Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Jste finančně gramotní? Otestujte se na stránkách ČNB

Jste finančně gramotní? Otestujte se na stránkách ČNB

Česká národní banka (ČNB) jako další z institucí působí na zvyšování finanční gramotnosti. Na svých stránkách PenízeNaÚtěku.cz nabízí i možnost otestovat se pomocí kvízů finanční gramotnosti. Bohužel některé správné odpovědi jsou diskutabilní…

Kvízy finanční gramotnosti jsou součástí širších stránek ČNB na podporu finančního vzdělávání. Na stránkách je patrná snaha jednoduchou formou přiblížit finanční trh a finanční služby. Je přeci v zájmu regulátora, aby lidé byli finančně gramotní a nenaletěli „na špek“ kdejakému podvodníkovi. S finančně gramotným národem bude mít navíc regulátor mnohem méně práce v řešení stížností a sporů o nevhodně prodané produkty.

Problém finanční gramotnosti a finančního vzdělávání tkví ale také v rozdílných názorech na optimální řešení. A tak i některé správné odpovědi v kvízu ČNB lze považovat za minimálně rozporuplné.

Samotný kvíz je rozčleněn do tří částí – Začátečník, Pokročilý a Expert. Do vyšší třídy se zájemce dostane až po úspěšném absolvování (zisku alespoň 8 bodů z 10) předešlé kategorie. V první části je vždy uveden určitý výrok, který má testovaný označit za pravdivý či nepravdivý. V druhé části má na výběr jednu správnou ze tří možných odpovědí na položenou otázku. A v části pro Experty může být  ze tří nabízených odpovědí správná každá.

První rozporuplná otázka je již v první části kvízu: „Na výhodnější podmínky hypotéky lze dosáhnout zastavením nemovitosti, kterou již vlastníte.“ Správná odpověď? Podle ČNB „ano“. Tak jednoznačné to ale není.

Při zastavení již vlastněné nemovitosti není čerpána hypotéka „na vklad do katastru“, což znamená úsporu v řádu nižších tisíců korun, které si banky za tuto službu zpravidla účtují. V tomto směru je odpověď „ano“ správná.

Na druhou stranu ve světle doporučení ČNB (sic!) banky musí striktně rozlišovat mezi nemovitostmi kupovanými k vlastnímu bydlení a jako investiční nemovitosti. Na investiční nemovitosti banky nemají dle doporučení ČNB půjčovat více než 60 % LTV (podílu úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti). Jedním z rozlišení je, že pokud klient u dané banky již jednu hypotéku má, druhou mu neposkytne do více než 60 % (alespoň to je nová praxe některých bank po nabytí účinnosti doporučení ČNB). Jak se banky a nad nimi ČNB budou ale dívat na situaci, kdy žadatel o hypotéku zastavuje jinou vlastněnou nemovitost? K čemu asi může kupovat druhý byt? Není náhodou investiční?

Zastavení jiné nemovitosti může být řešením např. při koupi družstevního bytu, nebo v případě, kdy zástavní hodnota kupovaného bytu není dostačující. Může se také využít v případě, kdy např. rodiče byt vlastní a děti zastaví (samozřejmě po dohodě) jejich byt. Toto řešení ale může být nepraktické a zpravidla bývá následováno změnou zástavy (využíváno bývá např. u koupě družstevních bytů, které mají být převedeny do osobního vlastnictví, ale kupující se chce vyhnout těžkostem, nevýhodám a rizikům předhypotečního úvěru).

V druhé části je částečně matoucí otázka „Které tvrzení je pravdivé?“ Na výběr je ze tří možností:

  • Čím více se odhadní cena nemovitosti blíží hodnotě úvěru, tím bude hypotéka dražší.
  • Čím více se odhadní cena nemovitosti blíží hodnotě úvěru, tím bude hypotéka levnější.
  • Čím nižší bude odhadní cena nemovitosti, tím horší budou podmínky úvěru.

Vybrat se má jedna správná odpověď. Dle ČNB je jí ta první. Ovšem… odhadní cena se může k hodnotě úvěru blížit ze dvou směrů – může být vyšší než úvěr (z tohoto předpokladu vychází správná odpověď dle ČNB), ale může být i nižší než úvěr. Není to v geologicky zapomenuté minulosti, kdy banky poskytovaly hypotéky až na 130 % LTV. V tomto případě by byla správná druhá odpověď. A z bankovní praxe může být správná i ta třetí, neboť některé banky nabízejí zajímavější podmínky pro úvěry (a jim odpovídající odhadní ceny nemovitostí) přesahující 2 či 3 mil. Kč.

Ve třetí části u otázky „Co se může stát, když nebudete splácet svůj dluh?“ jsou pravdivé všechny odpovědi:

  • Věřitel po vás může požadovat zaplacení úroků z prodlení a smluvní pokuty.
  • Můžete s věřitelem uzavřít dohodu o změně splátek.
  • Hrozí vám exekuce na plat, majetek i nemovitosti.

Ovšem druhá z nich závisí spíše na věřiteli než na neplatícím dlužníkovi. Dlužník se o dohodu o změně splátek může pokusit, ale většinou „tahá za kratší konec provazu“.

U otázky „Jaké jsou nevýhody pořízení auta na leasing?“ je jako špatná odpověď uvedena „Nutnost dalšího zajištění.“ Přitom s leasingem je často spojena povinnost sjednání havarijního pojištění, o které nemusí mít majitel vozu zájem. Odpověď je nicméně myšlena ve formě zajištění další zástavou (např. další automobil apod.), a z tohoto pohledu je odpověď samozřejmě špatná.

Přestože se dá o správnosti správných odpovědí diskutovat, je kvíz ČNB dalším střípkem do mozaiky finančního vzdělávání v České republice. A takových střípků je nespočet. Teď zbývá vyřešit nejdůležitější úkol: Přesvědčit populaci, aby se o tyto informace zajímala.

Anketa

Jak hodnotíte kvíz ČNB? (známkování jako ve škole)

1 (8)
 
2 (3)
 
3 (1)
 
4 (1)
 
5 (0)
 
Nehodnotím ho. (1)
 Celkem hlasovalo 14 čtenářů

Jste finančně gramotní? Otestujte se na stránkách ČNB >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Česká národní banka

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

dost chyb Tomíno | 27.12.2016 08:47

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Finanční poradenství

Aneta Peštová | 24.02.2017 00:00 Daňové přiznání 2016: Jak zaplatit méně s odčitatelnými položkami

Využitím odčitatelných položek lze snížit daňový základ, slevami na dani zase výslednou daňovou povinnost. Pro zdaňovací období 2016 v úpravě odčitatelných položek nedošlo k žádné výrazné změně. Přesto zákon upravuje podmínky, za kterých lze možnost snížení daňového základu využít. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Petr Zámečník | 13.02.2017 00:00 Diskuse tří broker poolů

Broker pooly zajišťují zázemí zpravidla menším finančně poradenským společnostem a samostatným finančním poradcům. Každý ale nabízí jiné služby. A každý cílí na jiné poradce. U kulatého stolu se sešli zástupci tří broker poolů k diskusi o jejich obchodních modelech. Celá zpráva »

Komentářů: 21 / 21 Poslední komentář: 18.02.2017 11:34

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Finanční poradenství

21.02.2017 13:24 Tomáš Prouza by měl usednout v čele ministerstva průmyslu

Státní tajemník pro evropské záležitosti a zakladatel finančně poradenské společnosti Partners Tomáš Prouza by měl nastoupit na místo odcházejícího ministra průmyslu a obchodu Jana Mládka. V čele ministerstva nepotřebuje bezpečnostní prověrku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.02.2017 13:16 Členové USF a AFIZ sjednali finanční produkty za více než 25 miliard korun

Finanční zprostředkovatelé a poradci USF ČR a AFIZ sjednali ve čtvrtém čtvrtletí 2016 finanční produkty za více než 25 miliard korun. Objem sjednaných produktů vzrostl oproti třetímu čtvrtletí o šest miliard korun. Naopak se snížil počet nově obsloužených klientů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 13:18 Pavel Tykač koupil tříprocentní podíl O2

Belviport Trading finančníka Pavla Tykače odkoupil tříprocentní podíl ve společnosti O2. Prodej je údajně pouze jednorázovou záležitostí a PPF neplánuje prodej dalších akcií. „Nic se tedy nemění na skutečnosti, že O2 je pro skupinu PPF dlouhodobou finanční investicí,“ uvedla společnost PPF. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 09:00 Trápí vás díra v rodinném rozpočtu? Poradíme, jak snížit náklady

Píšeme na Hypoindex.cz: Jednou nahoře, jednou dole. To často platí i o finanční situaci celé rodiny. Zvlášť po svátcích, které tvrdě zaútočily na naše peněženky. Snížit náklady na běžný provoz domácnosti můžete několika způsoby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.02.2017 14:38 Johny Depp u soudu bojuje se svými finančními poradci

Slavný hollywoodský herec Johny Depp podal žalobu na své bývalé finanční poradce. Údajně kvůli nim přišel o neadekvátní finanční částku. Finanční poradci ovšem neváhali a podali protižalobu.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (151)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1337)
 Celkem hlasovalo 1503 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Finanční poradenství za posledních 14 dní

Aneta Peštová | 24.02.2017 00:00 Daňové přiznání 2016: Jak zaplatit méně s odčitatelnými položkami

Využitím odčitatelných položek lze snížit daňový základ, slevami na dani zase výslednou daňovou povinnost. Pro zdaňovací období 2016 v úpravě odčitatelných položek nedošlo k žádné výrazné změně. Přesto zákon upravuje podmínky, za kterých lze možnost snížení daňového základu využít. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 13.02.2017 00:00 Diskuse tří broker poolů

Broker pooly zajišťují zázemí zpravidla menším finančně poradenským společnostem a samostatným finančním poradcům. Každý ale nabízí jiné služby. A každý cílí na jiné poradce. U kulatého stolu se sešli zástupci tří broker poolů k diskusi o jejich obchodních modelech. Celá zpráva »

Komentářů: 21 / 21 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »