CZK/€ 24.980 +0,14%

CZK/$ 22.495 +1,48%

CZK/£ 29.640 +0,73%

CZK/CHF 26.686 +0,06%

Text: Jan Valášek

13. 02. 2014

Analýza fondu: ISČS Sporobond

 


 

Fond Sporobond z dílny Investiční společnosti České spořitelny je zaměřen hlavně na české státní dluhopisy, ale portfolio je doplněno samozřejmě i o další tituly. Na českém trhu je nabízen již od konce března roku 1998 a v současnosti spravuje zhruba 12,5 miliardy českých korun. Bezpochyby se jedná o jeden z nejoblíbenějších fondů v ČR, i když v porovnání se světem má samozřejmě ještě co dohánět.

V naší zemi je v podílových fondech uloženo zhruba 250 mld. Kč, jedná se tak o cca 5 % celého majetku v těchto instrumentech, což je při současném počtu fondů s povolením nabídky v ČR neskutečné číslo. Dle mého názoru je ovšem tato popularita způsobena rozsáhlou pobočkovou sítí ČS, kde je tento fond nabízen. Osobní bankéři u stolu tak tento fond nabídnou prakticky komukoliv se zájmem o ukládání volných finančních prostředků.    

Tabulka 1: Základní data fondu ISČS Sporobond

Základní data (31. 01. 2014)

Správce fondu

IS České spořitelny

ISIN

CZ0008472263

Typ fondu

Dluhopisový

Vznik fondu

31. 03. 1998

Velikost

12,395 mld. CZK

Zdroj: IS České spořitelny

Portfolio a strategie fondu

Fond má v portfoliu zařazené jak jednotlivé dluhopisy, tak i dluhopisové fondy. Při výběru státních cenných papírů jsou podle slov ISČS rozhodující hlavně durační podmínky daného instrumentu, čili jeho pozice na výnosové křivce, u zahraničních investic se posuzuje ještě kredibilita. S tím souvisí ovšem i nutná správnost makroekonomického odhadu, což se dá s trochou nadsázky přirovnat k astrologii.

Firemní dluhopisy jsou v první fázi vybírány hlavně dle ratingu od největších světových agentur, v další části se hodnotí perspektiva segmentu a teprve až v posledním kroku se řeší výběr konkrétního titulu.

Portfoliu dominuje Česká republika s 60% zastoupením, dále jsou již drobně zastoupeny ostatní středoevropské země + Německo a Francie. Fond musí obsahovat pouze dluhopisy s investičním stupněm, v současnosti naprosto dominují dluhopisy s A úrovní ratingu.

Graf 1: Regionální složení ISČS Sporobond

sporobond-01

Zdroj: IS České spořitelny, data platná k 31. 12. 2013

Nadpoloviční většinu tvoří státní dluhopisy, zbytek si téměř férově rozdělují korporátní dluhopisy a ostatní podílové fondy, jako např. ESPA Bond Euro Corporate nebo Parvest Euro Corporate. Velkou výhodou je pro tuzemského investora, který nezamýšlí utrácet peníze v cizích měnách, zajištění všech investic do české koruny.

 Graf 2: Druh dluhopisů v portfoliu ISČS Sporobond

sporobond-02

Zdroj: IS České spořitelny, data platná k 31. 12. 2013

Co nám říká statistika

Fond se snaží porazit benchmark tvořený ze 75 % indexem českých státních dluhopisů Bank of America Merrill Lynch Czech Government Bonds a 25 % eurovým indexem korporátních dluhopisů Bank of America Merrill Lynch Euro. To se mu kormě velmi slabého roku 2008 i daří. Průměrné výkonnosti 4,85% p.a. od samotného založení fondu se ovšem v příštích letech jen těžko dočkáme.

Bohužel nemáme k dispozici údaje ani o duraci, ani o průměrném výnosu do splatnosti. Těžko tak odhadovat výnosový potenciál tohoto fondu. Pozitivem je snaha manažera snižovat současnou hodnotu durace a být tak připraven na růst úrokových sazeb.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu ISČS Sporobond

sporobond-03

Zdroj: IS České spořitelny

Poslední udávaná nákladovost je na úrovní 1,22 % v podobě TER. To není v porovnání s jeho konkurenty vysoké číslo, k povaze fondu asi přijatelné. Je ovšem třeba konstatovat jeho rostoucí trend, který by bylo třeba zastavit. V příštích letech bude nákladovost důležitým aspektem v dosahování kladných reálných výnosů.

Celkové hodnocení

V tomto případě není dle mého názoru relativní velikost fondu pravým obrazem. Bezesporu se jedná o jeden z kvalitnějších dluhopisových fondů nabízených českým investorům, nicméně nejlepší časy má na dlouho dobu za sebou. Jak píše ve svém výhledu sám manažer fondu Martin Šmíd; mj. lze očekávat růst výnosů delších dluhopisů. Pozorný čtenář jistě ví, že to se bohužel rovná poklesu ceny dluhopisu, a tím pádem i ocenění celého fondu (pokud by nenastal velký přírůstek vložených prostředků).

V současné době určitě nelze doporučit nové investice do tohoto fondu, od uložených prostředků čekejte pád do podprůměrného zhodnocení, který bude vyrovnáním silného roku 2012.

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management a manažer projektu Podílové-fondy.com.

Loading


Související články

Komentář: Udržitelnost amerického dluhu a zlato

Domnívám se, že státní dluh USA je při současném vývoji neudržitelný. Mohla by to změnit kombinace snížení primárních deficitů, silnějšího růstu HDP a nižších úrokových sazeb. Pokud se toto ale neuskuteční, zlato by mohlo být stále atraktivnější. V poslední době jsme byli svědky poklesu amerického dolaru ve stejné […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 05. 2025

FondZoom: Představení fondu kvalifikovaných investorů ČSNF SICAV, a.s.

ČSNF SICAV, a.s. (Československý nemovitostní fond) je český fond kvalifikovaných investorů, který prostřednictvím přímých i nepřímých investic do developerských projektů napříč Českou republikou usiluje o dlouhodobé zhodnocení kapitálu. Obhospodařovatelem fondu je AVANT investiční společnost, a.s., depozitářem CYRRUS, a.s. a auditor fondu je PKF APOGEO Verifica, s.r.o.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

07. 05. 2025