CZK/€ 25.025 -0,26%

CZK/$ 23.283 -0,71%

CZK/£ 29.238 -0,34%

CZK/CHF 25.669 -0,18%

26. 08. 2014

0 komentářů

Honba za jakýmkoliv výnosem znovu nastartována

 


 

Poněkud paradoxní chování globální trhů na počátku tohoto týdne lze vysvětlit jedině spekulací nové – tentokrát eurové likvidity, kterou tak trochu přislíbil minulý pátek prezident ECB Mario Draghi. Nikde sice není psáno, že ECB opravdu přistoupí k masivnímu nákupu dluhopisů v eurozóně a investoři již dnes kalkulují s tím, že se jim mohou dostat do rukou dodatečné miliardy eur a tak skupují vše, co nese nebo by teoreticky mohl nést nějaký výnos.

To se přitom týká nejenom eurozóny, ale třeba i střední Evropy a ještě konkrétněji Maďarska, kde výnosy vládních dluhopisů nesou (při nulové inflaci) stále relativně atraktivní 3–4 % ročně. I proto může být dnes zajímavé zasedání maďarské centrální banky, která nastavuje základní úrokové sazby. Ty se sice tentokrát měnit nebudou, nicméně pokud guvernér MNB Matolcsy zvolí vhodnou formu komunikace, pak může ceny maďarských vládních dluhopisů v době všeobecné honby za (jakýmkoliv) výnosem žádoucím směrem podpořit a Maďarsko na tom vydělá, neboť stát si bude moci snížit náklady na dluhovou službu.

Konec konců stejný příběh se může odehrát i v sousedním Polsku, kde jsou výnosy dluhopisů na podobné úrovni jako v Maďarsku, ovšem rizikovost dotyčné ekonomiky je nižší. Pokud bychom pak v této souvislosti zauvažovali o českých dluhopisech, tak zde je na honbu za atraktivním výnosem trochu pozdě, neboť úrokové sazby již dávno dokonvergovaly k nule, což se dá dnes říct nejenom o těch krátkodobých sazbách, ale v podstatě i o těch dlouhých.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *