CZK/€ 24.730 -0,02%

CZK/$ 22.807 +0,05%

CZK/£ 29.013 -0,08%

CZK/CHF 24.914 -0,22%

11. 05. 2016

0 komentářů

Makroekonomická mozaika: Inflace pozvolna vystrkuje růžky, služby nezáří, cestovní ruch vzkvétá

 


 

Na druhou stranu z jedněch měsíčních údajů nelze zatím činit ukvapené soudy, když nezbývá než vyčkat měsíců příštích. V dubnu se meziměsíční i meziroční inflace posunula vzhůru shodně o 0,6 %. Za růstem cenové hladiny v dubnu stojí jak sezónní faktory (v případě některých potravinových položek), tak i projevy narůstající poptávky na spotřebitelském trhu, jež koresponduje se zvýšením cenové hladiny v oblastech spojených s trávením volného času, rekreace a kultury. Došlo též k nárůstu cen alkoholických nápojů a tabákových výrobků. A nadto pozvolna polevuje nejzásadnější faktor uplynulého již téměř roku – ceny pohonných hmot, které však stále drží tempo růstu cenové hladiny velmi dole.

První letošní čtvrtletí ve službách bylo spíše skromné. Jejich růst činil meziročně pouze 0,7 %, když jejich významná složka, dopravní a skladovací služby poklesly meziročně o 0,1 %. Jejich nejpřesvědčivějším segmentem bylo naopak ubytování, stravování a pohostinství (+5,4 % meziročně), jež se projevily též ve výborné statistice cestovního ruchu, jíž budeme věnovat následující odstavec. Nezklamaly ani administrativní a podpůrné služby (+4,7 % meziročně). To však nelze tvrdit o profesních, vědeckých a technických činnostech, které v prvním čtvrtletí doslova stáhly dolů výkony architektonických a inženýrských služeb (-12,2 % meziročně), jež svědčí o tom, že příprava prací pro budoucí stavební výrobu či investiční aktivitu prochází opět značným útlumem a propadem.

Cestovní ruch je segment, v němž se kloubí jak nárůst koupěschopnosti tuzemské populace v posledním období, stejně jako rizikovost některých tradičních zahraničních turistických destinací v nynějším neklidném období. Dynamika cestovního ruchu v prvním letošním čtvrtletí byla ve sledovaných ukazatelích vesměs dvouciferná a potvrzuje oprávněnost nedávných masivních investic do turistické infrastruktury, podpořených fondy EU. Celkový počet přenocování se meziročně zvýšil o 12 % (domácích +11,9 %, zahraničních +12,1 %); obdobná čísla pozorujeme v případě přírůstku počtu hostů. Velmi příznivé je, že dynamika je více méně rovnoměrně rozložena na všechny regiony České republiky; přírůstek domácí návštěvnosti je provázen též prodloužením délky pobytu (čímž dochází ke zvýšení využitelnosti kapacit), u zahraniční návštěvnosti bohužel prodloužení doby pobytu nepozorujeme (což může být výzva pro následující období).

Českou republiku, i díky posilujícímu leteckému spojení, navštěvuje vyšší podíl turistů z asijských zemí. Zaměření na udržitelnost této výkonnosti, na posílení kvality, na věrnostní turistiku a šíření pozitivního renomé představuje velký úkol do budoucna. Při jeho splněný má český turismus šanci naplnit svůj stále ne zcela využitý potenciál a zajistit rozvoj regionů, které procházejí strukturálními změnami s malou šancí rozvoje jiných odvětví.

Petr Zahradník, poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV)

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Ovlivní rekordní cena zlata i úroky hypoték v Česku?

Ekonomové u nás i v zahraničí vedou veledůležitou debatu o možné trvalejší změně úrovně přirozené úrokové míry (r*). Zvyšuje se oproti letům před covidem, nebo ne? Pro její zvýšení hovoří i rekordní zadlužování Spojených států, které podle některých expertů staví na hlavu zavedenou logiku provádění monetární politiky. Proti […]

Text: Redakce

23. 05. 2024

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *