CZK/€ 24.885 +0,48%

CZK/$ 23.151 +0,16%

CZK/£ 29.465 +0,56%

CZK/CHF 26.179 +0,52%

Text: Petr Zámečník

13. 02. 2009

5 komentářů

Americký balíček porcován… bude válka?

 


 

Záchranné balíčky USA

George Bush po svém působení v roli amerického prezidenta nezanechal pouze válečné tažení napříč ropnými poli. Zbylo po něm ještě 350 mld. USD schváleného záchranného balíčku. A ten se minulý týden rozhodla rozporcovat nová vláda.

 • 100 mld. USD půjde na vytvoření „bad bank“ na odkupování špatných úvěrů. K těmto prostředkům by se mělo připojit dalších 400 mld. USD ze soukromého sektoru.
 • 100 mld. USD podpoří půjčky spotřebitelům a firmám.
 • 100 mld. USD dostanou banky jako kapitálovou injekci.
 • 50 mld. USD vláda použije na pomoc vlastníkům nemovitostí, nad nimiž visí Damoklův meč exekuce.

Senát přitom v témže týdnu schválil další stimulační balík, tentokráte již z administrativy Baracka Obamy. Jeho objem čítá nepředstavitelných 821 mld. USD. Republikáni sice byli vesměs (až na výjimky) proti, moc platné jim to ale nebylo. Přitom se schodek hospodaření státního rozpočtu USA zvýšil více, než kolik čítaly odhady analytiků.

Historie se zopakuje?

Současná situace ve světě, které bývá mnohdy nazývána krizí, si vysloužila mnohá přirovnání k Velké hospodářské depresi ze 30. let minulého století. Není proto divu, že se množí i pesimistické vize dalších rozsáhlých vojenských konfliktů.

Vojenský konflikt vidí jako jedeno z možných východisek ze současné krize například Peter Staněk, ekonom Slovenské akademie věd: "Je to možnosť, ktorú vidim ako reálnu. Ľudstvo zatiaľ vždy v histórii zvolilo jeden z neomylných scenárov, ktorý vyústil buď do série lokálnych konfliktov, alebo do veľkého globálneho konfliktu v rámci ktorého ste všetko rozbili, potom ste to následne ďalších tridsať rokov obnovovali. Na základe toho vznikol znova hospodársky rast."

REKLAMA

Pravděpodobné jsou ale také občanské nepokoje. "Pokiaľ ide o východnú Áziu, tam je obava, ako sa čerstvo industrializovaná Čína s centrálne kontrolovanou politickou scénou vysporiada s faktom svojho prvého hospodárskeho oslabenia a sprievodných prejavov ako je rast nezamestnanosti. Nepokoje môžu vypuknúť najmä medzi robotníkmi v mestách, ktorí prišli z vidieka, kde sa živili obrábaním pôdy. Teraz napríklad masívne prepúšťali robotníkov z tovární na hračky," uvedl si hlavní analytik Volksbank Slovensko Vladimír Vaňo.

Finanční krize sice přechází, následovat ale bude podle mnohých analytiků hospodářská recese současnou generací nepoznaných rozměrů. A že by některý stát si chtěl pomoci na úkor jiného? V historii to není nic neobvyklého. Kurs akcií zbrojařské firmy Lockheed Martin ale zatím blízkost vážného konfliktu nenaznačuje…

Loading

Vstoupit do diskuze 5 komentářůDiskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

 
 
 

 
 • Michal Kára

  16 února, 2009

  Tvrzeni ze „Velka hospodarska krize byla pricinou druhe svetove valky“ je koukam skoro stejne popularni, jako chybne 🙂 Urcity maly vliv tam byl, ale zdaleka ne zasadni. Naopak jako dulezite vlivy vidim:

  1) Usporadani Nemeckych veci po II. svetove valce – reparace, omezeni, republika ktera byla Nemecum vicemene vnucena a nikdo ji moc nemel rad. To je podle mne zasadni vliv.

  2) Ostatni staty se baly nastupu komunismu ve svych zemich a proto Hiltera podporovaly, protoze ten komunisty tvrde pronasledoval. Rovnez doufaly, ze se do sebe pusti s komunistickym Ruskem. Proto Hitler velmi dlouho nenarazel na vyznamnejsi mezinarodni odpor proti svemu pocinani.

  Pak existuje jeste spousta dalsich veci, jako mala historicka zkusenost s diktaturami podobneho razeni, pacifisticke hnuti atp.

  Odpovědět

 • Anonym

  16 února, 2009

  Pokud byl příčinou války, Hitler, pak ano. Hitler vyrostl na nespokojenosti, která byla hodně podpořena krizí. I když v případě Německa nejen krizí.

  Odpovědět

 • Anonym

  17 února, 2009

  A neslo by se na to divat tak, ze krize prispela ke vzniku WW2 v jedne casti sveta a po case prispela i k jejimu konci v jine casti sveta tim, ze se do valky zapojily USA?
  Nejsem historik, berte to jen jako nocni snahu zplodit nejakou myslenku. ;-))

  Odpovědět

 • Adam

  16 února, 2009

  Takže banky, jejichž sektor je prapůvodní příčinou celé spirály a které drtí trhy panickým zpátečnictvím, když je opět potřeba podpořit slabě stojící finanční cyklus, dostanou 100mld. dolarů. Jaký bude údiv dárců (vlády) a okradených (daň. poplatníci), když zjistí, že tyto prostředky se nedostanou do řádného oběhu, ale zůstanou pěkné zašité v jánabráchovském bankovním sektoru. Nejsem génius, ekonom ani nejsem v NERVu, ani nepotřebuju být abych si byl jistý tím, že tyhle peníze klidně mohli vystřelit do vesmíru se stejným efektem.
  P.S. Už se těším na Vaše reposty pánové \“ekonomové\“ 😀

  Odpovědět

 • Varel Bufet

  17 února, 2009

  Tak by mne zajimalo kde to vsechno muze mit dno…Kam napriklad muze klesnout Komercni Banka…Po dnesnim 300 kc propadu..Muze se stat , ze akcie zazii druhy propad treba o 80-90 %?

  Odpovědět