CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

04. 12. 2015

0 komentářů

ČNB v posledních deseti dnech listopadu výrazně intervenovala na devizovém trhu

 


 

S tím, jak rozhodnutí přijatá ECB na zasedání 3. prosince zaostala za očekáváním trhu, může tlak směrem k posilování koruny přechodně polevit a ČNB si na devizovém trhu snad bude moci trochu oddechnout. Výkon české ekonomiky a nastavení měnové politiky v eurozóně by nicméně měly tlačit korunu k úrovni 27 za euro i v roce 2016 a česká centrální banka tak bude muset intervenovat proti posilování koruny i nadále.

Vývoj bilance ČNB hlásí, že mezi 21. a 30. listopadem vzrostly pohledávky české centrální banky vůči zahraničí o více než 30 miliard korun (nejvýraznější desetidenní nárůst od první dekády měsíce září), tj. zhruba o 1,1 miliardy euro. Údaje o hospodaření ČNB takto indikují, že centrální banka byla v uvedených dnech aktivní na devizovém trhu, kde dle všeho ve velkých objemech intervenovala proti posilování koruny. Růst pohledávek ČNB vůči zahraničí signalizují data i za první dvě dekády listopadu, ČNB tedy byla na devizovém trhu aktivní v průběhu celého měsíce s tím, že hlavní díl intervencí se soustředil právě do posledních deseti dní listopadu.

Trh tlačí korunu k úrovni 27 za euro, aby tak testoval trpělivost české centrální banky. Tyto spekulace jsou živeny jak příznivými daty z české ekonomiky, tak výhledem měnové politiky ECB, což byl dle mého názoru právě ten hlavní faktor ve druhé polovině listopadu. Trh si od prosincového zasedání ECB sliboval výrazné uvolnění měnové politiky, což by samo o sobě tlačilo korunu k posílení vůči euru, obdobně by na tom ostatně byly i další středoevropské měny. Jak již ovšem víme, ECB na svém zasedání 3. prosince finanční trhy zklamala v tom smyslu, že oznámený rozsah uvolnění měnové politiky v eurozóně zaostal za očekáváním trhu. Nicméně, nastavení měnové politiky ECB je dle mého názoru faktorem, jenž bude korunu tlačit k posílení i nadále, tedy i v roce 2016, a ČNB se bude muset na devizový trh vracet a intervenovat.

Pro úplnost stojí za zmínku, že záměr ECB provádět nákupy dluhopisů přinejmenším do konce prvního čtvrtletí 2017 s velkou pravděpodobností znamená, že i ČNB svůj kurzový závazek udrží alespoň do března 2017.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *