CZK/€ 25.320 +0,18%

CZK/$ 23.408 +0,56%

CZK/£ 29.523 +0,28%

CZK/CHF 25.813 +0,21%

09. 12. 2014

0 komentářů

Nízká cena ropy tlačí inflaci dolů

 


 

Střední Evropa má obecně štěstí a patří k regionům, které mohou z nízké ceny ropy těžit. Je čistým dovozcem ropy a čistým dovozcem je také největší obchodní partner – země eurozóny. Nižší ceny ropy na prvním místě mohou podpořit reálné příjmy a spotřebu domácností. Jak se promítne nižší cena ropy do cen benzínu, ale záleží i na specifikách místních trhů, podílu daní na celkové ceně a vlivu měnového kurzu. Jak se ceny nakonec odrazí v peněženkách domácností je nakonec ovlivněno i celkovým podílem útrat na benzín na spotřebitelských výdajích. Pokud vezmeme v potaz všechny faktory, nakonec by nejvíce měly pomoci nižší ceny ropy Maďarům a relativně nejméně Čechům.

Druhým možným blahodárným dopadem levné ropy je přímý pozitivní vliv na produkční schopnosti průmyslu. Zde nejsou efekty úplně jednoznačné. Historicky vzato působily ve střední Evropě pozitivně pouze poklesy cen ropy vyvolané nabídkovými šoky – nárůstem světové produkce. A těch nebylo mnoho – většinu volatility na trhu s ropou v minulosti obstarávala kombinace poptávkových šoků a spekulace. Pokud ale budeme věřit, že alespoň část dnešního propadu cen ropy je způsobena vyšší těžbou, může to středoevropskému průmyslu přinést lehce kladné body. Nejvíce opět v Maďarsku.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Ery

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *