CZK/€ 24.960 +0,22%

CZK/$ 22.031 +0,34%

CZK/£ 29.469 +0,77%

CZK/CHF 26.711 +0,14%

06. 03. 2025

Reálné mzdy dále rostou, jejich úroveň však odpovídá pouze konci roku 2018

 

Průměrná nominální mzda v ČR vzrostla v loňském závěrečném čtvrtletí meziročně o 7,2 % po 7,1 % o čtvrtletí dříve (vzestupně revidováno z původních 7,0 %). Z mezičtvrtletního pohledu se podle našeho odhadu mzdy v Q4 24 zvýšily stejně jako ve třetím čtvrtletí o 1,8 % q/q (sezónně očištěno).

Loading



 

Kupní síla průměrné mzdy současně mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 % po 1 % v Q3 24. Vzhledem k prudkému poklesu reálných mezd v období Q3 21 – Q1 23 (kumulativně o téměř 15 %) to znamená, že se i přes již sedm kvartálů v řadě trvající – avšak relativně umírněný  růst – nacházela reálná mzda zhruba na úrovni konce roku 2018 a ve srovnání s posledním čtvrtletím před pandemií (Q4 19) byla stále nižší o 3,9 %.

Z odvětvového hlediska je meziroční růst mezd nadále tažen soukromým sektorem. V něm se průměrná nominální mzda zvýšila o 8,1 % y/y, zatímco v tom veřejném o 5 % y/y. Utlumené předstihové indikátory z tuzemského i německého průmyslu ovšem z našeho pohledu nenaznačují, že zejména v tomto odvětví by kompenzace předchozího propadu reálných mezd měla pokračovat rychlejším tempem než doposud. Na celoroční bázi letos očekáváme růst nominálních mezd v celé ekonomice o 5,4 % po loňských 7,1 %.

Pozvolné obnovování kupní síly výdělků by se mělo pozitivně odrazit i ve spotřebě domácností. Ta je přitom z výdajového pohledu HDP největší položkou a zároveň důležitým faktorem relativně pomalého oživování české ekonomiky po pandemii. Podle naší prognózy by tak měla být vzhledem k pokračujícímu zvyšování reálných mezd domácí poptávka letos hlavním tahounem růstu ekonomické aktivity.

Mzdový růst byl Q4 24 silnější, než předpokládaly finanční trhy i ČNB. Tržní konsenzus očekával růst reálné mzdy o 3,8 % y/y, tedy o 0,4 pb méně než ve skutečnosti. Oproti  únorové prognóze ČNB, ve které centrální banka očekávala v Q4 24 růst průměrného nominálního výdělku o 7 % y/y, se také jedná o mírné proinflační překvapení (skutečnost 7,2 %). To platí i z pohledu odvětvové struktury. V pro ČNB klíčových tržních odvětvích totiž mzdy meziročně vzrostly o silných 8,3 %, zatímco centrální banka předpokládala „pouze“ 7,6 %.

REKLAMA

Celkově by proto dnešní data mohla podpořit jestřábí naladění ČNB a zvýšit pravděpodobnost opětovného přerušení procesu snižování domácích měnověpolitických sazeb na jejím březnovém zasedání (26. března). V souhrnu ovšem nevnímáme vývoj na trhu práce jako nikterak výrazné proinflační riziko. Pozorovaný růst reálných mezd totiž zhruba odpovídá dlouhodobému trendu ve vývoji produktivity práce.

Autor: Jaromír Gec, analytik Komerční banky

Loading


Související články

Analýza Amundi: Co čeká kapitálové trhy v příštích deseti letech?

Společnost Amundi zveřejnila nový dlouhodobý výhled pro vývoj kapitálových trhů, který pokrývá 43 tříd aktiv a zaměřuje se na investiční perspektivy v horizontu příštích 30 let. Analýza reflektuje hlubší změny v globální ekonomice a naznačuje, jak se může v příští dekádě proměnit struktura výnosů napříč regiony a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2025

Komentář: Světový řád, na který jsme si zvykli, se drolí

Debaty o clech, obchodních válkách a recesi jsou dnes tím nejpalčivějším tématem, ovšem tato pozornost se neupírá směrem, který by vysvětlil původ všeho současného chaotického dění. Je celní válka důsledkem iracionálního rozhodování Trumpovy administrativy, nebo je to důsledek podstatné transformace světového řádu pod povrchem, o které se […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

28. 04. 2025