CZK/€ 25.200 +0,18%

CZK/$ 23.143 +0,22%

CZK/£ 29.467 +0,04%

CZK/CHF 26.168 -0,02%

Text: Petr Zámečník

18. 12. 2014

0 komentářů

Rok 2015: Připravte se na vyšší daně

 


 

S úderem půlnoci začala platit nová sazba daně z přidané hodnoty. Místo dvou sazeb máme najednou tři. Za léky, knihy a dětskou výživu bude stát vybírat „jen“ 10% DPH. Vláda vedená ČSSD tím splnila další z mnoha předvolebních slibů a zároveň anulovala připravenou změnu daně z přidané hodnoty, která měla nabýt účinnosti přesně za rok od 1. 1. 2016. Konečně jsme se mohli dočkat zjednodušení daně a jejího sjednocení na jedinou sazbu 17,5 %. Tak snad příště, daně se v Česku mění tak rychle, že ani tři sazby pravděpodobně nevydrží příliš dlouho.

V letošním roce nás ale čeká daleko zásadnější změna daní. Vláda se již usnesla o zrušení 2. pilíře, který vyváděl z průběžného systému penzí maximálně 1 mld. Kč ročně, což je vzhledem ke schodku důchodového účtu v řádu 50 mld. Kč ročně skutečně zanedbatelná položka. Ovšem se již nedostala k druhému kroku – snížení základní i snížené sazby DPH z 21 % a 15 % na 20 % a 14 %. Ke zvýšení přitom došlo právě z důvodu zavedení fondového pilíře penzí. Ale nebojme se, vláda to plánuje „vynahradit“ jinak.

Druhý pilíř penzijního systému bude zrušen. Už se ale připravuje reforma 3. pilíře do jeho podoby. Co jiného je nahrazení pilíře s odvodem 3 % + 2 % (3 % opt-out, 2 % odvod navíc ze mzdy) reformovaným třetím pilířem s odvodem 1 % + 4 % (1 % státní příspěvek, 4 % odvod ze mzdy)? Ano, toto je v současnosti nejpravděpodobnější reforma, která má spasit české důchody. Nepochybně bude úspěšná. Vláda počítá s povinnou účastí ve třetím reformovaném pilíři, tedy to, proti čemu vehementně ČSSD brojila při schvalování dnes rušeného 2. pilíře.

Státní příspěvek ovšem by neměl podle současné vlády vycházet z průběžného penzijního systému. A nebude na něj použito ani předešlé zvýšení DPH – to už je dávno projedené. Přeci jen, je třeba nabrat tisíce dalších státních zaměstnanců, a tím snížit nezaměstnanost. A zastřít to záminkou kontroly daňových poplatníků. Vždyť nově schválenou administrativu někdo na straně státu musí zpracovávat… a o podnikatele, které vyjde podle propočtů ministerstva financí na 3,5 hodiny měsíčně a 1,37 mld. Kč ročně, se přeci starat nemusí. Hlavně, když budou platit.

Kde bude stát brát? Samozřejmě z daní. A poohlédne se tam, kde jsou dosud poměrně stojaté vody. Daň z nemovitostí. Vždyť ti „bohatí majitelé nemovitostí“ nepochybně „vysávají pracující lid“. A to se jim musí osolit. Jak? To prozatím není zřejmé, ale pravděpodobně se to dozvíme, jak je zvykem v českých končinách, ve druhé polovině prosince, kdy se již tradičně schvalují zásadní změny daní pro příští rok. V každém případě si stát již má připravené cenové mapy, takže zejména kdo bydlí v Praze a okolí či Brně a jiném velkém městě, se má na co těšit…

REKLAMA

Daň z nemovitostí se dotkne všech. 80 % českého národa bydlí ve vlastním rodinném domě či bytě nebo v družstevním domě. Tito lidé budou zvýšenou daň z nemovitostí na svůj důchod (za povšimnutí stojí skutečnost, že spousta lidí si vlastní nemovitost pořizuje právě proto, aby v důchodu měli levné bydlení… a teď z ní nejspíš budou platit daň, ze které stát bude přispívat na jejich další penzijní spoření). Jenže se jí nevyhnou ani nájemníci. Z dlouhodobého pohledu jsou v nájemném zahrnuty veškeré náklady související s pronajímaným bytem, daně nevyjímaje.

Připraví-li vláda novinky v dani z nemovitostí na cenových mapách, lidé s dražšími nemovitostmi zaplatí vyšší daň. Dražší nemovitosti zpravidla vlastní lidé bohatší a s vyššími příjmy. A pro ně má vláda další Jobovu zvěst. Daň z příjmů.

Příjmy jsou v Česku v současnosti zdaněny jednotnou sazbou daně ve výši 15 %. To ovšem neznamená, že lidé s vyššími příjmy platí stejně jako lidé s nižšími. O to se starají slevy na daních, díky nimž lidé s nízkými příjmy daň neplatí. Nemluvě o skutečnosti, že 15 % z vyšší částky je více než 15 % z nižší částky. Navíc byla zavedena „solidární daň“ ve výši 7 %, na které stát v roce 2013 vybral 4,23 mld. Kč, dvojnásobek předpokládané částky. Ta se má zrušit spolu se „superhrubou mzdou“ – a nahradit progresivním zdaněním v socialistickém duchu.

Nezbývá než povzdech. V Česku není ani tak velký problém vysoké zdanění (a to včetně započítání sociálního a zdravotního pojištění, které jsou také daní), ale jeho nestabilita. Ani v loňském roce jsme se nevyhnuli již tradičnímu koloritu daňové nejistoty, schvalování a odvolávání daňových zákonů na poslední chvíli… a dokud naše politická reprezentace nedozraje spolu s voličskou základnou, nic lepšího nemůžeme ani očekávat…

REKLAMA

… a pracovat na tom, aby bylo líp. Je to v našich rukách.

Za redakci Investujeme.cz vám přeji, ať se vám podaří v letošním roce změnit kousek světa k lepšímu,

Petr Zámečník
Šéfredaktor

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

důchodový účet v roce 2023

Jak dopadl důchodový účet v roce 2023

Český důchodový systém je financován průběžným způsobem. Tedy stát vybírá během roku sociální (důchodové) pojištění, jako daň z práce. A z této částky by ideálně měl vyplácet povinné důchody. Přičemž platby prochází přes tzv. systém důchodového pojištění. A ten je v posledních letech spíše v mínusu. Jak […]

Text: Hana Bartušková

Foto: Shutterstock

19. 03. 2024

Maximální roční příjmy pro výpočet důchodu

Od roku 2008 se sociální pojištění platí pouze do dosažení maximálního vyměřovacího základu, z částky nad strop se již sociální pojištění neplatí a tyto příjmy tedy nevstupují do výpočtu starobního důchodu. Nadstandardní příjmy před rokem 2008 tedy ovlivňují výši důchodu více než od roku 2008. Podívejte se na […]

Text: Petr Gola

Foto: Shutterstock

12. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *