Šest desítek let sloužila Route 66 jako veledůležitá dopravní tepna. Na konci června 1985, tedy právě před čtvrtstoletím, však statut dálnice ztratila. nahradilo ji hned pět nových silnic.
Přesto ji znají i lidé v Evropě. Především z literatury a filmů. Nazývána byla Matkou cest, Hlavní třída Ameriky či Cesta slávy. Zahrála si ve filmu Bezstarostná jízda a znají i děti z animovaného snímku Auta.
O vybudování východozápadní diagonály se zasloužil měl podnikatel Cyrus Avery (říká se mu otec Route 66). Na jeho popud se v roce 1921 začalo uvažovat o stavbě silnice, která měla zejména přitáhnout pracovní sílu na západ země.O pět let později, v listopadu roku 1926 byla otevřena trasa vedoucí z Grand Parku v Chicagu do Los Angeles (od roku 1936 do Santa Moniky).
Skoro 4000 kilometrů
Silnice měřila 3940 kilometrů, procházela třemi časovými pásmy a osmi státy (Illinois, Missouri, Kansas, Oklahoma, Texas, Nové Mexiko, Arizona a Kalifornie). Nejkratší úsek (21 km) je v Kansasu a nejdelší (784 km) v Novém Mexiku. Nikdy nekončila u oceánu. Její konec byl na dnešní křižovatce Lincolnova bulváru a bulváru Olympic v kalifornském městě Santa Monica.