CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

14. 10. 2012

0 komentářů

Saxo Bank: Blíží se ekonomické dno

 


 

Hlavní ekonom banky a patron celé studie Steen Jakobsen říká:

„Rok 2012 byl prozatím dobrým rokem pro investory (meziroční nárůst o 13 %) a pro naději, ovšem nesmírně špatným rokem pro reformy a zaměstnanost. Propast mezi jednotlivými sektory ekonomiky a jednotlivci těžícími z aktuální politiky sázející na prodlužování stávajícího stavu na jedné straně a reálnou ekonomikou na straně druhé je největší, s jakou jsem se za svoji kariéru doposud setkal. Hlavní otázky pro zbytek roku 2012 musí být tedy následující: Jak dlouho se nám ještě může dařit udržet sociální nespokojenost pod pokličkou a za jakou cenu?“

Zvýšené sociální napětí panuje nejenom ve Španělsku, Portugalsku a Irsku, ale kupodivu také v Německu, kde nejbohatších 10 % obyvatel drží ve svých rukou 53 % veškerého bohatsví oproti 45 % v roce 1998. Z krize a tištění peněz doposud téměř bezvýhradně těžili pouze bohatí a banky a brzy za to možná bude muset zaplatit střední třída, protože cena pracovní síly se nyní v poměru k HDP pohybuje na nejnižší úrovni od 40. let 20. století (svého maxima dosáhl tento poměr v 70. letech, kdy se vyšplhal na 53 %).

ECB řízená dlužníky

Ve třetím čtvrtletí se centrální banky rozhodly v „monetárním kasinu“ vsadit vše na červenou. Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi i předseda Federálního rezervního systému Ben Bernanke přinutili představenstva svých institucí k přijetí extrémních opatření a ECB i Fed jsou nyní ovládány zastánci extrémně holubičího přístupu. Nejdramatičtější je ovládnutí ECB členy ‚klubu Med‘ – toto je téma, které by v konečném důsledku mohlo poškodit platební schopnost Evropy, protože ECB řízená dlužníky je podstatně jinou bankou než banka, kterou ovládá vyrovnanější skupina zemí s rozpočtovými přebytky i deficity.

Makroekonomická opatření zoufale selhala a musí je nahradit důraz na mikroekonomiku. Společnosti zařazené do indexu S&P 500 (s výjimkou finančního sektoru) jsou dobrým příkladem úspěšnosti mikroekonomiky (firem a jednotlivců) – v roce 2012 prozatím dosahují 20% návratnosti vlastního kapitálu! To není špatný výsledek, pokud vezmeme v úvahu celkový stav americké ekonomiky, která roste jen zvolna a čelí protivětrům úsporných opatření vanoucím směrem od blížícího se fiskálního útesu. Dokladem selhání markoekonomické politiky je rekordní nezaměstnanost pohybující se v případě EU na úrovni 11,2 % a negativní růst evropské ekonomiky, která by dle konsensu měla v roce 2012 oslabit o 0,5 %.

REKLAMA

Blížíme se ke dnu

Tuto konstelaci bychom mohli považovat za extrémně negativní, ale abychom byli upřímní, současná situace je tak bezútěšná a negativní, že prakticky už zbývá prostor jenom pro zlepšení. S výjimkou USA překoná rok 2013 v meziročním srovnání snadno výsledky roku 2012 a jsme i nadále přesvědčeni, že evropská i americká ekonomika se nyní odrážejí ode dna. Rok 2013 by mohl být pro akciové trhy bolestivým rokem, ale dojde v něm také k oživení ve tvaru písmene V, za kterým bude stát výše zmíněné zlepšení stavu mikroekonomiky.

V období mezi 4. čtvrletím roku 2012 a 1. čtvrletím roku 2013 si sáhneme na absolutní dno ekonomické aktivity, k čemuž přispějí maximální snahy o úsporná opatření prosazované po celém světě, extrémně defenzivní investoři i spotřebitelé a bankovní prostředí, ve kterém jsou regulační požadavky na kapitálovou přiměřenost mnohem důležitější než zákazníci a jejich úvěrové potřeby. Jinými slovy budeme čelit maximálnímu protivětru.

Rozpočet USA

Pokud se problém amerického fiskálního útesu nijak řešit nebude, zaplatí za to Američané poklesem HDP o 3,5 %. Platí pravidlo, že propad HDP o 1 % vede průměrně ke snížení výnosů podniků obchodovaných na burze o 5–7 USD na akcii. Každé jedno procento, kterým americká ekonomika zaplatí za zavedení úsporných opatření, se projeví poklesem indexu S&P o 75–105 bodů (5–7 × 15 P/E). Zároveň však také očekáváme, že dojde k uzavření politické dohody, která zabrání naplnění toho nejpesimističtějšího scénáře. Součástí takové dohody by mohlo být prodloužení daňových úlev a možná i celkové snížení škrtů, ovšem i pokud půjde vše podle toho nejlepšího scénáře, můžeme očekávat snížení amerického HDP o 0,5–1,0 %.

Ve 4. čtvrtletí budeme sledovat vyjednávání týkající se amerického fiskálního útesu s větší pozorností než americké volby, ve kterých prezidenta Obamu čeká porážka. Skutečnými poraženými v této hře monetárních experimentů jsou ovšem střadatelé, zaměstnanci a mladí lidé. V případě USA a Evropy se tedy během tohoto období budeme i nadále potýkat se zásadními problémy s platební schopností. Je pravda, že financování dluhů vlád a bank je levnější. Doufejme ale jenom, že další sektory ekonomiky budou i nadále ochotny akceptovat rekordně nízký poměr mezd, rekordně vysoké intervence státu, rekordně přísná úsporná opatření, vysokou nezaměstnanost, nepřítomnost reforem, nedostupnost úvěrů a japonizaci ekonomiky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *