Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Jste finančně gramotní? Otestujte se na stránkách ČNB

Jste finančně gramotní? Otestujte se na stránkách ČNB

Česká národní banka (ČNB) jako další z institucí působí na zvyšování finanční gramotnosti. Na svých stránkách PenízeNaÚtěku.cz nabízí i možnost otestovat se pomocí kvízů finanční gramotnosti. Bohužel některé správné odpovědi jsou diskutabilní…

Kvízy finanční gramotnosti jsou součástí širších stránek ČNB na podporu finančního vzdělávání. Na stránkách je patrná snaha jednoduchou formou přiblížit finanční trh a finanční služby. Je přeci v zájmu regulátora, aby lidé byli finančně gramotní a nenaletěli „na špek“ kdejakému podvodníkovi. S finančně gramotným národem bude mít navíc regulátor mnohem méně práce v řešení stížností a sporů o nevhodně prodané produkty.

Problém finanční gramotnosti a finančního vzdělávání tkví ale také v rozdílných názorech na optimální řešení. A tak i některé správné odpovědi v kvízu ČNB lze považovat za minimálně rozporuplné.

Samotný kvíz je rozčleněn do tří částí – Začátečník, Pokročilý a Expert. Do vyšší třídy se zájemce dostane až po úspěšném absolvování (zisku alespoň 8 bodů z 10) předešlé kategorie. V první části je vždy uveden určitý výrok, který má testovaný označit za pravdivý či nepravdivý. V druhé části má na výběr jednu správnou ze tří možných odpovědí na položenou otázku. A v části pro Experty může být  ze tří nabízených odpovědí správná každá.

První rozporuplná otázka je již v první části kvízu: „Na výhodnější podmínky hypotéky lze dosáhnout zastavením nemovitosti, kterou již vlastníte.“ Správná odpověď? Podle ČNB „ano“. Tak jednoznačné to ale není.

Při zastavení již vlastněné nemovitosti není čerpána hypotéka „na vklad do katastru“, což znamená úsporu v řádu nižších tisíců korun, které si banky za tuto službu zpravidla účtují. V tomto směru je odpověď „ano“ správná.

Na druhou stranu ve světle doporučení ČNB (sic!) banky musí striktně rozlišovat mezi nemovitostmi kupovanými k vlastnímu bydlení a jako investiční nemovitosti. Na investiční nemovitosti banky nemají dle doporučení ČNB půjčovat více než 60 % LTV (podílu úvěru k zástavní hodnotě nemovitosti). Jedním z rozlišení je, že pokud klient u dané banky již jednu hypotéku má, druhou mu neposkytne do více než 60 % (alespoň to je nová praxe některých bank po nabytí účinnosti doporučení ČNB). Jak se banky a nad nimi ČNB budou ale dívat na situaci, kdy žadatel o hypotéku zastavuje jinou vlastněnou nemovitost? K čemu asi může kupovat druhý byt? Není náhodou investiční?

Zastavení jiné nemovitosti může být řešením např. při koupi družstevního bytu, nebo v případě, kdy zástavní hodnota kupovaného bytu není dostačující. Může se také využít v případě, kdy např. rodiče byt vlastní a děti zastaví (samozřejmě po dohodě) jejich byt. Toto řešení ale může být nepraktické a zpravidla bývá následováno změnou zástavy (využíváno bývá např. u koupě družstevních bytů, které mají být převedeny do osobního vlastnictví, ale kupující se chce vyhnout těžkostem, nevýhodám a rizikům předhypotečního úvěru).

V druhé části je částečně matoucí otázka „Které tvrzení je pravdivé?“ Na výběr je ze tří možností:

  • Čím více se odhadní cena nemovitosti blíží hodnotě úvěru, tím bude hypotéka dražší.
  • Čím více se odhadní cena nemovitosti blíží hodnotě úvěru, tím bude hypotéka levnější.
  • Čím nižší bude odhadní cena nemovitosti, tím horší budou podmínky úvěru.

Vybrat se má jedna správná odpověď. Dle ČNB je jí ta první. Ovšem… odhadní cena se může k hodnotě úvěru blížit ze dvou směrů – může být vyšší než úvěr (z tohoto předpokladu vychází správná odpověď dle ČNB), ale může být i nižší než úvěr. Není to v geologicky zapomenuté minulosti, kdy banky poskytovaly hypotéky až na 130 % LTV. V tomto případě by byla správná druhá odpověď. A z bankovní praxe může být správná i ta třetí, neboť některé banky nabízejí zajímavější podmínky pro úvěry (a jim odpovídající odhadní ceny nemovitostí) přesahující 2 či 3 mil. Kč.

Ve třetí části u otázky „Co se může stát, když nebudete splácet svůj dluh?“ jsou pravdivé všechny odpovědi:

  • Věřitel po vás může požadovat zaplacení úroků z prodlení a smluvní pokuty.
  • Můžete s věřitelem uzavřít dohodu o změně splátek.
  • Hrozí vám exekuce na plat, majetek i nemovitosti.

Ovšem druhá z nich závisí spíše na věřiteli než na neplatícím dlužníkovi. Dlužník se o dohodu o změně splátek může pokusit, ale většinou „tahá za kratší konec provazu“.

U otázky „Jaké jsou nevýhody pořízení auta na leasing?“ je jako špatná odpověď uvedena „Nutnost dalšího zajištění.“ Přitom s leasingem je často spojena povinnost sjednání havarijního pojištění, o které nemusí mít majitel vozu zájem. Odpověď je nicméně myšlena ve formě zajištění další zástavou (např. další automobil apod.), a z tohoto pohledu je odpověď samozřejmě špatná.

Přestože se dá o správnosti správných odpovědí diskutovat, je kvíz ČNB dalším střípkem do mozaiky finančního vzdělávání v České republice. A takových střípků je nespočet. Teď zbývá vyřešit nejdůležitější úkol: Přesvědčit populaci, aby se o tyto informace zajímala.

Anketa

Jak hodnotíte kvíz ČNB? (známkování jako ve škole)

1 (8)
 
2 (3)
 
3 (1)
 
4 (1)
 
5 (0)
 
Nehodnotím ho. (1)
 Celkem hlasovalo 14 čtenářů

Jste finančně gramotní? Otestujte se na stránkách ČNB >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Související subjekty

Česká národní banka

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

dost chyb Tomíno | 27.12.2016 08:47

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Finanční poradenství

Jana Zámečníková | 20.01.2017 00:00 Spor o nevyplacené milionové provize konkurzem nekončí

Spor slovenské společnosti Slovdan s finančně-poradenskou společností AFS SK (později Salve Group) o nevyplacené provize se táhne již deset let. Pokusy o mimosoudní vyrovnání ztroskotaly a spor skončil u soudu. Poslední instance slovenského soudnictví se sice postavila na stranu Salve, přesto kauza nekončí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 20.01.2017 20:58

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 12.01.2017 22:20

Petr Zámečník | 19.12.2016 00:00 Jan Kokta míří do SABservis. Z podnětu pojišťoven

Druhý ze zemských ředitelů propuštěných z OVB Allfinanz nalezl nové útočiště. Po Lukáši Lichtenberkovi, který přechází do OK Klient, nalezl nové působiště i Jak Kokta se svou strukturou. Z podnětu pojišťoven bude působit v SABservis. Celá zpráva »

Komentářů: 56 / 56 Poslední komentář: 22.12.2016 15:25

Petr Zámečník | 16.12.2016 00:00 Peníze jsou pro Čechy důležité. Dokáží se o ně postarat?

Češi jsou proslulí nízkou finanční gramotností. Tolik alespoň tvrdí oficiální čísla MF ČR a OECD. Všechno ale nemusí být tak černé, jak se na první pohled zdá. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Finanční poradenství

16.01.2017 17:20 ECB pod rostoucím politickým tlakem

V tomto týdnu nás čeká první letošní zasedání ECB. Pouhých šest měsíců po prodloužení politiky QE (do konce roku 2017) nelze čekat v nastavení měnové politiky žádnou revoluci. Mario Draghi ale i tak bude pod tlakem nepříjemných dotazů – měnová politika ECB a euro totiž začíná být vedle migrace jedním z velkých témat nabitého evropského volebního roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 16:05 Opustí Británie jednotný evropský trh?

Britská média spekulují o možnosti, že by Británie opustila jednotný evropský trh a celní unii. Je možné, že by se tak stalo, pokud by Brusel omezil přístup Spojeného království k unijnímu trhu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 15:05 Sílící koruna zdražuje kurzové zajištění

Firmy vyvážející za hranice projevují stále větší zájem pojistit hodnotu budoucích obchodů. Zajištění proti prudkým výkyvům kurzu však značně zdražilo. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 13:15 Účastníci druhého pilíře neprojevili zájem o 186 milionů korun

84 tisíc účastníků druhého důchodového pilíře mělo do konce září 2016 říci, kam chtějí svůj naspořený kapitál převést. Výsledek byl překvapivý. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.12.2016 11:57 Kam smeruje investičné životné poistenie

Píšeme na Investujeme.sk: Poistný trh na Slovensku aj v celej Európe prechádza zásadnými zmenami. Tie sa dotýkajú dlhoročných šlágrov, medzi ktoré donedávna patrilo aj investičné životné poistenie. Kedysi nutná výbava zodpovedných klientov a prvá voľba finančných sprostredkovateľov. Dnes produkt stojaci pred zánikom.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Nejčtenější články z Finanční poradenství za posledních 14 dní

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »