Čtvrtek 09. prosince. Svátek má Vratislav.

Profese finančního poradce. Šance na uplatnění pro nezaměstnané padesátníky

Trh práce je k padesátníkům nesmlouvavý, lidé nad pětačtyřicet let tvoří zhruba 40 procent nezaměstnaných. Zaměstnavatelé dávají přednost mladším kandidátům, zatímco starší uchazeče o práci vnímají jako neperspektivní a málo dynamické. Jednou z oblastí, kde se ale mohou padesátníci uplatnit, je finanční poradenství. V této profesi hraje rozhodující roli nikoli věk, ale sociální dovednosti (tisková zpráva DataLife).

Oblast finančního poradenství může znamenat pro padesátníky novou výzvu. Mohou využít své dosavadní pracovní zkušenosti, využít různých vzdělávacích programů a odstartovat i po padesátce novou a zajímavou kariéru. „Finanční nebo pojišťovací poradce by se měl vyznačovat hlavně vysokou mírou empatie, schopností vcítit se do pocitů druhého člověka při obchodním jednání. Tyto měkké dovednosti mnohdy mladým lidem chybí. Starší člověk naopak většinou působí při jednání s klientem důvěryhodněji, vyrovnaněji, jako rádce, který ví, o čem mluví,“ hodnotí Mgr. Petr Husák, ředitel strategie poradenské společnosti DataLife.

Padesátníci podle jeho slov mohou nabídnout zaměstnavatelům i další přednosti. Umí si vážit své práce a jsou také loajálnější k firmě. Jejich výhodou je i fakt, že již mají dospělé děti a jsou tak časově mnohem flexibilnější. Je proto škoda, že si to mnozí zaměstnavatelé stále neuvědomují. „Podle průzkumu personální agentury Manpower je ochotno zaměstnat pracovníky nad padesát let věku pouze 8 procent zaměstnavatelů, což je alarmující číslo. Vnímám to jako krátkozraký a nezodpovědný přístup. Zvláště pak v době, kdy naše populace stárne, důchodový věk se posouvá k hranici sedmdesáti let a lidé jsou nuceni být aktivní na trhu práce o několik let déle,“ dodává Mgr. Petr Husák, ředitel strategie poradenské společnosti DataLife.

Personální agentury přitom mají v databázi mnoho nadějných kandidátů ve věku 50+, kteří dříve pracovali například v nižším managementu. „Nyní je jim přes padesát a nemohou sehnat práci nebo nechtějí přijmout o několik příček nižší pozici, protože neodpovídá jejich kvalifikaci ani pracovním zkušenostem, což lze lidsky pochopit. Profese finančního poradenství ale těmto lidem nabízí prostor. Zaměstnavatelé však budou muset tak či onak postupně měnit své zvyklosti. Vždyť za třicet let bude podle odhadů potřebovat práci zhruba milion šedesátníků,“ uzavírá Mgr. Petr Husák, ředitel strategie poradenské společnosti DataLife.

3 komentáře: “Profese finančního poradce. Šance na uplatnění pro nezaměstnané padesátníky”

 1. poradce napsal:

  Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit správnost uvedeného názoru. Působila jsem do 50 let jako personalistka a pak jsem využila všechny své dosavadní pracovní a životní zkušenosti na pozici pojišťovacího poradce. Našla jsem novou seberealizaci a práci, která mě baví.

 2. XY napsal:

  jak to udělat, aby takoví lidé o tuto práci stáli.

  • Adraj napsal:

   O to sice taky jde, ovšem spíš bych viděl zakopaného psíka v tom, finanční poradce není zaměstnání, ale práce na ŽL …
   Takže pan ředitel si může plkat co chce, ale míchá hrušky s jablkama.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.