CZK/€ 24.210 +0,23%

CZK/$ 20.786 +0,38%

CZK/£ 27.734 +0,40%

CZK/CHF 25.859 -0,02%

14. 11. 2010

Vyšší DPH nespěchá, Nečas počká na důchodovou reformu

 


 

Praha – Daň z přidané hodnoty možná vzroste jen jednou, a to zřejmě od roku 2012. Vyplývá to ze slov předsedy vlády Petra Nečase (ODS) v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.
„Jednoznačně jsme řekli, že k sbližování sazeb přistoupíme pouze na základě závěrů takzvané Bezděkovy komise a pouze v souvislosti s důchodovou reformou,“ zdůraznil Nečas.
„Koncept důchodové reformy chceme mít nejpozději do konce prvního čtvrtletí roku 2011. Teprve na základě shody ve vládě, zejména mezi ekonomickými ministry, pak začne ministerstvo práce a sociálních věcí připravovat konkrétní návrh zákona,“ dodal Nečas.
V praxi to znamená, že k poslancům se návrh dostane až v létě nebo na podzim. Samotná reforma důchodového systému má začít v roce 2012. Už dříve – tak, aby začala platit od začátku října 2011 – musí vláda připravit změnu současného systému, reagující na rozhodnutí Ústavního soudu. Podle soudu je totiž u lidí s nadprůměrnými příjmy vyplácený důchod ve výrazném nepoměru k výši placeného pojistného.

Loading