CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

15. 10. 2014

0 komentářů

Největší nákupy českých firem: Vede realitní žralok Vítek

 


 

Největší nákupy českých firem: Vede realitní žralok Vítek

Praha – Největší obchodní transakcí, v níž během letošního prvního pololetí figurovala česká firma, byl nákup šedesátiprocentního podílu v německé realitní společnosti GSG Group. Ten převzala společnost Materali ze skupiny CPI miliardáře Radovana Vítka.

Celková hodnota tohoto nákupu činila 1,7 miliardy dolarů. Transakce zároveň představovala 40 procent všech nákupů, které se v tuzemsku během prvního pololetí uskutečnily. Vyplývá to z průzkumu M&A Barometr, který zveřejnila poradenská společnost EY. Zahrnuje i transakce, v nichž byla česká firma na straně prodávajícího.

Druhé místo v pololetním žebříčku patří prodeji společnosti Evraz Vítkovice Steel, kterou za 287 milionů dolarů koupila Martinley Holdings se sídlem ve Velké Británii. Třetí největší transakcí se zveřejněnou hodnotou (jiné by se do žebříčku EY nedostaly) je převzetí skupiny Spar Česká obchodní společnost. Provozovatele obchodů Spar a Interspar koupila za 266 milionů dolarů nizozemská Koninklijke Ahold, která v tuzemsku provozuje supermarkety a hypermarkety Albert.

Deset největších transakcí v první polovině roku 2014:

Cílová společnost Kupující  Hodnota transakce
1. GSG Group (Německo) Materali (ČR) 1 695 mil. USD
2. Evraz Vítkovice Steel (ČR) Martinley Holdings (UK) 287 mil. USD
3. Spar Česká obchodní společnost (ČR) Koninklijke Ahold (Nizozemsko) 266 mil. USD
4. Ringier Axel Springer CZ (ČR) Czech News Center (ČR) 232 mil. USD
5. LBBW Bank CZ (ČR) Expobank (Rusko) 109 mil. USD
6. Fashion Arena Outlet Center (ČR) Meyer Bergman (UK) 98 mil. USD
7. Qubix Office Building In Prague (ČR) Reico investiční společnost České spořitelny (ČR) 47 mil. USD
8. Burzovní palác Office Building (ČR) VIG Fund uzavřený investiční fond (Rakousko) 37 mil. USD
9. Tirad (ČR) Milacron (USA) 30 mil. USD
10. Litostroj Power (Slovinsko) Energo-Pro (ČR) 29 mil. USD

Zdroj: EY

„Zatímco ještě nedávno hrály výraznou roli relativně nepočetné megatransakce, v současné době dominují obchody do 250 milionů dolarů,“ dodává Petra Wendelová, partnerka oddělení transakčního poradenství EY.

Do žebříčku autoři nezařadili koupi čtyřicetiprocentního podílu EPH, za který dala PPF Group 1,45 miliardy dolarů, protože se jednalo o převzetí menšinového podílu většinovým akcionářem. Stejně tak chybí nákup společnosti Telefónica ČR skupinou PPF, který byl zařazený již do srovnání za rok 2013.

Třetí největší počet transakcí v regionu

V prvním pololetí letošního roku se hodnota fúzí a akvizic na českém trhu zvýšila o 84 procent na 4,26 miliardy amerických dolarů. Výrazně rostl především zájem investorů o sektor služeb (o 66,7 procenta) a nemovitostí (o 53,8 procenta). V každém z těchto odvětví proběhlo až dvacet transakcí.

Zahraniční investoři uskutečnili na tuzemském trhu celkem 46 nákupů. „To je více než dvojnásobek ve srovnání s prvními šesti měsíci loňského roku,“ uvádí EY.

Co do počtu transakcí obsadila Česká republika v rámci střední a jihovýchodní Evropy třetí místo – proběhlo tu 111 obchodů, z toho 21 v cizině. Nejvíce smluv uzavřeli investoři v Turecku (153 transakcí), následuje Polsko (112 transakcí).

Celkově se hodnota obchodů v regionu střední Evropy a Balkánu zvýšila o 35,9 procenta na 18,5 miliardy amerických dolarů.

Deset největších transakcí ve střední a jihovýchodní Evropě:

Cílová společnost Kupující Hodnota transakce
1. GSG Group (Německo) Materali (ČR) 1 695 mil. USD
2. NBG Pangaea Real Estate Investment Company (Řecko) Invel Real Estate & York Capital Management Global Advisors (Izrael) 899 mil. USD
3. GTS Central Europe (Polsko, ČR, Maďarsko, Rumunsko) Deutsche Telekom (Německo) 743 mil. USD
4. Cinema City International (Polsko, ČR, Maďarsko, Bulharsko, Slovensko, Izrael) Cineworld Group (UK) 562 mil. USD
5. Rondo 1 Office Building (Polsko) Deutsche Asset & Wealth management (Německo) 411 mil. USD
6. Helios, Tovarna barv, lakov in umetnih smol Količevo (Slovinsko) Ring International Holding (Rakousko) 338 mil. USD
7. Tekstilbank (Turecko) Industrial & Commercial Bank of China (Čína) 316 mil. USD
8. Evraz Vítkovice Steel (ČR) Martinley Holdings (UK) 287 mil. USD
9. Spar Česká obchodní společnost (ČR) Koninklijke Ahold (Nizozemsko) 266 mil. USD
10. Birchill Exploration (Kanada) PKN Orlen (Polsko) 236 mil. USD

Zdroj: EY

Češi míří do ciziny častěji než Poláci

Čeští podnikatelé také ve srovnání s dalšími deseti zeměmi střední Evropy a Balkánu uskutečnili nejvíce investic v zahraničí.

Důvodů je několik. Podle zástupců EY máme zdravé banky i dostatek kapitálu. „Česká republika má ve srovnání s ostatními zeměmi silné finanční zázemí, což je předpoklad pro to, aby investoři odcházeli za hranice,“ uvádí Štěpán Flieger z transakčního oddělení EY.

„Sídlí tu aktivní firmy, zároveň jsme malá ekonomika, takže zatímco Polák se může uspokojit v Polsku, Čech vyváží ven,“ dodává Wendelová. Tažení českých firem napříč Evropou trvá podle ní již několik let.

Balkán zpomaluje

Ačkoliv z Česka přicházejí pozitivní zprávy, výhled v celém regionu není tak růžový, zdůrazňuje Flieger. Zpomalení se týká hlavně Balkánu – počet nákupů se meziročně snížil v Bulharsku (ze 109 na 39), Rumunsku i v Řecku.

„Zejména v Bulharsku je vidět propad počtu transakcí. Důvod je jednak nafouknutý objem v předchozím období. Druhým důvodem je politická krize v posledních dvou letech a problémy tamního bankovního sektoru, což příliš nepomáhá,“ vysvětluje Flieger. Podobně je na tom podle něj například Slovinsko.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz



Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *