CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

18. 12. 2014

0 komentářů

Komu vyhlásil kartel OPEC cenovou válku?

 


 

Za tímto výplachem stojí masivní produkce a nízká poptávka po ropě. Ropný kartel OPEC má zodpovědnost zhruba za 40 % světových zásob ropy. Na konci listopadu Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) rozhodla ponechat těžební kvóty beze změny na úrovni 30 milionů barelů denně. To vyvolalo řadu spekulací o cenové válce, kterou vyhlásil kartel OPEC. Pravdou však zůstává, že není zřejmé, proti kterému státu ji vede, zda jsou to  Spojené státy nebo Rusko.

Na energetické scéně jsou americké břidlice novou hnací silou v těžbě ropy. Americký břidlicový boom ovšem začal až v posledních deseti letech. Dříve se do amerických břidlic nevyplatilo investovat. Situace se postupem času změnila. Vyvinuly se nové těžební metody a současně břidlicím přihrál také nárůst cen ropy. V tento moment se již vyplatilo investovat do těžby amerických břidlic.

Produkce ve Spojených státech vzrostla na počátku prosince podle údajů Ministerstva energetiky na 9,12 milionu barelů denně, což je nejvíce od roku 1986. Těžba v amerických břidlicích je podle odhadu Mezinárodní energetické agentury výhodná, pokud je cena ropy WTI nad 42 dolary za barel.

Produkce v Rusku je vyšší než v USA. Podle údajů ministerstva energetiky ruská produkce vzrostla ke konci listopadu na 10,63 milionu barelů denně, což je nejvíce od rozpadu Sovětského svazu.

Nízké ceny a konkurenční prostředí budou oříškem především pro malé těžaře, kteří působí na méně produktivních lokalitách. Většina těchto subjektů financují práva na průzkum či vrtné soupravy na dluh. Při poklesu tržeb je tedy velice reálné, že by malí těžaři mohli mít v blízké budoucnosti problém s hotovostí a splácením úvěrů.

REKLAMA

Kartel OPEC se rozhodl, že svůj lví podíl na trhu nedaruje nikomu snadno, a proto očekáváme, že cena ropy WTI by se postupem času mohla dostat až k úrovni 40 dolarů za barel. O tom svědčí i prohlášení ministerstva energetiky Spojených Arabských Emirátů, které uvedlo, že OPEC nesníží produkci ani v případě propadu ceny ropy na 40 USD. Kartel očekává stabilizaci cen bez nutnosti omezení těžby.

Ropu je možné obchodovat pomocí několika ETF. Nejznámější jsou United States Oil Fund (USO), ProShare Ultra Bloomberg Crude Oil (UCO) a PowerShares DB Oil Fund (DBO). Na pokles ceny ropy je možné spekulovat pomocí ETF ProShare UltraShort Bloomberg Crude Oil (SCO).

Eva Mahdalová
analytik, Colosseum, a.s.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *