CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

21. 03. 2023

0 komentářů

Trhy zastavily propad, napětí ve finančním sektoru však přetrvává

 

Trhy dál žijí napětím ve finančním sektoru. Dohodnuté převzetí banky Credit Suisse konkurenční UBS vyvolalo paniku mezi investory do konvertibilních bankovních dluhopisů (AT1) – právě oni přišli při převzetí Credit Suisse o všechno, zatímco akcionářům má být vyplaceno 3,3 miliardy dolarů. Trhy přitom předpokládaly, že držitelé dluhopisů budou “tradičně” vyplaceni přednostně před majiteli akcií. Netradiční forma záchrany na jedné straně vyvolala kritiku “švýcarské cesty” ze strany evropských institucí (např. jednotný evropský rezoluční výbor) a současně zvýšila pravděpodobnost, že někteří investoři se budou proti ztrátám bránit soudní cestou.

Loading



 


Současně s tím zůstávají dál pod tlakem akcie americké banky First Republic, kterou podobně jako řadu jiných středních amerických bank dostal v uplynulých týdnech do problémů strach o stabilitu klientských vkladů (banka má vysoký podíl velkých nepojištěných vkladů). A zdá se, že zatím nepomohla ani podpůrná iniciativa velkých bank na Wall Street ani nové nástroje Fedu na přístup k likviditě.Jak jsme již psali během včerejšího dne, malé a střední americké banky s nestabilními depozity mohou mít ve finále potíže situaci ustát, i když budou mít zajištěný přístup k likviditě – ta zůstává relativně drahá, jak oproti stabilním depozitům, tak zejména oproti průměrnému výnosu aktiv řady těchto institucí (jak upozorňuje například v posledním čísle týdeník The Economist). Řada menších a středních amerických bank tak ve finále může potřebovat kapitálové injekce a mohou skončit v “náručí” svých větších konkurentů. I o tom se může ostatně jednat na dnešním mimořádném setkání šéfů největších amerických bank ve Washingtonu.

I když akciové trhy a riziková aktiva zastavily během pondělka svůj propad, těžko za současné situace sázet na trvalý pozitivní obrat v sentimentu. Centrální bankéři mají před sebou složitý úkol, kdy musí současně držet “pod poklicí” finanční napětí a dál vést také boj proti inflaci s pomocí vysokých úrokových sazeb. V takovém prostředí se zvyšuje jak v USA, tak v Evropě pravděpodobnost recese.

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *