Pátek 27. listopadu. Svátek má Xenie.

Indie

01.09.2008 | 18:57 0 Komentářů

Indická sklizeň rýže bude letos rekordní z důvodu nadprůměrných srážek a výnosů, uvedla zpráva AIREA. Podle ní očekává druhý největší pěstitel a třetí největší světový exportér meziroční navýšení produkce o 7% až 10%. Příliv klíčových monzunových srážek byl letos nadprůměrný což se promítlo ve velikosti osetých ploch, uvedl prezident All India Rice Exporters Association,(AIREA), Vijay Setia. V loňském roce sklidila druhá nejlidnatější země světa 96,43 milionů tun rýže.

Data indického ministerstva zemědělství uvedla že od 1.června do 27.srpna bylo oseto celkem 32,46 milionů hektarů rýží, o 2,1 milionů ploch více než vloni. Setia se domnívá že vláda brzy přehodnotí exportní omezení mimo rýži nejvyšší kvality právě v očekávání rekordní sklizně. V půlce srpna bylo ve státních skladech celkem 26,7 mil tun rýže porovnáním s 25,1 mil před rokem. V loňském roce činil odhad vývozů indické rýže podle Wasde USDA celkem 4,10 mil tun porovnáním s 5,5 mil tun v sezóně 2006-07. Vyšší vývozy dosáhl jen Vietnam 4,75 mil tun a Thajsko 10 mil tun.

Naprůměrné srpnové srážky ale částečně zmařily osev letní sklizně rýže, kukuřice a bavlny. Bylo zaplaveno hned několik států. Punjab, Bihar, Ultar Pradesh a Andhra Pradesh byly mezi těmi nejpostiženějšími.
Rýže je v Indii základní potravinou, zejména ve střední a jižní oblasti. Na severu preferují obyvatelé pšeničné chapati. Od osmdesátých let je Indie v produkci rýže soběstačná.  V devadesátých letech začala exportovat i jakostní rýži basmati. Roční produkce rýže v Indii překračuje 90 mil tun, s výjimkou sezóny 1995

Zdroj: IQ Trade

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.