CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

03. 06. 2021

0 komentářů

Rekordní zpoždění dodávek, sílící inflační tlaky. Jak zareaguje v červnu ČNB?

 

Více než dvě třetiny účastníků naší konference z řad velkých korporátních podniků přiznala, že má problémy s nedostatkem vstupů nebo surovin. Ač se toto číslo zdá být pro nezasvěceného pozorovatele příliš vysoké, potvrzují ho i reprezentativnější průzkumy včetně posledních indexů nákupních manažerů (PMI).

Loading



 


U našich sousedů v Německu je vidět již několik měsíců jasný trend – v průmyslu podle PMI extrémně rychle rostou objednávky, zatímco výroba v tempu růstu kvůli nedostatku vstupů a surovin zaostává. Skoro 79 % německých průmyslových podniků hlásí zpoždění v subdodávkách klíčových komponent – to je historicky nejhorší situace. Chybí zejména elektronické součástky (polovodiče), plasty, olovo a dřevo. Řada podniků ovšem hlásí širší paletu výpadků, které pravděpodobně souvisí se zpožděními v mezinárodní přepravě.

V Česku je situace velice podobná. Stejně jako v Německu dochází k rekordnímu zdražování vstupů, které navíc v mnoha případech jednoduše nejsou k dispozici. Nejvíce se podle průzkumu PMI české průmyslové podniky potýkají se zdražováním kovů, obalových materiálů a dopravy. Ceny se řada podniků snaží přenést na zákazníky, ale ceny produkce rostou o poznání pomaleji než ceny vstupů, což se začíná odrážet negativně na ziskových maržích.
Řada podniků se snaží na situaci reagovat zrychlenými nákupy surovin a vytvářením “bezpečnostních” zásob. To je však v dnešní situaci velice složité a spíše to jen přispívá ke všeobecnému nedostatku klíčových vstupů ve výrobě. U klíčových vstupů také podniky často raději platí okamžitě nebo zkracují splatnosti – preferují surovinu na skladě před penězi na účtu.

Valná část centrálních bankéřů v Evropě považuje zatím dnešní silné inflační tlaky jako dočasné dědictví pandemie. Moc jistě a přesvědčivě však při svých hodnoceních nezní. Všechny tyto zjevně pro-inflační trendy sleduje i Česká národní banka a na červnovém zasedání bude pravděpodobně již poprvé vážněji debatovat možnost růstu úrokových sazeb (my zatím spíše sázíme až na srpen).

Jan Bureš
Hlavní ekonom Patria Finance

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024

Komentář: Válka o prodlužování věku odchodu do důchodu

Prezident Pavel se rozhodl vstoupit jako moderátor do politického jednání mezi vládou a opozicí o jedné z nejdůležitějších reforem pro budoucnost České republiky. Toto vlídné gesto, aby bylo dosaženo konsenzu alespoň nad základními obrysy hned na začátku vyjednávání, mělo ale trvání jen pár hodin. Po potvrzeném zápisu […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

23. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *