CZK/€ 25.005 +0,04%

CZK/$ 23.223 +0,15%

CZK/£ 29.136 -0,14%

CZK/CHF 25.597 -0,09%

09. 03. 2016

0 komentářů

Inflace a nezaměstnanost i v únoru nízké

 


 

S evropsky harmonizovanou hodnotou okolo 4,5 % se česká míra nezaměstnanosti nachází přibližně na polovině průměru EU, který v posledních měsících prochází obdobím viditelného poklesu. Problémem našeho trhu práce však stále zůstává více než 460 tisíc uchazečů o práci, jež se nadto koncentrují především v severočeských, severomoravských a slezských okresech. Nastavení spravedlivých a motivačních pravidel sociální politiky tak nepřestává být klíčovým tématem i s ohledem na zajištění adekvátního personálního zajištění pro téměř 115 tisíc volných a neobsazených pracovních míst.

Inflace zůstává i v únoru na velmi nízkých úrovních, které zatím nevzbuzují předpoklad jejího nárůstu. Únorová meziroční inflace dosáhla hodnoty 0,5 % (tedy kosmetické snížení oproti lednu); meziměsíční růst cenové hladiny byl v únoru taktéž miniaturní (0,1 %).

Příčiny tohoto vývoje zůstávají již přibližně rok stále stejné a jejich jádro nemá monetární povahu, čímž jsou možnosti centrální banky tuto situaci řešit velmi omezené, ba vyloučené. Mění se snad pouze intenzita těchto příčin.

Jestliže v různých segmentech spotřebitelského trhu registrujeme více či méně rozpačitý „pokus“ o nevelký cenový rozmach, vše mnohonásobně silněji „hatí“ vývoj cen pohonných hmot a faktory za ním stojící; ty meziměsíčně poklesly o téměř 4 % a meziročně pak o více než 11 %, což je razance, které ostatní složky spotřebitelského koše prostě nemají šanci konkurovat.

Tento cenový vývoj, jenž sice „deformuje“ výsledný údaj o inflaci, však představuje v ekonomice našeho typu vítaný nákladový stimul, kterého by měla vysoce průmyslově intenzivní a energeticky náročná ekonomika být schopna využít ve svůj prospěch. Při tradičně těkavém vývoji cen potravin (jež se po období poklesu zase začínají vydávat vzhůru) se oživená poptávka cenově nejvíce projevuje v segmentu rekreace, ubytování a stravování, v němž viditelně se zlepšující návštěvnost a rostoucí cenová hladina umožní zkrátit návratnost mohutných investic, v tomto odvětví nedávno uskutečněných.

REKLAMA

Petr Zahradník, poradce prezidenta Hospodářské komory České republiky a člen Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV)

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Komentář: Vyšší úrokové sazby nemusí být pro akcie ze své podstaty špatné

Očekávání několikanásobného snížení úrokových sazeb na začátku roku, podpořena obavami z deflace, ustoupila mírnějším prognózám, což vedlo k přehodnocení dynamiky trhu. Navzdory obavám z růstu úrokových sazeb nabízí zkušení investiční stratégové uklidňující výhled. Odborníci tvrdí, že by se investoři navzdory všeobecnému přesvědčení neměli obávat vyhlídek na růst […]

Text: Redakce

07. 05. 2024

Amundi: Scénáře a prognózy výnosů aktiv pro příští desetiletí

V příštích deseti letech by mohlo dojít k vyššímu růstu a nižší inflaci v porovnání s dlouhodobými prognózami Amundi z roku 2023, a to díky zvýšené produktivitě v důsledku implementace umělé inteligence. Zpoždění přijímaných kroků v oblasti klimatu naopak zvýší rizika a povede k vyšším ekonomickým nákladům v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

03. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *