CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

08. 10. 2020

0 komentářů

Srpen byl pro obchodníky příznivý. Situace se však zhorší

 

„V srpnu se lidé nebáli utrácet. Díky tomu obchodníkům vzrostly tržby. Nicméně s tím, jak se zhoršuje epidemiologická situace, se bude zhoršovat i situace v ekonomice. Pravděpodobně dojde k růstu nezaměstnanosti a příjmy domácností se začnou tenčit. To bude mít negativní dopad na útraty v obchodech,“ říká hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček.

Loading



 

Podle srpnových dat očištěných o kalendářní vlivy došlo k meziročnímu růstu maloobchodních tržeb o 1,6 procenta. Ke zvýšení tržeb o 3,0 procenta došlo u nepotravinářského zboží. Mírný růst o 0,5 procenta byl zaznamenán u potravin. Naopak mírný pokles tržeb o 0,2 procenta doprovázel prodej pohonných hmot.

Nejvyšší zájem přetrvával o nákupy zboží přes internet a zásilkové služby, kde byl vykázán růst tržeb o 14,0 procenta. Oproti předchozím měsícům bylo patrné, že se lidé vrátili do kamenných prodejen. Nicméně je zřejmé, že koronavirová krize urychlila přesun z reálného do virtuálního světa. Na tom se již pravděpodobně nic nezmění ani po konci pandemie.

Tržby ve specializovaných prodejnách, kde lidé nakupují počítače a komunikační zařízení, vzrostly o 4,6 procenta. To souvisí s nutností více pracovat prostřednictvím internetu. Lidé i firmy si potřebují lépe vybavit své kanceláře, aby mohli využívat moderní software a aplikace.

Naopak tržby za prodej oděvů a obuvi klesly o 5,3 procenta. Koronavirus výrazně snížil poptávku po nákupu formálních oděvů, protože vedl k častějšímu využívání práce na home office. Oděvním a obuvním společnostem rovněž uškodil propad cestovního ruchu, protože turisté tvoří významnou část poptávky.

REKLAMA

Štěpán Křeček, hlavní ekonom BHS

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *