Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Martin Kovář: Do zlata investovat nedoporučuji

Martin Kovář: Do zlata investovat nedoporučuji

Zlato bývá podáváno jako uchovatel hodnoty a má ochránit majetek před inflací. Je ale vhodnou investicí? Odpovídá Martin Kovář, zemský ředitel finančně poradenské společnosti Fincentrum.

Cena zlata v posledních měsících klesá. Komu se může vyplatit do zlata investovat?

Nikomu z běžných klientů. Zlato je podle mého názoru vhodné pouze pro dolarové milionáře jako doplněk širšího investičního portfolia.

Setkávám se s klienty, kteří prodělali na nějaké finanční investici např. do akcií nebo podílových fondů, které jim někdo prodal bez řádného vysvětlení rizikovosti investice, a klienti poté v panice při poklesu prodali se ztrátou v řádu desítek procent a mají nyní nedůvěru k veškerým rizikovým finančním aktivům. Pak platí pravidlo, že je lepší spořit raději blbě než vůbec.

V čem vidíte největší nevýhody investice do zlata?

Největší nevýhodou jsou vysoké vstupní poplatky a žádný průběžný výnos z investice. Akcie nesou dividendy, dluhopisy kupón, nemovitost nájem, bankovní vklady úrok, ale zlato jen náklady na skladování, pokud se bavíme o fyzické držbě, a náklady na obhospodařování, pokud je nakoupeno prostřednictvím podílového fondu či jiného finančního instrumentu.

Pokud už člověk chce část peněz do zlata investovat, v jakých situacích a v jaké výši byste mu tuto investici doporučil?

Jedině v období, kdy očekávám nadměrnou inflaci, anebo když věřím v kolaps finančního systému. Ale poté bych spíše nakoupil zbraně, konzervy, cigarety a antibiotika. Nebo v případě nutkavé potřeby držet něco hmatatelného a nemovitostí už bych měl moc.

V jaké formě je investice do zlata nejvýhodnější a proč? (např. „papírové“ zlato, investiční zlato, pamětní mince, šperky…)

Osobně bych držel fyzické zlato nejlépe v bankovním depozitu v alpské zemi se silnou armádou a neutralitou prověřenou mnoha světovými válkami. Zda se bude jednat o investiční zlato, pamětní mince či šperky není rozhodující. O hodnotě beztak bude rozhodovat cena kovu.  Za lepší považuji zlato v menších či středních slitcích z důvodu lepší směnitelnosti a možnosti časování přeměny na „peněžní“ prostředky.

Zlato má ochránit investora před inflací. Daří se mu to?

Ani bych neřekl. Pokud se zlato propadlo z 1 900 USD/oz. na současných přibližně 1 200 USD/oz., tak moc investory před inflací neochránilo. Ale v extrémně dlouhodobém horizontu by tato teze mohla platit. Ale obávám se, že tento horizont již překračuje horizont života lidského.

Graf 1: Vývoj reálné ceny zlata

cena-zlata-03

Zdroj: Bundesbank, očištěno o index spotřebitelských cen USA

Zlato bývá nejvíce nakupováno v době krize jako „bezpečný přístav“. Doporučujete tuto investici v dobách nejistoty?

V dobách rozumné nejistoty ano, ale pokud by se jednalo o velkou nejistotu s kolapsem finančního systému, pak bych opět vsadil na zbraně, konzervy, cigarety a antibiotika. Opevněný statek a vlastní zdroj pitné vody je výhodou.

Jaká další rizika investor do zlata podstupuje?

Největší riziko jsou poplatky. Platí pravidlo, že výnosy jsou nejisté, poplatky jsou jisté. Při fyzické držbě se navíc jedná o možnost odcizení a v případě uložení v depozitu v bance jsou účtovány další poplatky. 

Zcela absurdní mi přijde situace, kdy běžný klient posílá pár set korun měsíčně na jakési „zlaté spoření“ u „noname s.r.o.“, od kterého má přislíben časem podíl na zlatém plíšku. V takovém případě nese klient plné kreditní riziko, tedy i riziko krachu této společnosti a řešení pohledávky vůči ní soudní cestou.

Který tip investice je podle vás vhodnější než investice do zlata?

Primárně bych investoval do zabezpečení vlastního bydlení a budování finančních aktiv od dluhopisů po akcie. Teprve poté může klient zvážit i alternativní investice typu zlato, víno, whisky, starožitnosti, umění atd.

Děkuji za rozhovor.

Martin Kovář

Senior zemský ředitel Fincentrum
Na finančním trhu působí od roku 2003, ve Fincentru se přes 8 let specializuje na kapitálové trhy a hospodářské dějiny.

 

Anketa

Investujete do zlata?

Ano. (380)
 
Ne. (302)
 Celkem hlasovalo 682 čtenářů

Martin Kovář: Do zlata investovat nedoporučuji >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Fincentrum

Poslední přidané komentáře (celkem 46 komentářů)

Zlato jednoznačně ano, ještě spíše stříbro! Jiří Boček | 27.09.2016 13:41
Tatiana | 21.09.2016 21:14
Za mě rozhodně ano Petr Kovář | 30.05.2016 13:51

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 22.02.2017 22:10

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

David Martan | 10.02.2017 00:00 Správa rozpočtu podle Talmudu

Finančně odpovědný člověk pracuje každý měsíc s větším či menším přebytkem peněz. V případě absence dlouhodobého plánu však může tento přebytek využívat špatně. Jaký je středně až dlouhodobý přístup k majetku podle židovského talmudu?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.02.2017 17:03 BIG EXPERT: Přistoupí FED ke zvýšení sazeb už příští měsíc?

Zámořské akciové trhy pokračují na vlně optimismu, přesto středeční obchodní seanci zakončily smíšeně bez výraznějších pohybů. Přestože Index DJIA vystoupal na nové zavírací maximum, hlavním událostí, na kterou investoři čekali, bylo zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 14:50 Nový americký ministr financí přeladil na “konzervativní” strunu

Vystoupení nového ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina ukazuje, že administrativa Donalda Trumpa v řadě bodů ustupuje od původních agresivních postojů. Mnuchin přiznal, že zatím nehodlá Čínu označit za měnového manipulátora – krok, který by pravděpodobně předcházel zavedení výraznějších cel na dovoz čínského zboží (i když technicky vzato to nezbytná podmínka není).  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 13:21 Lubor Žalman a Jan Kubín zakládají investiční společnost

Bývalí manažeři Raiffeisenbank Lubor Žalman a Jan Kubín rozjíždí nový start-up. Investiční společnost Encore Wealth Management se zaměří na správu financí movitějších klientů. Sází i na fintechové odvětví roboadvisory. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 10:18 ČNB varuje před finanční skupinou Questra Holding

Česká národní banka (ČNB) varuje před španělskými společnostmi Atlantic Global Asset Management a Questra World, které jsou členy skupiny Questra Holding. Společnosti nemají v České republice povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.02.2017 17:54 Česko již brzy nebude patřit mezi vyspělé země

Podle nejnovějších záznamů americké banky JPMorgan Chase bude Česká republika přiřazena mezi země s rozvíjející se ekonomikou. Důvod je přitom prostý. Příjem na hlavu v Česku již třetím rokem pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1318)
 Celkem hlasovalo 1481 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »