojišťovna AXA má potápění ve výlukách.

ČSOB Pojišťovna

ČSOB Pojišťovna ve standardním cestovním pojištění zahrnuje šnorchlování, které není třeba připojistit. Z přístrojového potápění pojistí jen sportovní potápění do 40 m, hlubší ponory řadí mezi nepojistitelné sporty. V rámci úrazového pojištění kryje jen šnorchlování.

Pojištění nebezpečných sportů si klient musí připlatit. Zatímco u standardního pojištění zaplatí za limit léčebných výloh v Evropě ve výši 1,5 mil. Kč jen 17 Kč (tarif standard), za nebezpečné sporty zaplatí 106 Kč za den pojištění. Limit 2,5 mil. Kč ve světě pak stojí 60 Kč/den u standardního pojištění a 342 Kč/den pro nebezpečné sporty.

Česká podnikatelská pojišťovna

Renata Svobodová, tisková mluvčí ČPP, k našemu dotazu uvedla: „Potápění je standardně z pojištění vyloučeno, sjednání pojištění je možné pouze za individuálních podmínek, stanovená výše pojistného zohledňuje míru rizika tohoto druhu sportu.“ Takže, zkusit to můžete...

Pojišťovna České spořitelny

Pojišťovny České spořitelny nabízí potápěčům pojištění úrazu a trvalé invalidity v rámci Flexibilního životního pojištění FLEXI nebo Investičního životního pojištění FLEXI INVEST2008. Limity pojištění mohou být poměrně vysoké - smrt úrazem až 10 mil. Kč, trvalé následky až 2,5 mil. Kč, plná invalidita až 4 mil. Kč... je to jen otázka ceny.

A jaká je cena? Např. svobodného, zdravého muže věku 30 let, který si sjedná pojištění pro trvalé následky úrazu 300 000 Kč, pro plnou invaliditu způsobenou úrazem také 300 000 Kč, denní odškodné pro případ úrazu (minimální doba léčení 8 dnů) 250 Kč a smrt 10 000 Kč, zaplatí měsíčně 1 170 Kč... levné to tedy rozhodně není. Slabou útěchou může být v 60 letech výplata 5 070 Kč (za předpokladu zhodnocení investiční části ve výši 3,5 %). Ano, i takto lze využívat investiční životní pojištění.

AEGON Pojišťovna

AEGON Pojišťovna nabízí pro potápěče pouze úrazové pojištění v rámci životního pojištění. Ten se ale nesmí potápět hlouběji než do 30 m. V ostatních případech je prozkoumán zdravotní stav a vyplněn dotazník o druhu potápění (šnorchlování, sportovní potápění, komerční potápění, vrakové potápění, potápění u útesů apod.). Následuje jednání o podmínkách pojištění na základě posouzení rizika zajišťovnou.

„Konkrétní sazby a limity se proto nedají jednoduše říct, protože každý případ řešíme individuálně na základě dotazníku a také podle toho, který produkt si klient chce sjednat,“ uvedla Ivana Křížová, specialista na komunikaci AEGON.

Komerční pojišťovna

Komerční pojišťovna má pro úrazové připojištění potápění ve výlukách. U cestovního pojištění lze pojistit jako rizikový sport potápění do hloubky 30 m. Pojištění léčebných výloh pro oblast Evropy ve sportovním tarifu vychází na 100 Kč/den s limitem plnění 1,25 mil. Kč.

Victoria pojišťovna

Victoria pojišťovna nabízí jak úrazové pojištění/pojištění invalidity, tak cestovní pojištění, které kryje rizika potápění. Cestovní pojištění je v Evropě bez limitu za cenu 40 Kč/den (vč. potápění), denní sazba ve světě činí 108 Kč s limitem 1,5 mil. Kč na léčebné výlohy. Na potápění nejsou kladena žádná další omezení.

Kooperativa, pojišťovna

V rámci univerzálního rizikového pojištění RUBIKON si může potápěč pojistit jak úraz, tak invaliditu. U trvalých následků lze sjednat progresivní plnění až na čtyřnásobek. Omezením je hloubka 40 m s certifikací přístrojového vybavení. U pojištění léčebných výloh k cestovnímu pojištění je limit 1,5 mil. Kč nebo 3 mil. Kč podle volby klienta. První varianta pro Evropu stojí 40 Kč, druhá 60 Kč/den. Smrt následkem úrazu s limitem 200 tis. Kč a trvalé následky 400 tis. Kč s tělesným poškozením způsobeným úrazem 50 tis. Kč lze pojistit za 30 Kč/den. Součástí je i pojištění odpovědnosti a zavazadel.

Allianz pojišťovna

Allianz pojišťovna nabízí úrazové připojištění v rámci pojištění Rytmus. Pojištění invalidity pojišťovna nenabízí. Příplatek za rizikové sporty činí 100 % z běžného pojistného. Pojistné plnění nebude vyplaceno v případě, "kdy byla újma na zdraví způsobena při neoprávněném výkonu činnosti, které je podle právních předpisů vyžadována zvláštní způsobilost nebo osvědčení." To může být limitující např. v případě, kdy se potápěč vlivem pojistné události ponoří hlouběji, než umožňuje jeho licence. U cestovního pojištění jsou též limitem licence potápěče.

Specializované pojištění?

Potápěčské nehody se stávají. Jejich následky mohou být velmi vážné. A to i finanční. Rychlost a bezproblémovost pojistného plnění se pak staví nad cenu pojištění. A ještě důležitější jsou zkušenosti s asistencí při pojistné události - zejména zajištění rychlé lékařské péče, bezpečného převozu do zařízení s připravenou barokomorou apod. I z tohoto důvodu má smysl hledat specializované pojištění.

Specializované pojištění potápěčů nabízí sdružení DAN (Divers Allert Network). Pro individuální členy - sportovní potápěče nabízí tři základní pojistné plány. U všech jsou transport, hospitalizace, barokomora apod. bez limitu (jsou-li organizovány asistenční službou DAN; není-li, jsou roční limity 31 tis. EUR pro základní pojištění a 62 tis. EUR pro vyšší pojistky). Liší se především limity plnění v případě trvalé invalidity, které mohou být 10 tis. EUR, 100 tis. EUR nebo 200 tis. EUR a v ceně jsou i další „služby“ (např. pojištění odpovědnosti, poškození či zničení potápěčské výstroje při pojistné události apod.). Roční pojistné činí 68 EUR, 139 EUR, resp. 195 EUR.

Zajímavé jsou výluky z pojištění. Týkají se vesměs jen požití alkoholických nápojů a drog, války, jaderného záření apod., které jsou běžné ve většině pojištění a s potápěním přímo nesouvisí, dále profesionálních rybářů a pokusů o překonání rekordů, některých typů technického potápění (např. do hloubek přes 130 m, pokud nejsou odsouhlaseny DAN apod. extrémních ponorů), těhotenství a léčby poskytnuté příbuznými.

Připojistit lze i riziko smrti. Pozůstalí pak dostanou buď 50 tis. EUR (za pojistné 40 EUR), nebo 50 tis. EUR + 10letou roční rentu 6 tis. EUR (za 75 EUR). Tyto podmínky platí pouze pro potápění se vzduchem a nitroxem, zájemci o technické potápění jsou pojištěni individuálně.

Všechna pojištění DAN se vztahují pouze na pojistné události v souvislosti s potápěním.

Ilustrační fotografie: www.sxc.hu

Anketa

Potápíte se?

Ano. (83)
 
Ne, ale mám mezi klienty potápěče. (5)
 
Ne. (7)
 Celkem hlasovalo 95 čtenářů

Pojistit potápěče? V Česku obtížně... >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Odkazující články

Jeroen van Leeuwen: Externí poradce musíme více kontrolovat Autor: Petr Zámečník | 09.09.2008 00:00

Kolik stojí „smrt“ Autor: Petr Zámečník | 24.11.2014 00:00

Pojištění smrti dítěte: Zakázáno etikou Autor: Petr Zámečník | 02.06.2014 00:00

Cestovní pojištění pro potápěče: Situace se lepší Autor: Denisa Kalkusová | 18.04.2014 00:00

Jak pojišťovny a směnárny podvádějí Autor: Dušan Šídlo | 02.05.2013 00:00

Pojištění života a invalidity pro potápěče? Raději mimo ČR… Autor: Petr Zámečník | 05.09.2012 00:00

Cestujete za potápěním? Volbu pojišťovny nepodceňte Autor: Petr Zámečník | 22.08.2012 00:00

S kartou na cestách aneb „Zadarmo“ se může prodražit Autor: Petr Zámečník | 07.06.2012 00:00

Pozor na pojištění úrazu! Je to málo... Autor: Petr Zámečník | 07.07.2010 08:40

Invalidita 2010: Podmínky zpřísnily, důchody klesly Autor: Michal Korejs | 26.02.2010 00:00

Kryjete životní rizika dobře? Autor: Tomáš Mazáč | 26.01.2010 00:00

Jak porovnat nabídky cestovního pojištění? Autor: Anna Novotná | 28.12.2009 00:00

Papamobil bez technického průkazu nepojistíte... Autor: Petr Zámečník | 25.09.2009 00:00

Životní pojištění FLEXI 2009: Je výhodné? Autor: Dušan Šídlo | 05.05.2009 00:10

Havarijní pojištění: Cenu vozidla si musíte hlídat sami! Autor: Jaroslav Kokeš | 19.12.2008 00:00

Životní pojištění rodiny Autor: Jaroslav Kokeš | 11.11.2008 00:00

On-line pojištění: Finanční poradce neohrozí Autor: Daniel Kuchta | 05.11.2008 00:10

Cestovní pojištění nepodceňujte. Modrá kartička nemusí stačit Autor: Monika Hrušová | 07.06.2016 00:00

Poslední přidané komentáře (celkem 11 komentářů)

