Čtvrtek 02. prosince. Svátek má Blanka.

Exit strategie začíná. Fed zvýšil diskontní sazbu

Fed začal stahovat nutnou podporu finančního systému tím, že zvýšil diskontní sazbu, tedy sazbu, za kterou si banky mohou u FEDu půjčovat. Přestože trhy nevnímají tento krok tak, že by mělo bezprostředně následovat zvýšení dalších sazeb, akciové trhy reagovaly poklesem a dolar po tomto oznámení znatelně posílil. FED sice zdůraznil, že to nemění nic na výhledu vývoje ekonomiky, ale z pohledu psychologie trhu to mělo význam (analýza Saxo Bank).

Zlato

Zlato má za sebou velmi zajímavý týden. Mezinárodní měnový fond (MMF) oznámil, že z celkových 400 tun hodlá 190 tun zlata umístit na trh, místo aby je prodal přímo centrálním bankám. V září minulého roku oznámil MMF prodej, který šel na podporu projektů v chudých zemích. Indie koupila 200 tun za 1050 USD, menší množství koupila Srí Lanka a Mauritius. Fakt, že těchto 190 tun nevzbudilo zájem i přes to, že se na trhu povídá, že Rusko i Čína mají stále o další zlato zájem, vyvolal spekulace.

Zpráva o prodeji vedla k poklesu o 2,5%, ale hladina 1100 USD se ukázala jako pevná a pokles vydržela. Při tomto typu obchodu, kdy je známé množství i cena, se pravděpodobně někteří zájemci drží stranou. Čína již oznámila, že hodlá dále diverzifikovat svoje rezervy a nákup zlata je součástí tohoto procesu. Během uplynulých šesti let tato země zdvojnásobila zlaté rezervy na více než 1054 tun a naposledy nakupovala prostřednictvím ETF fondu SPDR Gold.

Prodej prostřednictvím volného trhu může nyní umožnit zúčastnit se také těm centrálním bankám, které dosud stály stranou. MMF také slíbil, že zlato bude prodávat postupně, aby nedošlo k narušení trhu.

I přes nedávné posílení dolaru v důsledku problémů státních dluhů v Evropě, zejména rozpočtových deficitů Řecka, Španělska a Portugalska, které oslabují evropské hospodářské oživení, se cena zlata dokázala udržet. Měřeno v euru, cena zlata dokonce dosáhla nového maxima na ceně 828 a naznačuje, že zlato se mohlo oprostit od hodnoty dolaru a můžeme se dočkat růstu obojího, ceny zlata i síly dolaru.

Technicky cena zlata prolomila klesající trend, který začal v prosinci minulého roku a dosáhla 1127 USD před oznámením MMF o prodeji. Po této zprávě cena spadla na 1098 USD. Spekulativní dlouhé pozice byly sníženy na úrovně ze září minulého roku a trh je tak v neutrální situaci. Při prolomení ceny směrem výše je další cíl cena 1162 USD a další podpory kromě 1098 USD se nachází na cenách 1070 USD a 1045 USD.

Ropa

Cena ropy vyrazila prudce vzhůru díky dalším známkám hospodářského oživení. To vedlo k technickému návratu nad 72,50 USD, cena pak dokonce dosáhla 79,30 USD. V tu chvíli došlo po oznámení FEDu o sazbách k vybírání zisků. Spekulativní dlouhé pozice na ropě byly sníženy během několika uplynulých týdnů o 68% a trh tak může lépe reagoval na pozitivní zprávy.

Kontrakty s dodáním příští měsíc se obchodují nad 200 denním klouzavým průměrem, který minulý týden byl na 76,20 USD. To je teprve druhý případ od října 2008 a tak se dá očekávat, že nastane pohyb směrem vzhůru. Průraz rezistence na 80 USD by otevřel cestu k ceně 85 USD a podpory jsou na cenách 75 USD a poté na 69,50 USD.

Zemní plyn

Zemní plyn pokračoval v poklesu v důsledku rostoucích zásob. Výše zásob je o 3 % větší než pětiletý průměr a o i přes sezónní pokles díky studenému počasí . Zima má už více než půlku za sebou a tak jsou ceny s blížícím se jarem náchylné k poklesu. Podpora na 5,06 USD je teď jediným faktorem, který cenu plynu drží. Pokud bude prolomena, další úroveň podpory je až na 54,74 USD.

Měď

Cena mědi se zotavila z minim, která jsme viděli v předcházejících týdnech, velmi rychle. Pokus o překonání lednového maxima na ceně 355 USD se nepovedl kvůli oznámení FEDu.

Přestože se zásoby mědi na London Metal Exchange zvýšily na nové maximum od října 2003, chování traderů v poslední době může naznačovat, že poptávka skutečně roste. To indikuje rostoucí počet zrušených warrantů na LME, což znamená, že měď je připravena k fyzickému odebrání.

Technicky nás čeká spíše návrat k podpoře na 315 USD poté, o kontrakt s dodáním v květnu vzrostl za posledních pár týdnů o 18%. Rezistenci můžeme najít na ceně 335 USD a 347 USD.

Ole Sloth Hansen, komoditní stratég Saxo Bank

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.