CZK/€ 24.650 -0,04%

CZK/$ 23.135 +0,57%

CZK/£ 28.902 +0,49%

CZK/CHF 24.004 +0,57%

Text: Jan Valášek

13. 02. 2014

3 komentáře

Analýza fondu: ISČS Sporobond

 


 

Fond Sporobond z dílny Investiční společnosti České spořitelny je zaměřen hlavně na české státní dluhopisy, ale portfolio je doplněno samozřejmě i o další tituly. Na českém trhu je nabízen již od konce března roku 1998 a v současnosti spravuje zhruba 12,5 miliardy českých korun. Bezpochyby se jedná o jeden z nejoblíbenějších fondů v ČR, i když v porovnání se světem má samozřejmě ještě co dohánět.

V naší zemi je v podílových fondech uloženo zhruba 250 mld. Kč, jedná se tak o cca 5 % celého majetku v těchto instrumentech, což je při současném počtu fondů s povolením nabídky v ČR neskutečné číslo. Dle mého názoru je ovšem tato popularita způsobena rozsáhlou pobočkovou sítí ČS, kde je tento fond nabízen. Osobní bankéři u stolu tak tento fond nabídnou prakticky komukoliv se zájmem o ukládání volných finančních prostředků.    

Tabulka 1: Základní data fondu ISČS Sporobond

Základní data (31. 01. 2014)

Správce fondu

IS České spořitelny

REKLAMA

ISIN

CZ0008472263

Typ fondu

Dluhopisový

Vznik fondu

31. 03. 1998

Velikost

REKLAMA

12,395 mld. CZK

Zdroj: IS České spořitelny

Portfolio a strategie fondu

Fond má v portfoliu zařazené jak jednotlivé dluhopisy, tak i dluhopisové fondy. Při výběru státních cenných papírů jsou podle slov ISČS rozhodující hlavně durační podmínky daného instrumentu, čili jeho pozice na výnosové křivce, u zahraničních investic se posuzuje ještě kredibilita. S tím souvisí ovšem i nutná správnost makroekonomického odhadu, což se dá s trochou nadsázky přirovnat k astrologii.

Firemní dluhopisy jsou v první fázi vybírány hlavně dle ratingu od největších světových agentur, v další části se hodnotí perspektiva segmentu a teprve až v posledním kroku se řeší výběr konkrétního titulu.

Portfoliu dominuje Česká republika s 60% zastoupením, dále jsou již drobně zastoupeny ostatní středoevropské země + Německo a Francie. Fond musí obsahovat pouze dluhopisy s investičním stupněm, v současnosti naprosto dominují dluhopisy s A úrovní ratingu.

Graf 1: Regionální složení ISČS Sporobond

sporobond-01

REKLAMA

Zdroj: IS České spořitelny, data platná k 31. 12. 2013

Nadpoloviční většinu tvoří státní dluhopisy, zbytek si téměř férově rozdělují korporátní dluhopisy a ostatní podílové fondy, jako např. ESPA Bond Euro Corporate nebo Parvest Euro Corporate. Velkou výhodou je pro tuzemského investora, který nezamýšlí utrácet peníze v cizích měnách, zajištění všech investic do české koruny.

 Graf 2: Druh dluhopisů v portfoliu ISČS Sporobond

sporobond-02

Zdroj: IS České spořitelny, data platná k 31. 12. 2013

Co nám říká statistika

Fond se snaží porazit benchmark tvořený ze 75 % indexem českých státních dluhopisů Bank of America Merrill Lynch Czech Government Bonds a 25 % eurovým indexem korporátních dluhopisů Bank of America Merrill Lynch Euro. To se mu kormě velmi slabého roku 2008 i daří. Průměrné výkonnosti 4,85% p.a. od samotného založení fondu se ovšem v příštích letech jen těžko dočkáme.

Bohužel nemáme k dispozici údaje ani o duraci, ani o průměrném výnosu do splatnosti. Těžko tak odhadovat výnosový potenciál tohoto fondu. Pozitivem je snaha manažera snižovat současnou hodnotu durace a být tak připraven na růst úrokových sazeb.

Graf 3: Vývoj hodnoty podílového listu ISČS Sporobond

sporobond-03

Zdroj: IS České spořitelny

Poslední udávaná nákladovost je na úrovní 1,22 % v podobě TER. To není v porovnání s jeho konkurenty vysoké číslo, k povaze fondu asi přijatelné. Je ovšem třeba konstatovat jeho rostoucí trend, který by bylo třeba zastavit. V příštích letech bude nákladovost důležitým aspektem v dosahování kladných reálných výnosů.

Celkové hodnocení

V tomto případě není dle mého názoru relativní velikost fondu pravým obrazem. Bezesporu se jedná o jeden z kvalitnějších dluhopisových fondů nabízených českým investorům, nicméně nejlepší časy má na dlouho dobu za sebou. Jak píše ve svém výhledu sám manažer fondu Martin Šmíd; mj. lze očekávat růst výnosů delších dluhopisů. Pozorný čtenář jistě ví, že to se bohužel rovná poklesu ceny dluhopisu, a tím pádem i ocenění celého fondu (pokud by nenastal velký přírůstek vložených prostředků).

V současné době určitě nelze doporučit nové investice do tohoto fondu, od uložených prostředků čekejte pád do podprůměrného zhodnocení, který bude vyrovnáním silného roku 2012.

Autor působí jako junior investiční poradce FINEZ Investment Management a manažer projektu Podílové-fondy.com.

Vstoupit do diskuze 3 komentáře

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Padá Bitcoin, něco si přej

Kryptoměny, s jejím největším a nejznámějším zástupcem Bitcoinem v čele, opět prudce padají. Slovo „opět“ je namístě, protože se nejedná o první výrazný propad kryptoměn. Patří ale k těm větším, a tak stojí za to podívat se, co se na trhu kryptoměn […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 05. 2022

Podařil se zastavit pokles cen kryptoaktiv?

Vypadá to, že rychlý pokles kryptoaktiv v posledních dvou týdnech se prozatím zastavil. Bitcoin v minulém týdnu zaznamenal velký výprodej, který začal nad 33 800 americkými dolary a ve čtvrtek se na platformě eToro dostal až na 26 350 dolarů. Během víkendu se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

17. 05. 2022


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

 
 
 

 
 • Investor

  4 ledna, 2018

  Kurz je neuvěřitelně špatný.
  Informace k kurzu jsou záměrně zamlzovany

  Odpovědět

 • Karel

  4 ledna, 2018

  Co je špatného na kurzu? Kdo co zamlžuje?

  Odpovědět

 • Antonín Kohoutek, Brno, Veveří. 4.

  2 února, 2018

  Peníze uložené na SPOROBONDU považuji za podíl na finančních prostředcích v posledních letech svého života.
  Z výsledku vývoje za rok 2017 a z grafu, kde hodnota zdánlivě prudce klesá, mám obavy ze ztráty mých peněz.
  Je naděje, že se klesající hodnota zastaví, případně, že může dojíti k růstu?
  kohoutekantonin@seznam.cz

  Odpovědět