CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

09. 06. 2014

0 komentářů

EY Světovým podnikatelem roku 2014 se stal indický bankéř Uday Kotak

 


 

V roce 1985 Uday Kotak založil společnost Kotak Capital Management Finance Ltd. O necelých dvacet let později, v roce 2003, se jeho společnost stala historicky prvním nebankovním subjektem, který v Indii získal bankovní licenci. Malá soukromá společnost, kterou založil s necelými 250 tisíci dolary, se za třicet let rozrostla v mezinárodní skupinu s tržbami přes 2,8 miliard dolarů ročně. Současná Kotak Mahindra Bank sídlí v Mumbaí, má 605 poboček ve 354 městech po celé Indii, zahraniční zastoupení v Londýně, New Yorku, Dubaji, Abú Dhabí, na ostrově Mauricius a v Singapuru a patří mezi největší finanční skupiny v Indii.

„Rozhodování bylo nesmírně těžké,“ říká kanadská předsedkyně poroty Rebecca MacDonald, zakladatelka a předsedkyně představenstva společnosti Just Energy Group. „Uday si porotu získal tím, že se mu podařilo v náročných podmínkách, navíc v hodně regulovaném odvětví, od nuly vybudovat novou banku, která pozitivně působí na celou indickou společnost. Poskytuje totiž levné úvěry a další finanční služby lidem na venkově, které jim doslova mění život, protože každý má šanci vzít budoucnost do vlastních rukou.“ 

„Udělení prestižního titulu EY Světový podnikatel roku na téhle mimořádné akci je pro mě velkou poctou,“ říká Uday Kotak. „Beru to jako ocenění umu a práce všech 25 tisíc zaměstnanců naší banky, protože jen díky jejich úsilí se nám v Indii podařilo ve finančním sektoru vybudovat značku světové úrovně.“

„Zlatou medaili mohl získat jenom jeden jako při sportovním klání jednotlivců. Z mé strany velké blahopřání i úcta a poklona. My ostatní máme stříbrné medaile a úspěch tak trochu slavíme také,“ řekl Jiří Hlavatý ze společnosti JUTA a.s., EY Podnikatel roku 2013 České republiky.

„Česká republika měla v Jiřím Hlavatém na letošním světovém finále soutěže silného zástupce a velkého patriota. Porotce zaujal jeho podnikatelský příběh, jeho boj za rozvoj tradičního odvětví a zaměstnance v době krize, i to, že JUTA neustále přichází s inovacemi – v současnosti vlastní 51 ochranných známek a patentů v ČR i v dalších zemích Evropy,“ říká Magdalena Souček, vedoucí partnerka EY v České republice

 „Svět dnes potřebuje skutečné podnikatele, kteří do ekonomiky přinášejí nová pracovní místa a přispívají k jejímu oživení,“ říká Mark Weinberger, předseda správní rady a generální ředitel EY. „Věřím, že Uday jako letošní držitel titulu EY Světový podnikatel roku bude pro ostatní velkou inspirací, stejně jako 59 dalších národních vítězů, kteří dnes večer v Monte Carlu bojovali o světové prvenství. Právě díky těmhle lidem totiž může svět kolem nás fungovat lépe.“

REKLAMA

Přenos ze slavnostního ceremoniálu a rozhovor s letošním vítězem soutěže EY Světový podnikatel roku je k dispozici na webové stránce: https://broadcast.ey.com

Informace o vítězi Udayi Kotakovi a Kotak Mahindra Bank

Mít možnost pracovat u renomované zahraniční společnosti, to bylo v Indii počátkem 80. let minulého století jako vyhrát v loterii. Přesto vystudovaný ekonom Uday Kotak odmítl nabízené místo v dceřiné společnosti Unileveru  Hindustan Lever a založil vlastní podnik.  

Obrovskou podnikatelskou příležitost totiž viděl v bankovním a finančním sektoru, protože rozdíl mezi úrokovou sazbou, za kterou banky v té době půjčovaly, a sazbou, jíž úročily vklady, přesahoval 10 procentních bodů. Proto založil vlastní nebankovní finanční společnost Kotak Capital Management Finance. Nebyl ale zdaleka sám, takových společností v té době v Indii vznikaly tisíce. Dnešní Kotak Mahindra Bank (slavný podnikatel Anand Mahindra byl jedním z prvních investorů) však patří mezi hrstku těch, které dokázaly přežít. Společnost, která byla založena s necelými 250 tisíci dolary, se za třicet let rozrostla v mezinárodní skupinu s tržbami přes 2,8 miliard dolarů ročně.

Hned v počátcích budování své společnosti Uday Kotak navázal spolupráci s globálními finančními giganty, aby jeho společnost mohla využít jejich značku a především jejich znalosti a zkušenosti. Založil například společný podnik s Ford Credit, poskytující půjčky na nákup osobních automobilů, nebo společný pojišťovací podnik s finanční skupinou Old Mutual. V roce 1995 koupila čtvrtinový podíl v investiční a makléřské divizi jeho společnosti banka Goldman Sachs.

REKLAMA

Ani rychlý růst divize investičního bankovnictví však Udaye Kotaka nepřiměl, aby se specializoval výhradně na tuto oblast. Naopak, rozhodl se expandovat do zahraničí, do Spojených států, Velké Británie, Spojených arabských emirátů, Singapuru a na Mauricius, aby jeho bankovní skupina mohla spravovat peněžní převody Indů žijících v zahraničí, poskytovat indickým společnostem služby v oblasti mezinárodního investičního bankovnictví nebo investiční produkty zahraničním klientům působícím v Indii.

V roce 2007, tedy v době, kdy všechny investiční banky dychtivě klepaly na dveře rapidně rostoucí indické ekonomiky, přišla banka Goldman Sachs s nabídkou, že celou Kotak Mahindra Bank koupí. A co udělal Uday Kotak? Vykoupil naopak podíl Goldman Sachs. Během uplynulých deseti let se hodnota aktiv skupiny zvýšila 25krát a její zisk 30krát a Kotak Mahindra Bank je dnes co do hodnoty pátou bankou v celé Indii.

Profil českého vítěze
Jiří Hlavatý – JUTA a.s
.
Jiří Hlavatý nastoupil do JUTY ve Dvoře Králové jako strojní inženýr hned po škole v roce 1972. Pro značku JUTA pracuje již čtyřicet let, a než se stal jejím ředitelem a následně majitelem, prošel zde mnoha profesemi. Dnes řídí 14 továren a 2 000 zaměstnanců. Historie tradičního českého podniku JUTA sahá až do druhé poloviny 19. století, kdy továrny v soukromém vlastnictví vyráběly příze, tkaniny, pytle a lana z přírodních materiálů. Po sametové revoluci se JUTA pod vedením Jiřího Hlavatého stala největší textilkou v České republice, jejíž roční obrat dosahuje téměř 6 mld. Kč a více než 80 % produkce je vyváženo do 65 zemí světa. JUTA dnes vydělává hlavně na výrobě geotextilií, hydroizolačních fólií a membrán pro stavebnictví. Ve Velké Británii, kde vlastní výrobní závod, je jedničkou na trhu hydroizolačních fólií. Za dobrým jménem podniku stojí podle jejího majitele hlavně výborná kvalita výrobků, flexibilita, investice do technologií, péče o zákazníky a neustálé inovace. JUTA v současnosti vlastní 51 ochranných známek a patentů v ČR i v dalších zemích Evropy. Jiří Hlavatý je velký patriot města Dvůr Králové i celého regionu. K dobíjení energie mu někdy stačí dobré zprávy v práci. Aktivně sportuje a sportovce i rád zaměstnává, protože mají pevnou vůli a chuť vyhrávat. Je také hrdým sponzorem fotbalového klubu FC Slovan Liberec.

Porota soutěže

EY Světového podnikatele roku 2014 vybírala nezávislá porota složená z renomovaných podnikatelů z celého světa. Její předsedkyní byla Rebecca MacDonald z Kanady, zakladatelka společnosti Just Energy Group. Dalšími členy poroty byli:

u  Chieko Aoki, Blue Tree Hotels (Brazílie)

u  Mikael Hed, Rovio Entertainment Ltd. (Finsko)

u  Dr. Tetsuya Iizuka, THine Electronics, Inc. (Japonsko)

u  Kay Koplovitz, USA Network, Koplovitz & Company a Springboard Enterprises (USA)

u  Ulysses Kyriacopoulos, S&B Industrial Minerals SA (Řecko)

u  Denis O’Brien, Digicel Group (Irsko)

u  Tan Sri Liew Kee Sin, Battersea Project Holding Company Ltd a S P Setia Berhad (Malajsie)

u  Ashish Thakkar of Mara Group (Uganda)

u  Michael Wu, Hong Kong Maxim’s Group (Čína)

V roce 2014 vyhlašuje společnost EY již patnáctý ročník této soutěže v České republice. Nominovat výjimečné české podnikatele je možné již nyní na webových stránkách www.podnikatelroku.cz.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Wirecard

Zpráva vyšetřovací komise ve věci Wirecard odhaluje selhání všech kontrolních mechanismů

Foto: Shutterstock Politickou odpovědnost za včasné neodhalení podvodu v případu Wirecard by měl nést německý ministr financí, myslí si opozice. Jeho resort má totiž dohlížet na tamní úřad pro finanční dohled – BaFin. Spolkový soud přitom zamítnul stížnost hlavního auditora firmy Wirecard Andrease Loetschera a bylo tak možné […]

Text: Veronika Hejná

30. 06. 2021


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *