CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

Text: Petr Zámečník

07. 03. 2012

0 komentářů

Daňové přiznání k dani z příjmů za rok 2011: Připravte se včas!

 


 

Vyplňování daňového přiznání je noční můrou snad většiny daňových poplatníků. Tedy zejména těch, kteří nevyužívají služeb daňového poradce. V každém případě se vyplácí připravit se včas – se samotným podáním spěchat nemusíte. Letos je termín až do 2. dubna 2012. Pokud se navíc zpozdíte o méně než 5 dní, nečeká vás žádná sankce. Při delším prodlení zaplatíte navíc minimálně 500 Kč (a při vyšší sazbě či delší prodlevě 0,05 % z objemu vypočtených daní, maximálně 5 % z objemu daňové povinnosti).

Termín pro samotné zaplacení daňového nedoplatku je shodný s termínem zaplacení daní. I zde hrozí další sankce v případě zpoždění – konkrétně 14,75 % ročního úroku z dlužné částky. Pokud je ovšem roční sankce nižší než 200 Kč, tak ji finanční úřad nevyměří.

Co si připravit k daňovému přiznání

Před samotným vyplňováním daňového přiznání je nezbytné shromáždit si veškeré podklady. A těch nemusí být málo.

Příjmy a výdaje

Kdo byl zaměstnaný (a zároveň má povinnost[1] nebo chce[2] podávat daňové přiznání), měl by mít k dispozici přehled o příjmu, zaplacené dani a sociálním a zdravotním pojištění od všech zaměstnavatelů.

Podnikatel (či obecně osoba samostatně výdělečně činná) by si měl utřídit příjmy a výdaje (nevyužívá-li možnost uplatnění výdajů procentem z příjmů) či připravit účetní závěrku.

Pronajímatel by měl s příjmy z pronájmu naložit obdobně jako podnikatel – v tomto případě se ale díky odpisům zpravidla vyplácí evidovat i výdaje a nevyužívat 30% paušál.

REKLAMA

Investor, který prodával bez dodržení 6měsíčního časového testu by si měl utřídit své obchody – a zjistit, jaké z nich podléhají dani a které nikoli.

Pozor! Úroky z úvěrů na nákup akcií nejsou daňově účinným výdajem

Obdobně je nezbytné naložit i s ostatními příjmy a výdaji – např. při prodeji nemovitosti, který není osvobozen od daně z příjmů (obecně do 5 let od nákupu či do 2 let u nemovitosti k vlastnímu bydlení), automobilu či lodě (do 1 roku) apod.

Nezdanitelná část základu daně

Od základu daně z příjmů lze odečíst poměrně hodně položek. Mimo jiné i proto je český daňový systém poměrně komplikovaný. Pro každou odčitatelnou položku je navíc potřeba splnit několik podmínek. A vždy mít po ruce příslušný doklad prokazující oprávněnost jejího uplatnění.

Veškeré dary poskytnuté na veřejně prospěšné činnosti vyjmenované v zákoně (např. na kulturu, školství, zdravotnictví, ochranu přírody apod.), dary církvím a organizačním složkám státu, jakož i politickým stranám lze odečíst od základu daně. Podmínkou je, že hodnota daru přesáhne 2 % vyměřovacího základu pro výpočet daně z příjmů nebo činí alespoň 1000 Kč. Odečíst lze maximálně 10 % vyměřovacího základu. Pokud byl někdo štědřejší a daroval více, ve výpočtu daní se mu to neprojeví. Jako dar se počítá i dárcovství krve, které je oceněno 2000 Kč za jednotlivý odběr.

Úroky z úvěru na bydlení jsou v posledních měsících hojně diskutovaným tématem. V rámci daňového přiznání za rok 2011 je lze uplatnit ještě v nezměněné podobě – tedy úroky z hypotéky, z úvěrů ze stavebního spoření a z úvěrů poskytnutých v souvislosti s nimi (např. předhypoteční úvěr) lze odečíst od základu daně v celkové výši 300 tis. Kč za domácnost. Aktuálně se ale připravuje snížení maximální částky, přičemž se diskutuje o limitu 80 tis. Kč či 100 tis. Kč na domácnost. Podmínkou uplatnění úroků je, že úvěr byl poskytnut na zákonem vymezené účely (např. koupě, výstavba či rekonstrukce) nemovitosti určené k vlastnímu bydlení nebo bydlení rodičů, prarodičů či potomků.

Zaplacené platby na penzijní připojištění lze odečíst do výše 12 tis. Kč za rok, ovšem po odečtení 6 tis. Kč. Nejvyšší odpočet tak může mít člověk, který si na penzijní připojištění spořil 1500 Kč měsíčně. Ale pozor! Pokud daňový poplatník platil měsíčně méně než 500 Kč, získal sice nižší než maximální státní příspěvek (150 Kč/měsíc), ale i když poté pošle mimořádnou platbu, bude muset od zaplacené částky odečíst 6 tis. Kč.

REKLAMA

Příklad: Pokud si spoříte na penzijním připojištění 100 Kč měsíčně, získáte státní příspěvek 50 Kč/měsíc. Rozhodnete-li se ke konci roku, že využijete i možnost daňového odpočtu a vložíte-li mimořádně 12 tis. Kč, nemůžete si je celé odečíst od daňového základu. Vaše celkové platby za penzijní připojištění činí 13 200 Kč za rok a zákon o dani z příjmů hovoří jasně: Od této částky musíte odečíst 6 tis. Kč a pouze rozdíl můžete uplatnit proti daňovému základu. Od základu daně tak budete moci odečíst jen 7 200 Kč. A to přesto, že zpětně neobdržíte státní příspěvek za částku, kterou od základu daně odečíst nemůžete (tedy za 4 800 Kč).

Tip: Pokud chcete efektivně využívat daňové úlevy penzijního připojištění, vkládejte do penzijního fondu alespoň 500 Kč měsíčně. Získáte tím maximální státní příspěvek a veškeré další platby budete moci odečíst od základu daně (až do výše 12 tis. Kč).

Upozornění: Pokud před koncem roku budete chtít mimořádným vkladem uplatnit daňové úlevy, kontaktujte předem váš penzijní fond. Ve smlouvě máte uvedenou částku, kterou pravidelně platíte, a pokud fond nebude včas informován, že se jedná o mimořádný vklad, bude předpokládat, že jste si peníze předplatili – a bude na ně v dalším období žádat pro vás státní příspěvek.

Na stejném principu jako odpočty u penzijního připojištění stát umožňuje od základu daně odečíst též platby na rezervotvorné životní pojištění – tedy na kapitálové životní pojištění, investiční životní pojištění či důchodové životní pojištění a jejich další varianty. I v tomto případě platí limit 12 tis. Kč ročně zaplaceného pojistného, přičemž lze uplatnit pouze pojistné zaplacené „na spoření“ a na riziko smrti. Pokud je součástí smlouvy další připojištění (např. trvalých následků úrazu či invalidní pojištění apod.), zaplacené pojistné na tyto účely od základu daně odečíst nelze.

Jak u penzijního připojištění, tak u životního pojištění platí i další podmínky, aby mohl daňový poplatník uplatnit daňové zvýhodnění. Zejména se jedná o podmínku uzavření smlouvy minimálně na 60 měsíců do věku minimálně 60 let. Pokud tato podmínka není dodržena a smlouva je z jakéhokoli důvodu vypovězena dříve, je daňový poplatník povinen veškeré dříve uplatněné odpočty „dodanit“ – tedy naopak přičíst k základu daně.

Tip: Uzavírat rezervotvorné životní pojištění jenom kvůli daňovému zvýhodnění je nesmysl. Pokud nepotřebujete pojistit (např. není nikdo, kdo by byl závislý na vašem příjmu, nebo máte dostatečně velký majetek generující „pasivní příjem“ apod.), rezervotvorné pojištění se vám nevyplatí. Pojištění rizika smrti nepotřebujete, a tudíž je zbytečné ho platit, a na spoření jsou vhodnější jiné produkty než životní pojistky, které jsou pro tento účel zpravidla zbytečně drané a málo pružné. Navíc se u daňového zvýhodnění jedná jen o odložení daňové povinnosti. Zatímco např. u podílových fondů po 6 měsících (plánuje se po 5 letech) neplatíte daň z výnosu, u životního pojištění daň z výnosu zaplatíte.

Členové odborových organizací si mohou odečíst od základu daně zaplacené členské příspěvky do výše 1,5 % zdanitelných příjmů ze zaměstnání a funkčních požitků s maximální výší 3 tis. Kč ročně.

REKLAMA

Stát podporuje i další vzdělávání. Daňový poplatník, který si hradí zkoušky prověřující a osvědčující jeho další vzdělávání, si může zaplacené poplatky odečíst od základu daně do výše 10 tis. Kč. Pokud je zároveň osobou se zdravotním postižením, jeho limit se zvyšuje na 13 tis. Kč. A lidé s těžkým zdravotním postižením mohou odečíst poplatky za zkoušky do výše 15 tis. Kč.

Čekat či nečekat

Zda se rozhodnete čekat, či daňové přiznání odevzdáte s předstihem, záleží jen na vás. Pokud ho podáte dříve a zjistíte chybu, můžete vyplnit „opravné daňové přiznání“ a vše včas napravit. O nic tak nepřijdete.

Každoročně média straší frontami na finančních úřadech. Protože jde ale pouze o předání dokumentů, finanční úřady se tuto administrativu naučily poměrně hladce zvládat. A tak nějaké delší prodlevy a čekání příliš nehrozí a budou spíše výjimkou.



[1] Např. podnikal při zaměstnání nebo měl jiné příjmy (např. z pronájmu) či pracoval u dvou zaměstnavatelů současně nebo u některého zaměstnavatele nepodepsal prohlášení k dani.

[2] Kupříkladu nepožádá o vyúčtování daně svého zaměstnavatele do 15. února, a přesto chce uplatnit odčitatelné položky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Stát chce i nadále vybírat windfall tax. Hrozí žaloby menšinových akcionářů ČEZ

Ještě loni ministr financí Zbyněk Stanjura říkal, že daň z mimořádných zisků zřejmě skončí už po roce trvání. Dávalo by to smysl. Ke konci loňska stát ukončil zastropování cen energií. Ty totiž na burze klesly tak nízko, že už není třeba, aby lidem od drahých energií ulevoval. Jestliže […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024

Přehledně o daňovém přiznání za rok 2023. Na jaké slevy a odpočty máte nárok?

Blíží i povinnost podat daňové přiznání za předešlý rok. V tom si lze díky daňovým úlevám snížit daňový základ, nebo přímo vypočtenou daň. Nicméně některé slevy na vypočtené dani, jako školkovné či slevu pro studenta, budou moci daňoví poplatníci nyní využít naposledy, protože od příště je již ruší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 02. 2024

Platba paušální daně a výše invalidního důchodu

Živnostníci a podnikatelé plnící si své daňové povinnosti platbou měsíční paušální daně minimalizují své daňové starosti a povinnosti. Jaký vliv však má platba paušální daně na případný invalidní důchod prvního a druhého stupně, dřívější částečný invalidní důchod? Podívejme se na praktické výpočty.

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

21. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *