Pátek 21. ledna. Svátek má Běla.

Tuzemský průmysl zachraňuje ekonomiku před propadem

Vývoj ekonomiky 26.01.2021 | 14:44 0 Komentářů

Asi nikoho nepřekvapilo, že důvěra podnikatelů i spotřebitelů v české ekonomice v lednu poklesla. Po prosincovém zlepšení, na kterém se podepsalo chvilkové otevření ekonomiky, do kterého mimochodem spadal i předchozí průzkum, se už v lednových číslech plně odrazil v pořadí již třetí lockdown začínající hned po Vánocích.

Výrazné zhoršení pandemie ani zpřísnění restrikcí však v lednu náladu napříč ekonomikou nesrazilo tak hluboko, jako na jaře. Dokonce v průmyslu bylo zhoršení nálady v podstatě jen symbolické. Potvrzuje se tak, že už od léta je průmysl více méně imunní a že dokonce hlásí poměrně silnou zásobu zakázek. Spíše než pandemie samotná jej tak může tížit nedostatek materiálu a součástek pro výrobu, respektive komplikace spojené v mezinárodní dopravě. Poptávka je sice i pro průmysl hlavní překážkou pro další růst výroby, avšak tentokrát dokonce menší než třeba v závěru roku 2019, kdy v našich zeměpisných šířkách nebylo po kovidu ani slechu natož vidu. V průmyslu navíc dál panují silná pozitivní očekávání, pokud jde o vývoj poptávky a zaměstnanosti v dalších třech měsících i relativně vysoká úroveň zakázek. Riziko sice představuje vlna lockdownů v západní Evropě, nicméně zprávy z německého průmyslu, na který je ten tuzemský úzce navázán, jsou i nadále vcelku pozitivní.

Dílčí zhoršení nálady je patrné i ve stavebnictví, které je už od jara na sestupné dráze. Zvlášť negativní jsou aktuálně očekávání firem, pokud jde o poptávku v nejbližších třech měsících. Nejistotu však přestavují nové zakázky, respektive jejich krácení z titulu rozpočtových omezení, respektive firemních investičních škrtů. Naproti tomu pozitivní jsou očekávání poptávky u služeb, které jsou lockdownem zasaženy nejvíce. V jejich případě je tou hlavní nejistotou doba a šíře restrikcí, kterou v tuto chvíli nedokáže nikdo pořádně odhadnout.

Jestli je něco na lednových výsledcích důvěry v české ekonomice překvapivé, tak snad jen to, že nedopadly hůř. Dávají totiž velkou naději, že si průmysl udrží svoji stabilizační roli v době pokračujících restrikcí a díky němu se česká ekonomika už nemusí výrazněji propadnout. Extrémně špatná jako na jaře není ani důvěra firem ve službách, takže opakování loňského druhého kvartálu se z pohledu měkkých dat jeví jako nepravděpodobné.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.