CZK/€ 25.145 -0,12%

CZK/$ 23.453 -0,12%

CZK/£ 29.417 -0,12%

CZK/CHF 25.692 -0,24%

21. 10. 2021

0 komentářů

Inflace v eurozóně na třináctiletém maximu

 

Včera zveřejněná data Eurostatu potvrdila, že vyšší inflace netrápí pouze ČR, ale i většinu zemí EU. V celé unii se meziroční inflace vyšplhala na 3,6 %. V eurozóně s inflačním cílem stejným jako u nás se inflace zvýšila na 3,4 %. Vyšší inflaci krátce zažívala eurozóna naposledy v létě roku 2008, tedy těsně před pádem banky Lehman Brothers. Dlužno dodat, že jde o harmonizovanou inflaci, která nepočítá s růstem cen nemovitostí, a tak vychází příznivěji než národní inflace počítající s realitním trhem jako u nás. V případě ČR, která hlásí inflaci těsně pod pěti procenty, dosahuje harmonizovaná inflace jen 4 % a země je tak co do výše inflace až na 11 místě v Unii, dokonce i za Německem.

Loading



 


Nejvyšší je aktuální inflace v pobaltských zemích, kde překonala metu 6 %, nad pěti procenty je v Polsku, Maďarsku a Rumunsku, tedy v tzv. nových členských zemích, kde se již (s výjimkou Maďarska) ve velké míře do inflace propisují rekordní ceny elektřiny a plynu. Z podrobných statistik vyplývá, že v našem případě zatím žádný cenový skok u těchto komodit v inflaci nenastal, a proto jej můžeme se zpožděním očekávat v dalších měsících. Proto můžeme počítat, že i česká inflace v harmonizovaném pojetí dál rychle poroste. Schválené odpuštění DPH by sice mohlo na dva měsíce růst cen energií pro domácnosti korigovat, avšak je otázkou, co bude dál. Zda se opravdu podaří dočasně snížit DPH na nulu nebo bude nová vláda postupovat cestou kompenzací postiženým domácnostem. Ale to je už jiný – rozpočtový – příběh.

Už ze základních tabulek Eurostatu vyplývá, že za vyšší inflací v Unii stojí především ceny energií. Bez nich je tzv. jádrová inflace stále pod hranicí dvou procent. Ale i v tomto případě je vidět rostoucí inflační tlaky, protože to není zas tak dávno, kdy byla dokonce pod jednoprocentní hranicí. Stále více patrný je rostoucí tlak na zdražování zboží, který vzhledem k prodlužování negativního nabídkového šoku dál zesiluje. Příkladem budiž nové automobily, jejichž ceny v průměru rostou o 4,1 %. A pozadu příliš nezaostávají ani služby. Je zřejmé, že současná evropská inflační vlna není ještě u konce, i když ECB stále věří v její dočasnost.

Petr Dufek
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *