CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

Text: Monika Lukešová

16. 04. 2013

1 komentář

Pět rad jak nepodlehnout aneb Když o vašich penězích rozhoduje dav

 


 

1. Pozor na vlastní ego

Investory bych rozdělila do dvou skupin, a to dle úrovně jejich investorského ega. Ti s vysokým egem mají zlozvyk sbírat malé zisky a naopak neuzavírat velké ztráty. Jejich procentuální úspěšnost obchodování, co do počtu uzavřených ziskových obchodů je vysoká, protože dokážou uzavřít několik plusových obchodů v řadě,“ říká Michala Moravcová, analytička investiční společnosti Bossa. Účet takového investora pak ukončí vysoká ztráta, která je následována prvotním úspěchem. Dotyčný si totiž nechce připustit, že otevřel špatný obchod a zarytě doufá v lepší zítřky.

„Na druhé straně investoři s nízkým egem pochybují o své otevřené pozici od okamžiku, kdy ji otevřou a cena se vyvíjí proti nim. Stále přehodnocují svoje rozhodnutí. Mnohdy ani nenechají cenu dojít k tzv. „stop lossu“ a pozici zavírají v obavách, že udělali špatné investiční rozhodnutí,“ doplňuje Moravcová.

2. Zapomeňte na minulost

Častou chybou podle Aleše Prandstettera, investičního stratéga ČSOB Asset Managementu je, že investoři se řídí minulou výkonností a předpokládají, že podobné vzestupy a pády budou nadále pokračovat. Tuto situaci přirovnává k pokusu řídit auto směrem vpřed s pohledem upřeným do zpětného zrcátka.

REKLAMA

3. Nenechte se strhnout médii a davem

Noví i protřelí investoři se mohou stát oběťmi davové psychózy nebo tlakem médií. „Důležité je dodržovat očistit přicházejících informací od těch, které jsou tendenční, populistické či jinak emočně zabarvené. Pečlivě proto zvažte, zda doporučení sousedů či laických přátel má fundamentální základ. Nepřikládejte příliš váhy názorům vyjádřeným v novinách či časopisech bez odborného renomé a autory, které váš poradce nezná,“ varuje Prandstetter.

Pokud jste investiční začátečníci a máte poradce, nebojte se ho ptát tak dlouho, dokud vám to srozumitelně nevysvětlí. Tvrzení si ale ověřujte, a když se vám s poradcem špatně spolupracuje, tak ho prostě vyměňte.

4. Důležitá je sebekázeň

REKLAMA

Žádný nákup ani prodej by neměl být uskutečňován pod tlakem. Před otevřením pozice si určete strategii a pravidla, kterými se budete řídit. Tak byste měli předejít ovlivňování podle různých emocí a zpráv. Předem dané zásady hlavně neměňte podle vývoje situace a ceny na trhu.

Investoři často dělají chybu v tom, že sledují obrovské množství informací z různých oblastí jako je forex, akcie, komodity, atd. Nejlepší je vybrat si jeden, dva, maximálně tři investiční instrumenty k obchodování a sledovat jenom ty finanční zprávy, které přímo ovlivňují cenu těchto aktiv. Nenechme se zahltit zbytečným množstvím zpráv a informací,“ dodává Michala Moravcová.

5. Pozor na různá specifika

Také často záleží, do čeho chcete investovat a podle toho uzpůsobit svou strategii. Jinak se musí chovat například investor, který nakupuje fyzické zlato, jako jsou investiční slitky anebo který obchoduje se zlatem na burze.

Zatímco investoři do „papírového“ kovu čekají na dobrou příležitost k nákupu, tedy pokles ceny, investoři do fyzicky alokovaného zlata ve své podstatě čekají na potvrzení rostoucího trendu. Největší zájem o nákupy investičních slitků tak paradoxně evidujeme v době, kdy jsou relativně drahé,“ upřesňuje Michal Sýkora, jednatel společnosti MPM Future.

U zlata také hraje velkou roli, zda je jeho cena vyjádřena v dolarech nebo v korunách. Sýkora upozorňuje, že zatímco v USD dosáhla cena zlata vrcholu na podzim roku 2011, v CZK byla již několikrát nad úrovní, kterou dosahovala ve zmiňovaném období.

 

Loading

Vstoupit do diskuze 1 komentář

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Mohou investoři najít ziskovost v akciích obranného průmyslu

Investoři často hledají výnosy v akciích obranných společností v období zvýšeného geopolitického napětí, jelikož jsou tyto společnosti připraveny těžit ze zvýšených vládních výdajů na obranu a bezpečnostní opatření. V roce 2024, kdy geopolitické napětí stále pokračuje, by akcie obranných společností mohly být pro investory atraktivní příležitostí. Zde […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
  • brutus

    25 dubna, 2013

    Toto jsou všechno „dobré rady“ čili „rady hraběcí“, protože tzv.pohyb motýlích křídel se včas dozvídají a to tajně , jen ti nejmocnější v pozadí a z úniků přísně tajných informací, aby se stali „nchutně bohatými.“ Řadový investor si vede při určité, informované rozvážnosti dobř jen do chvíle, než motýlí křídlo mávne a velci žraloci a nenasytové neprovedou nějaké genocidní rozhodnutí, které komoditu nebo celý burzovní trh nevyhodí z pantů. Kolik už bylo Nobelovek za „odhalení“ ekonomických dílčích zákonitostí, které po čase realita zesměšnila. Ocenění mudrci pak objektivně přiznali, že „patrně“ se ještě nějaká nahodile stálá proměnná úkrývá, ale oni ji odhalí. Do určité míry pokud není jakýmsi diktátem držena finanční zlovolná nenažranost investičních trhů všeho druhu držena na uzdě (ejhle liberálové už dostávají křeče!) je a bude ekonomie ve většině svých pater stejně málo vědecká, jako věštění z karet.
    Hovgh.

    Odpovědět