CZK/€ 25.165 +0,04%

CZK/$ 23.481 +0,05%

CZK/£ 29.375 +0,05%

CZK/CHF 25.729 +0,16%

11. 08. 2020

0 komentářů

Zlato díky koroně září ještě více než předtím

 

Zlato od finanční krize 2008 září. Korona-krize však žlutému kovu dodala daleko blyštivější lesk. Nehledě na aktuální korekci dolarová cena zlata letos stoupla o 32 %, v korunách pak nárůst činí téměř 30 %.

Loading



 

Za impozantními zisky zlata zcela jednoznačně hledejme reakci vlád a centrálních bank v čele Fedem na pandemickou situaci v ekonomice. Ve světle totálního (leč dočasného) zamrznutí se stavidla měnové a fiskální politiky zcela otevřela, a tak se historií prověřený vzácný kov, který byl ještě před několika desítky let používán jakožto rezervní měna, stává stále vzácnější. Investiční poptávku po zlatě přitom ženou vzhůru zejména obavy z toho, že americká centrální banka ve své připravované revizi strategie měnové politiky explicitně deklaruje dosažení v budoucnu vyšší (průměrné) inflace, což při záměru držet oficiální úrokové sazby dlouhodobě na nule povede k tomu, že (ex ante) reálné úrokové sazby budou ještě více záporné, než jsou dnes. A to samozřejmě činí americký dolar, který zůstává hlavní rezervní měnou světa , stále méně atraktivní.

Mezi papírovými měnami přitom stále není jednoznačný vyzyvatel, který by pozici dolaru, jakožto hlavní rezervní atransakční měny globální ekonomiky, aktuálně ohrožoval, a proto jsou zisky ostatních měn (proti dolaru) znatelně nižší než zlata. Pokud totiž vezmeme dva hlavní protikandidáty dolaru na pozici hlavní globální měny, tak institucionálně nedotažené euro na takovou pozici zatím zjevně nemá, přičemž ambiciózní čínský jüan s komunistickou stranou v zádech (jež může kdykoliv zrušit jeho směnitelnost) se na něco takového rovněž nehodí.

Zlato tedy chápejme jako jakýsi anti-dolar, jehož nákup může fungovat jako zajištění (globálních investorů) proti benevolenci americké centrální banky (a vlády) k budoucí inflaci. Ta v posledních desetiletích nebyla problémem a zjevně tomu tak nebude ani v příštích několika kvartálech. Pokud však Fed dlouhodobě setrvává u masivních nákupů vládních dluhopisů, které bude chrlit vysoce schodkový rozpočet americké federální vlády, a zároveň oficiální úrokové sazby budou přikovány k nule, může se inflace skutečně dostavit, tak jako se to stalo v 70. letech minulého století. Ostatně právě tehdy padl tzv. zlatý standard umožňující směnit dolar za zlato za fixní (čti směšně nízký) kurz a žlutý kov tak odstartoval téměř dekádu trvající býčí trh.

Jan Čermák
Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *