CZK/€ 25.090 -0,22%

CZK/$ 23.448 -0,02%

CZK/£ 29.338 -0,27%

CZK/CHF 25.714 +0,09%

09. 09. 2015

0 komentářů

Otesánek se jménem ČNB nakynul v létě o několik miliard euro

 


 

To centrální bankéře velmi trápilo a tak se vypravili do světa hledat a našli… našli intervenční kurzový režim. Bankovní rada jej přinesla do centrální banky a uložila do kolébky. Dlouho se nic nedělo a novorozenec hezky v klidu spinkal. Když se však po roce a půl centrální bankéři naklonili nad kolébku, aby se potěšili, ozvalo se: “táto, mámo já mám hlad”. Centrální bankéři se podivili, ale rychle neviňátko nakrmili několika desítkami miliard korun devizových intervencí. Bankovní rada chtěla nechat potomka, aby si obrovský přísun likvidity vychutnal, ale namísto toho kolébka praskla a ve světničce se ozvalo zlověstné: “táto, mámo já mám stále hlad”…

Bojíte se? My trochu také. Každopádně tempo jakým otesánek v podobě ČNB v posledních týdnech akumuluje devizové rezervy je pekelné a český finanční systém má velké starosti vstřebat nově natištěné koruny. Zde si připomeňme, že české devizové rezervy v eurech v srpnu narostly o 3,6 mld. EUR (za poslední rok dokonce o necelých 12 mld. EUR), přičemž není vyloučeno, že nadpoloviční část šla přímo na vrub intervencím namířeným proti posilování koruny (zbytek jsou fondy z EU). Co je však jasné, že jen v červenci ČNB na trhu nakoupila zhruba 1 mld. EUR. Během fungování kurzového režimu se tak podíl devizových rezerv na HDP zvýšil z 22 % na 34 %. A bude hůře.

Obrovský nárůst korunové likvidity má za následek záporné tržní úrokové sazby z čehož nemá ve finančním systému nikdo radost – především pak penzijní fondy a pojišťovny, pro které je to zcela likvidační. Radost z toho všeho musí mít kasa, neboť český stát si dnes může půjčovat za vysoce záporné úrokové sazby. A na ministerstvu financí to dobře vědí. I proto stát promptně výrazně navýšil objemy prodávaných vládních dluhopisů v dnešních aukcích, neb půjčovat si a méně vracet je pro dlužníka až příliš lákavé. Ekonomické racio to však nemá.
Zdroj : Jan Čermák; Analytik ČSOB

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Vyplatí se prodávat akcie v květnu podle známého přísloví?

‘Sell in May and go away’ je jedno z nejznámějších přísloví ve finančním světě a podle analýzy investiční platformy eToro je toto rčení dobře podloženo historickými údaji. Společnost prozkoumala měsíční výnosy cen 15 největších světových akciových indexů za posledních 50 let, aby otestovala, zda se akcie v […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

02. 05. 2024

Komentář: Evropu ESG oslabuje, těží z toho americké akcie i banky

Evropské akcie se letos ocitly v historicky rekordní slevě vůči těm americkým. Vyplývá to ze srovnání poměrového ukazatele vyhlížené tržní ceny akcie a čistého zisku na akcii na horizontu dalších dvanácti měsíců. V potaz jsou přitom vzaty všechny klíčové akciové tituly jak ve Spojených státech, tak v Evropě.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

29. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *