CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

30. 04. 2013

0 komentářů

Pozornost obchodníků s korunou bude zaměřena na měnové zasedání ČNB

 


 

Tato zasedání kromě jiného zdůraznila debatu kolem výhod úsporných opatření. Většina evropských vlád přistoupila k implementaci výdajových škrtů na základě předchozího výzkumu, který je však nyní v akademických kruzích živě diskutován. Nejnovější argument naznačuje, že přílišné úsporné kroky mají negativní dopad na ekonomiku, což evropské hospodářství v současné době velmi silně pociťuje na vlastní kůži. Prezident Evropské komise Barroso během týdne prohlásil, že program úsporných opatření dosáhl svého limitu. Vzhledem ke slabším makrodatům z eurozóny a smíšeným údajům z USA začaly trhy počítat s možností, že ECB na svém příštím měnovém zasedání, které proběhne 2. května, přistoupí ke snížení úrokových sazeb. Tento scénář spolu s lepšími korporátními výsledky vedl ke snížení averze investorů vůči riziku. Velké společnosti zaregistrovaly během prvního čtvrtletí mírný růst a mnohé očekávají zlepšující se vyhlídky. Trhy se v týdnu také musely vypořádat s horším předběžným výsledkem čínského výrobního indexu HSBC PMI. Kvůli poklesu globální poptávky oslabil čínský výrobní sektor na nejnižší úroveň z letošního února.

Koruna během týdne oslabila ve vztahu k euru na 17-měsíční minimum, než následně své ztráty částečně korigovala. Domácí menu negativně ovlivnilo rozhodnutí centrální banky v Maďarsku, která snížila úrokové sazby. Dalším negativním faktorem pro korunu byly slabší indexy německého podnikatelského sentimentu IFO a PMI ze sektoru výroby. Důvodem je těsná provázanost české a německé ekonomiky. Za pozornost také stojí komentáře ze strany ČNB týkající se případných intervencí proti koruně, které však byly trhy ignorovány. Premiér prohlásil, že vláda sníží cíl snížení deficitu veřejných financí, zatímco členka měnového výboru ČNB Zamrazilová uvedla, že česká ekonomika se odráží ode dna a nejdelší recese v české ekonomice za poslední dvě desetiletí by měla končit.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden bude pozornost obchodníků s korunou zaměřena na měnové zasedání ČNB. Centrální banka zřejmě ještě není připravena použít proti koruně měnové intervence, ale s ohledem na slabší data z německé ekonomiky by mohly být výroky jejích členů spíše holubičího charakteru, což bude limitovat potenciální zisky koruny. Ještě před rozhodnutím ČNB bude z domácí ekonomiky zveřejněn výsledek výrobního indexu PMI. Tento sektor ekonomiky se nachází více než rok v kontrakci, ale poslední data naznačila, že tempo poklesu se do určité míry zpomalilo. To by za normálních okolností mohlo korunu podpořit, nicméně s ohledem na německá data bude jakýkoliv optimismus potlačen.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Rozdělený dluhopisový trh

Akcie a dluhopisy vykázaly v roce 2022 po delší době shodný vývoj, když společně zaznamenaly výraznější propady. Stejný směr nalezly obě třídy aktiv i v roce 2023, ale tentokrát udělaly investorům radost a shodně přinesly výrazné kladné zhodnocení. Co se týká letošního vývoje, dostál vzájemný vztah mezi akciemi a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *