Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Martin Kovář: Do zlata investovat nedoporučuji

Martin Kovář: Do zlata investovat nedoporučuji

Zlato bývá podáváno jako uchovatel hodnoty a má ochránit majetek před inflací. Je ale vhodnou investicí? Odpovídá Martin Kovář, zemský ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum.

Cena zlata v posledních měsících klesá. Komu se může vyplatit do zlata investovat?

Nikomu z běžných klientů. Zlato je podle mého názoru vhodné pouze pro dolarové milionáře jako doplněk širšího investičního portfolia.

Setkávám se s klienty, kteří prodělali na nějaké finanční investici např. do akcií nebo podílových fondů, které jim někdo prodal bez řádného vysvětlení rizikovosti investice, a klienti poté v panice při poklesu prodali se ztrátou v řádu desítek procent a mají nyní nedůvěru k veškerým rizikovým finančním aktivům. Pak platí pravidlo, že je lepší spořit raději blbě než vůbec.

V čem vidíte největší nevýhody investice do zlata?

Největší nevýhodou jsou vysoké vstupní poplatky a žádný průběžný výnos z investice. Akcie nesou dividendy, dluhopisy kupón, nemovitost nájem, bankovní vklady úrok, ale zlato jen náklady na skladování, pokud se bavíme o fyzické držbě, a náklady na obhospodařování, pokud je nakoupeno prostřednictvím podílového fondu či jiného finančního instrumentu.

Pokud už člověk chce část peněz do zlata investovat, v jakých situacích a v jaké výši byste mu tuto investici doporučil?

Jedině v období, kdy očekávám nadměrnou inflaci, anebo když věřím v kolaps finančního systému. Ale poté bych spíše nakoupil zbraně, konzervy, cigarety a antibiotika. Nebo v případě nutkavé potřeby držet něco hmatatelného a nemovitostí už bych měl moc.

V jaké formě je investice do zlata nejvýhodnější a proč? (např. „papírové“ zlato, investiční zlato, pamětní mince, šperky…)

Osobně bych držel fyzické zlato nejlépe v bankovním depozitu v alpské zemi se silnou armádou a neutralitou prověřenou mnoha světovými válkami. Zda se bude jednat o investiční zlato, pamětní mince či šperky není rozhodující. O hodnotě beztak bude rozhodovat cena kovu.  Za lepší považuji zlato v menších či středních slitcích z důvodu lepší směnitelnosti a možnosti časování přeměny na „peněžní“ prostředky.

Zlato má ochránit investora před inflací. Daří se mu to?

Ani bych neřekl. Pokud se zlato propadlo z 1 900 USD/oz. na současných přibližně 1 200 USD/oz., tak moc investory před inflací neochránilo. Ale v extrémně dlouhodobém horizontu by tato teze mohla platit. Ale obávám se, že tento horizont již překračuje horizont života lidského.

Graf 1: Vývoj reálné ceny zlata

cena-zlata-03

Zdroj: Bundesbank, očištěno o index spotřebitelských cen USA

Zlato bývá nejvíce nakupováno v době krize jako „bezpečný přístav“. Doporučujete tuto investici v dobách nejistoty?

V dobách rozumné nejistoty ano, ale pokud by se jednalo o velkou nejistotu s kolapsem finančního systému, pak bych opět vsadil na zbraně, konzervy, cigarety a antibiotika. Opevněný statek a vlastní zdroj pitné vody je výhodou.

Jaká další rizika investor do zlata podstupuje?

Největší riziko jsou poplatky. Platí pravidlo, že výnosy jsou nejisté, poplatky jsou jisté. Při fyzické držbě se navíc jedná o možnost odcizení a v případě uložení v depozitu v bance jsou účtovány další poplatky. 

Zcela absurdní mi přijde situace, kdy běžný klient posílá pár set korun měsíčně na jakési „zlaté spoření“ u „noname s.r.o.“, od kterého má přislíben časem podíl na zlatém plíšku. V takovém případě nese klient plné kreditní riziko, tedy i riziko krachu této společnosti a řešení pohledávky vůči ní soudní cestou.

Který tip investice je podle vás vhodnější než investice do zlata?

Primárně bych investoval do zabezpečení vlastního bydlení a budování finančních aktiv od dluhopisů po akcie. Teprve poté může klient zvážit i alternativní investice typu zlato, víno, whisky, starožitnosti, umění atd.

Děkuji za rozhovor.

Martin Kovář

Senior zemský ředitel Fincentrum
Na finančním trhu působí od roku 2003, ve Fincentru se přes 8 let specializuje na kapitálové trhy a hospodářské dějiny.

 

Anketa

Investujete do zlata?

Ano. (374)
 
Ne. (301)
 Celkem hlasovalo 675 čtenářů

Martin Kovář: Do zlata investovat nedoporučuji >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Fincentrum

Poslední přidané komentáře (celkem 46 komentářů)

Zlato jednoznačně ano, ještě spíše stříbro! Jiří Boček | 27.09.2016 13:41
Tatiana | 21.09.2016 21:14
Za mě rozhodně ano Petr Kovář | 30.05.2016 13:51

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.01.2017 17:16 TOP ženu byznisu vyhrála Kateřina Jirásková

Již podvanácté v řadě uspořádaly Hospodářské noviny anketu o nejvlivnější ženu byznisu. Za rok 2016 se vítězkou stala první žena finanční skupiny PPF Kateřina Jirásková, která stála poslední čtyři roky u všeho důležitého, co skupina Petra Kellnera udělala. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 16:43 Babiš chce nadále zůstat v politice. Zbavuje se majetku

Nový zákon o střetu zájmu, který platí od ledna letošního roku zamezuje politikům vlastnit firmy. To se týká i Andreje Babiše (ANO), který i nadále hodlá zůstat v politice. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 14:46 Brexit je stále ve hvězdách

Na odchodu Velké Británie z Evropské unie je další překážka. Britský Nejvyšší soud potvrdil, že brexit musí potvrdit i parlament. Bez souhlasu poslanců nemůže premiérka  Theresa Mayová aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 13:25 Protekcionismus USA nesvědčí dolaru

Nejasné vyhlídky budoucnosti americké ekonomiky sráží hodnotu dolaru a přináší nedůvěru investorů. Inaugurační projev nového prezidenta vedl doposud k největšímu propadu dolaru od 8. prosince loňského roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 11:53 Strasti a slasti stavebného sporenia

Píšeme na Investujeme.sk: Stavebné sporenie patrilo k základom finančného portfólia mnohých Slovákov. Tento špecifický finančný systém v sebe kombinuje sporiacu aj úverovú zložku. Na Slovensku funguje už 25 rokov. Jeho niekdajšia obľuba vyprchala, no stále má niekoľko zaujímavých aspektov.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (83)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (667)
 Celkem hlasovalo 757 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »