CZK/€ 25.175 +0,04%

CZK/$ 23.482 +0,00%

CZK/£ 29.451 +0,26%

CZK/CHF 25.753 +0,09%

02. 11. 2020

0 komentářů

Subjekty:

Objem investic střední a východní Evropy za období Q1 – Q3 dosáhl ca. 8,0 miliard EUR a ve srovnání se stejným obdobím roku 2019 klesl o 12%

 

Navzdory tomu, že zájem investorů o střední a východní Evropu zůstává silný, koncoroční objemy pravděpodobně dosáhnou 10–11 miliard EUR, což je přibližně 20% pokles oproti roku 2019, odhaluje společnost Colliers International.

Loading



 

Praha, 2. listopadu 2020 – Navzdory dopadům COVID-19 na trhy zůstávají objemy toků v prvních 3 čtvrtletích roku 2020 relativně zdravé, při ca. 8,0 miliard EUR. Polsko přilákalo 4 miliardy EUR, což představuje 50% všech objemů v tomto období. Průměrná velikost transakcí vzrostla o 31,5% a počet transakcí poklesl o 32%, jak uvádí zpráva „Investiční scéna střední a východní Evropy Q1 – Q3 2020“ zveřejněná společností Colliers International.

Andy Thompson, ředitel investičního oddělení pro ČR a SR v české pobočce Colliers, řekl: “Cykly v sektoru nemovitostí obvykle odrážejí vývoj ekonomických cyklů. Je tedy nevyhnutelné, že za současného klimatu dojde k určitému poklesu investiční aktivity. Stojí za zmínku, že se trh chová ve srovnání s posledním zpomalením velmi odlišně. Investoři zůstávají v tomto cyklu skutečně aktivní jak v České republice, tak v širším regionu střední a východní Evropy. Transakce probíhají. Trh s nemovitostmi zůstává velmi atraktivní investiční příležitostí vzhledem k rozpětí mezi výnosy z prémia a bezrizikovou sazbou. Trh má nyní také mnohem hlubší rozměr, investoři jsou mnohem sofistikovanější a nemovitosti si během posledního cyklu vedly dobře. Očekává se, že i v budoucnu se tomuto sektoru ve střední a východní Evropě bude dobře dařit.“

Malý pohyb v prémiových výnosech

Od druhého čtvrtletí jsme zaznamenali velmi malý pohyb prémiových výnosů, především kvůli nedostatku důkazů o tranzakcích, které by ovlivnily další změny. Náš názor zůstává takový, že zatímco některé posuny na trhu jsou nevyhnutelné, prémiová a dobře fungující aktiva by se měla dobře držet, s tím, že se vyvíjí vyšší tlak na sekundární produkt. Vzhledem k posunu zájmu investorů o logistiku můžeme také očekávat odpovídající reakci v této cenové oblasti.

REKLAMA

Nadvláda kancelářského sektoru

V prvních 3 čtvrtletích roku 2020 opět dominoval kancelářský sektor. Pochopitelně, že v loňském roce došlo k výraznému poklesu maloobchodu a hotelové aktivity, přičemž výrazně vzrostla logistika a větší objemy brzdil pouze nedostatek nabídky.

Západoevropské fondy a domácí investoři ze střední a východní Evropy v akvizičním režimu

Západoevropské fondy byly nejaktivnější během prvních 9 měsíců roku 2020, ačkoli objemy byly podpořeny švédskou společností Heimstaden Investing do rezidenčního portfolia v České republice v hodnotě 1,3 miliardy EUR.

REKLAMA

Domácí investoři ze střední a východní Evropy, skládající se převážně z českého a maďarského kapitálu, také zůstali v akvizičním režimu a investovali jak na svých vlastních trzích, tak přeshraničně v rámci střední a východní Evropy. Kapitál z Asie, zejména singapurského a jihokorejského, nadále vytvářel příležitosti v regionu.

Ekonomiky se v roce 2021 oživí

Očekává se, že ekonomiky na celém světě i v zemích střední a východní Evropy budou v roce 2020 zasaženy, v roku 2021 se však rychle vzpamatují. Očekává se také zvýšení míry nezaměstnanosti a tato kombinace vytvoří tlak na pokles maloobchodních tržeb.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Diverzifikaci portfolia pomocí FX. Proč a jak na to?

Nejdůležitější investiční strategií je diverzifikace. Devizové prostředky (FX) jsou sice v tomto ohledu často podceňovány, mohou však pomoci zvýšit stabilitu portfolia i rizikově vážené výnosy. FX mohou prohloubit diverzifikaci tím, že sníží přílišnou expozici vůči domácí měně, umožní správu závazků v cizích měnách, budou generovat pasivní příjem, případně nabídnou […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

30. 04. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *