CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

11. 07. 2022

0 komentářů

Vysoká inflace začíná měnit chování spotřebitelů

 

Dnes zveřejněné květnové výsledky českého maloobchodu naznačují, že se možná začínají měnit nákupní zvyklosti tuzemských domácností. Tržby obchodům totiž oproti předchozímu měsíci opět poklesly (tentokrát o 2,3 %), meziročně dokonce skoro o sedm procent.  

Loading



 

Meziroční srovnání je však v tomto případě poněkud zavádějící v důsledku konce loňského jarního lockdownu.Tehdy tržby z měsíce na měsíc výrazně vzrostly a vytvořily tak vysokou srovnávací základnu.

Mnohem lépe proto o vývoji tržby vypovídají meziměsíční tempa, která jsou v posledních dvou měsících negativní. Pokles reálných útrat oproti předchozímu měsíci se navíc dotýká téměř všech druhů sortimentu s výjimkou oblečení a obuvi. Slabší byly i prodeje v internetových obchodech, avšak pokles jejich tržeb nebyl zdaleka tak výrazný jako v případě kamenných prodejen.

Reálně tržby obchodníků se začínají přibližovat úrovni roku 2019 s tím, jak ochota spotřebitelů utrácet postupně opadá. Jednak už odezněla doba odložených nákupů, jednak začala hrát podstatě větší roli rostoucí inflace, která vede k propadu reálné kupní síly domácností. Pokles reálných tržeb v obchodech koresponduje s celkově negativní náladou tuzemských spotřebitelů.

A co lze čekat dále? Vzhledem k tomu, že inflace bude teprve kulminovat a následně jen pozvolna klesat, lze předpokládat další poklesy reálného obratu v obchodech i v následujících měsících. V důsledku prudkého růstu nákladů na bydlení budou domácnosti přehodnocovat zbytné výdaje, což se odrazí i na tržbách obchodů i firem v oblasti služeb.

REKLAMA

Vysoká inflace zafunguje jako brzda spotřeby domácností, a tedy i ekonomického růstu ČR. Pozitivní výsledky české ekonomiky v prvním kvartálu tak budou kontrastovat se slabým výkonem zbytku roku.

Petr Dufek, hlavní ekonom CREDITAS

 

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *