CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

03. 03. 2021

0 komentářů

Riziko platební neschopnosti v Německu roste. K cestovnímu ruchu a pohostinství se přidávají i potíže v odvětvích, na něž jsou navázané mnohé české firmy

 


 

  • V Německu v posledních týdnech roste zájem o pojištění pohledávek. Stále více firem čelí nedostatku peněz a mezi dodavateli proto sílí obavy o platby za jejich zboží a služby.
  • Zvýšené riziko neplacení faktur se podle úvěrové pojišťovny Atradius týká i německého automobilového a strojírenského průmyslu, tedy oblastí, na něž je navázáno mnoho dodavatelů z České republiky.
  • Zhoršený vývoj v Německu by navázané obory v Česku mohly naplno pocítit se zpožděním půl až jednoho roku. Některé firmy se nicméně s prvními důsledky situace za hranicemi potýkají už nyní.

Kolín nad Rýnem/Praha, 3. března 2021 – Rok 2021 bude pro německou ekonomiku mimořádně obtížný. Mezinárodní úvěrová pojišťovna Atradius v posledních týdnech v Německu zaznamenala zvýšený zájem o pojištění pohledávek i v odvětvích, kterým se v roce 2020 ještě dařilo se s důsledky pandemie v rámci možností vyrovnat. Riziko neplacení faktur roste dokonce i v případě německého automobilového či strojírenského průmyslu, na který jsou navázáni mnozí dodavatelé z České republiky.

Obzvlášť těžce je v Německu již od začátku první vlny pandemie zasažena oblast cestovního ruchu, pohostinství, ubytování, veřejné dopravy, či veletrhů a konferencí. I přes vládní podpory stále více subjektů z těchto oblastí čelí nedostatku peněz a mnohé z nich tak přestávají platit dodavatelům faktury. „Firmy přicházejí o výnosy a vládní podpora, jež má ušlé tržby kompenzovat, je často nedostatečná. Fixní náklady, jako nájemné, platy a další smluvní závazky, přitom nadále plynou. V posledních měsících jsme proto zaznamenali značný nárůst žádostí dodavatelů do těchto odvětví o pojištění pohledávek,” říká Frank Liebold, ředitel společnosti Atradius pro Německo.

Výhled do budoucna je přitom podle Liebolda dál nepříznivý. Po snížení či ukončení vládních podpor a po uvolnění moratorií na insolvenční řízení již tak značná nejistota ještě vzroste. Společnost Atradius proto nyní zvýšila své celkové hodnocení rizik pro tyto společnosti na „velmi vysoké“. Pro příští měsíce očekává ve srovnání s předchozími roky dvouciferný procentní nárůst opožděných plateb a platební neschopnosti kupujících v těchto odvětvích.

Kromě cestovního ruchu, pohostinství, ubytování a dalších odvětví, jež jsou už rok zasažena naplno prakticky po celém světě, zanechá druhá vlna lockdownu v Německu podle očekávání společnosti Atradius hluboké stopy na hospodaření firem i v dalších odvětvích. Půjde zejména o služby, textilní průmysl a “kamenný” maloobchod. Z pohledu České republiky je pak znepokojující především skutečnost, že se varování týká i automobilového průmyslu, kovovýroby a strojírenství, tedy odvětví, na něž je navázáno mnoho tuzemských firem.

Zatímco u hlavních značek a přímých dodavatelů výrobců Atradius počítá s tím, že budou díky dobrému přístupu na kapitálové trhy a solidním finančním rezervám nadále relativně dobře odolávat slabším prodejním výsledkům, v případě menších a středních dodavatelů z nižších pater dodavatelských řetězců riziko platební neschopnosti rychle roste. Pojišťovna Atradius v posledních týdnech obdržela mimořádně vysoký počet hlášených škod od dodavatelů zásobujících německý strojírenský průmysl a očekává, že tento trend bude pokračovat i v následujících měsících. „Zhoršující se situaci v německém průmyslu už pocítili i někteří dodavatelé z Česka. Pokud se trend nezmění, lze očekávat, že budou rychle přibývat další. Je prakticky vyloučeno, aby se při tak těsném navázání naší ekonomiky na tu německou plošné důsledky tuzemským firmám vyhnuly,” říká ředitelka české pobočky Atradius Markéta Stržínková.

REKLAMA

V Česku sice loni počet podaných insolvenčních návrhů v případě právnických osob dosáhl jen 1054, což je vůbec nejnižší hodnota od roku 2008, důvodem ale byla zejména dočasně zvýšená ochrana dlužníků známá pod zkratkou lex covid. Tu zákonodárci zavedli loni na jaře s cílem zmírnit dopady pandemie koronaviru. „S ohledem na ukončení části moratorií se už od září u firem začaly ekonomické problémy v počtu návrhů na insolvenci nepříznivě projevovat. Jen v prosinci 2020 bylo právnickými osobami podáno 124 návrhů, což je nejvyšší měsíční hodnota za posledních 3,5 roku,” říká Tomáš Valášek, výkonný ředitel společnosti Insolvence 2008, která se zabývá systémovou integrací IT řešení a poskytováním služeb i odborného vzdělávání pro insolvenční správce. S ohledem na vývoj v Německu lze podle Valáška předpokládat, že zhoršení ekonomické situace u navázaných oborů v Česku nastane se zpožděním půl až jednoho roku. „Přenos dopadů do Česka by však bohužel mohlo urychlit avizované omezování kompenzací a pomoci ze strany státu,” dodává Valášek.

Naopak relativně stabilní zůstává podle dat společnosti Atradius situace v oblasti německého stavebnictví a potravinářství. Například mnozí obchodníci se stavebními materiály těží z toho, že se lidé v průběhu roku 2020 v důsledku protikoronavirových opatření začali více věnovat kutilství. Větší riziko nesplácených pohledávek ve stavebnictví tak připadá spíše na segment B2B. V potravinářství byly zasaženy hlavně firmy dodávající zboží do restaurací, hotelů, jídelen a cateringových společností. Naopak dodavatelé do supermarketů a online obchodů s potravinami dosahují i přes zvýšené hygienické nároky vyšších tržeb a jsou v lepší pozici než před pandemií. Totéž se týká i výrobců obalových materiálů.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *