CZK/€ 24.925 -0,08%

CZK/$ 22.279 +0,22%

CZK/£ 29.589 -0,08%

CZK/CHF 26.599 +0,21%

12. 07. 2018

Přes geopolitické problémy Evropa v roce 2017 přilákala nejvíc přímých zahraničních investic v historii. Největší potenciál má odvětví digitálních technologií

 

Zahraniční investoři loni v Evropě zahájili rekordních 6 653 projektů, díky nimž vzniklo více než 353 tisíc nových pracovních míst. Ukazuje to průzkum atraktivnosti Evropy pro zahraniční investice (European Attractiveness Survey), který každoročně realizuje společnost EY. I přes geopolitické problémy jsou investoři optimističtí a věří dalšímu růstu. Česká republika je mezi TOP 10 nejúspěšnějšími evropskými zeměmi podle počtu nových pracovních míst, kterých vzniklo přes 14 tisíc, a přilákala o 22 % více zahraničních investičních projektů v porovnání s rokem 2016. 

Loading



 

Evropa láká investory svým stabilním prostředím a dobrými podmínkami pro ekonomický růst. I v letošním roce jsou na vrcholu žebříčku nejatraktivnějších investičních destinací Velká Británie, Německo a Francie (1205, 1124, resp. 1019 projektů).

„Nejistá politická situace nutí investory k obezřetnosti, jelikož pro dynamiku pohybu kapitálu je rozhodující atraktivita Evropy jako celku. Zdlouhavá jednání o brexitu mezi Velkou Británií a EU nebo separatistické tendence ve Španělsku mohou být zdrojem obav a nejistoty,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice a v části regionu střední a jihovýchodní Evropy.

Česko je čím dál atraktivnější

Česká republika loni zaznamenala 134 zahraničních investičních projektů, což je o 22 % více než v roce 2016. Dostala se tak na 9. příčku v žebříčku Top 10 z hlediska nově vytvořených pracovních míst (14 490).

REKLAMA

„Česká republika zůstává i nadále atraktivní destinací přímých zahraničních investic. Většina projektů přichází od subjektů, které již v ČR dlouhodobě působí a jsou tedy důkazem, že naší domácí ekonomice dlouhodobě věří. S rekordně nízkou nezaměstnaností a rostoucími mzdovými náklady se mění i struktura investic. Roste význam projektů s vysokou přidanou hodnotou, například do technologií, nebo vývojově-výzkumné projekty,“ informuje Štěpán Flieger, vedoucí oddělení fúzí a akvizic EY v České republice.

Zdroj : EY European Investment Monitor (EIM), 2017

*V důsledku změny metodiky v letošním průzkumu jsou meziroční trendy v případě Polska zkreslené. K nárůstu oproti roku 2016 došlo především u investičních projektů realizovaných polskou státní agenturou pro zahraniční investice (Polska Agencja Inwestycji i Handlu).

 

Loading


Související články

Nástrahy online obchodních platforem pro začínající investory

Postupné snižování úrokových sazeb na spořicích účtech a termínovaných vkladech může vést některé střadatele k úvaze o tom, zda alespoň část svých prostředků nevložit do méně konzervativních investic, jako jsou akcie, měnové páry či různé derivátové instrumenty. S nimi je spojena potenciální možnost vyšších výnosů, ale zároveň i vyšší […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 05. 2025

Komentář: Udržitelnost amerického dluhu a zlato

Domnívám se, že státní dluh USA je při současném vývoji neudržitelný. Mohla by to změnit kombinace snížení primárních deficitů, silnějšího růstu HDP a nižších úrokových sazeb. Pokud se toto ale neuskuteční, zlato by mohlo být stále atraktivnější. V poslední době jsme byli svědky poklesu amerického dolaru ve stejné […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

09. 05. 2025