RE: Které pojištění doporučujete? Lukáš | 17.01.2011 22:16
RE: Komplexko Petr | 18.09.2008 20:37
RE: Komplexko Adolf | 18.09.2008 20:33
Komplexko miškin | 25.08.2008 10:43
Pojištění potápěčů má i UNIQA Ina | 21.08.2008 22:05

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Pojištění

Petr Zámečník | 15.02.2017 00:00 Peer-to-peer pojištění: Obejde se bez zprostředkovatelů

Sdílená ekonomika hýbe světem. AirBnB, Über, klubové pojištění… Sdílené služby doplňují a postupně nahrazují své klasické korporátní obdoby. Jak se vyvíjí peer-to-peer pojištění a obejde se skutečně bez finančních zprostředkovatelů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.01.2017 00:00 Pojistných podvodů v životním pojištění přibývá

Pojistných podvodů rok od roku přibývá. V loňském roce odhalily pojišťovny pojistné podvody za více než miliardu korun. Podvodníci se zaměřují především na pojištění vozidel, ale stále častěji také na životní a cestovní pojištění.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 22.12.2016 00:00 Vánoční lyžování v Alpách: Nezapomeňte na pojištění!

Období Vánoc a Nového roku je pro řadu rodin příležitostí k lyžařské dovolené v Alpách. Nevyplácí se ale spoléhat na evropský průkaz zdravotního pojištění. Vždy se vyplatí sjednat si komerční cestovní pojištění. Proč? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Lucie Kadlecová | 14.12.2016 00:00 Cestovní pojištění a terorismus: Která pojišťovna vás ochrání?

Se stále se zvyšujícím počtem a rizikem teroristických útoků po celém světě by se měl každý před sjednáním cestovního pojištění ujistit, zda je v pojistných podmínkách zahrnuto i pojištění proti těmto specifickým útokům. Mohlo by se totiž stát, že v případě, kdy se pojistník do takové situace dostane, nemusela by mu pojišťovna uhradit žádné náklady. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 01.12.2016 00:00 Končí životní pojištění…?

Každé životní pojištění sjednané od dnešního dne má nad sebou Damoklův meč. Finanční zprostředkovatel bude ručit za jeho (ne)zrušení celých 5 let. Znamená to konec distribuce životního pojištění? Celá zpráva »

Komentářů: 19 / 19 Poslední komentář: 07.12.2016 14:34Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

22.02.2017 15:55 Pojištěný není vždy pojistníkem, varuje ČNB

Česká národní banka (ČNB) varuje před riziky přistoupení k pojistné smlouvě v souvislosti se zakoupením spotřebního zboží. Pojištěný nemusí být nutně pojistník, jejich práva se značně liší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 11:52 Poisťujete firemné auto? Podľa čoho sa rozhodnúť

Píšeme na Investujeme.sk: Pri výbere poisťovne by firma mala zvážiť to, kde podniká, ako bezpečne jazdia je zamestnanci, ale aj to ako často jazdí vozidlo do zahraničia. Veľký význam ale má aj rozsah asistenčných služieb. Hoci si ešte stále väčšina firiem na Slovensku vyberá poistenie vozidiel podľa ceny, prvoradá by mala byť kvalita služieb poisťovne.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.02.2017 11:59 Na Slovensku pribudla nová poisťovňa, pôsobiť bude z Gibraltaru

Píšeme na Investujeme.sk: Od prvého dňa tohto roku začala na Slovensku oficiálne pôsobiť poisťovňa Premium Insurance Company Limited. Zameriava sa výhradne na segment neživotného poistenia. Hoci bez vlastnej siete pobočiek, chce ponúknuť prémiové poistné produkty. Slovensko by pritom malo byť len prvou krajinou. Svoje pôsobenie chce rozvinúť aj v zahraničí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.01.2017 15:43 Beztrestnost za volantem lze pojistit. Jaké jsou triky pojišťováků?

Vyhnout se pokutě nebo trestným bodům pomáhá v Česku řidičům několik specializovaných firem. Stačí se za pár tisíc „pojistit“ proti odpovědnosti. Jaké praktiky používají? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.01.2017 09:00 Odškodnění za úraz na chodníku může zhatit i špatná obuv

Píšeme na Hypoindex.cz: Letošní zima je zima s velkým Z. Sníh, mráz, led, plískanice, prostě leden jako z pohádky. Co ale není, jako z pohádky jsou úrazy, které se mohou leckomu přihodit na zledovatělém chodníku. Pád je rychlý, kdežto na odškodnění si počkáte dlouho. Jestli ho vůbec dostanete. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (142)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1285)
 Celkem hlasovalo 1442 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 15.02.2017 00:00 Peer-to-peer pojištění: Obejde se bez zprostředkovatelů

Sdílená ekonomika hýbe světem. AirBnB, Über, klubové pojištění… Sdílené služby doplňují a postupně nahrazují své klasické korporátní obdoby. Jak se vyvíjí peer-to-peer pojištění a obejde se skutečně bez finančních zprostředkovatelů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »