Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Dožijeme se výplaty peněz z účastnických fondů?

Dožijeme se výplaty peněz z účastnických fondů?

Účastnické fondy mají proti transformovaným obrovské výhody zejména pro mladší střadatele. Zároveň ale pro ně mají obrovskou nevýhodu: Peníze jsou dostupné až po dosažení důchodového věku. Dožijí se mladí výplaty peněz z účastnických fondů?

Zejména pro mladé jsou účastnické fondy z investičního pohledu jednoznačně výhodné. Nabízejí možnosti zhodnocení i v dynamických variantách penzijního spoření, čímž zásadně zvyšují možnost rozmnožení naspořených prostředků. U transformovaných fondů se v průměru daří přibližně nahradit ztrátu z inflace, což není to, oč by mladý člověk měl stát.

Mladý člověk, kterému do penze zbývá 30 – 40 let, se při spoření na stáří nemusí ohlížet na nějaké finanční krize a hospodářské recese. Jejich trvání jen výjimečně překračuje 5 – 6 let a následné oživení případné ztráty vynahradí. Navíc v průběhu krize při pravidelném spoření investor nakupuje „ve slevě“, což dál zvyšuje výdělek. Největší obavou mladých ale zůstává: Dožiju se výplaty peněz?

Zatímco u transformovaných fondů doplňkového penzijního spoření (dřívější penzijní připojištění) je možné peníze vybrat již v 60 letech (po nejméně 5 letech spoření), u nových účastnických fondů zákon hovoří o možnosti výběru prostředků až v důchodovém věku účastníka. U transformovaných fondů je navíc zakotvena možnost „výsluhové penze“, kdy se střadatel k polovině naspořených prostředků dostane již po 15 letech – a to včetně státního příspěvku a jeho zhodnocení. Z účastnických fondů lze získat prostředky nejdříve 5 let před penzí formou „předdůchodu“.

Tabulka 1: Věk odchodu do důchodu

Současný věk

Věk odchodu do důchodu

Zbývá do důchodu

20 let

70 let

50 let

25 let

69 let a 2 měsíce

44 let a 2 měsíce

30 let

68 let a 4 měsíce

38 let a 4 měsíce

35 let

67 let a 6 měsíců

32 let a 6 měsíců

40 let

66 let a 8 měsíců

26 let a 8 měsíců

 

Pokud začne 20letý člověk spořit v účastnickém fondu, má před sebou investiční horizont 50 let. V takovém případě se může zajímat o zcela odlišná rizika, než jakým je běžné kolísání akciového trhu či hospodářský cyklus světové ekonomiky. V horizontu 50 let prošly jen Evropou dvě světové války a do stejného časového horizontu se vejde též budování socialismu v experimentu československé komunistické strany. V průběhu padesáti let v minulém století došlo jen na českém území k třem měnovým reformám a vynulování úspor obyvatel. Tato rizika jsou mnohem zásadnější, než tolik obávané kolísání akciových trhů.

I třicetiletí musí zvažovat, zda se jim vyplatí opustit „bezpečné“ nulové zhodnocení transformovaných fondů a přejít do účastnického fondu. Svůj investiční horizont by si z 30 let prodloužili na více než 38 let – ale zároveň by se k penězům dostali později. V tomto případě by ale již mohl pomoci předdůchod, který umožní čerpat peníze s pětiletým předstihem.

V současnosti platné neomezené zvyšování odchodu do důchodu znamená, že v letošním roce narození lidé půjdou v České republice do důchodu v 73 letech a 4 měsících. V tomto směru jsou hovory o rozšíření penzijního spoření i pro mladší 18 let úsměvné. Letošní novorozenec by měl investiční horizont téměř tři čtvrtě století, byť podle návrhů s tím, že část peněz by si mohl vybrat v 18 letech a využít je na studium.

Neomezené zvyšování důchodového věku aneb Dožijeme se penze?

Neomezené zvyšování věku odchodu do důchodu čelí nesčetné kritice. Kdo může pracovat do 70 a více let? Dožijeme se vůbec nároku na zasloužený odpočinek? A když ano – budeme mít ještě čas si peníze naspořené u penzijních společností užít?

Právě neomezené zvyšování věku odchodu do důchodu je zásadním stabilizačním mechanismem penzijního systému. V posledních staletích a desetiletích se lidé dožívají stále vyššího věku, a pokud na tento trend nebude reagovat penzijní systém, můžeme se dočkat nejrůznějších katastrofických scénářů. Postupné zvyšování naděje dožití ukazují demografická data Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Tabulka 2: Vybraná data naděje dožití v daném věku

Současný věk

Naděje dožití

muži

ženy

0 let

75,78

81,69

20 let

54,24

62,01

25 let

51,43

57,08

30 let

46,61

52,15

35 let

41,8

47,24

40 let

37,02

42,36

60 let

19,59

23,78

65 let

16,02

19,54

70 let

12,84

15,54

75 let

9,88

11,8

Zdroj: ČSÚ

Naděje dožití v daném věku říká, kolik let v průměru budou pravděpodobně lidé v daném věku ještě žít. Letošní novorozenec má šanci na dožití v závislosti na pohlaví více než 75 nebo 81 let. Naděje dožití přitom počítá i s „běžnou úmrtností“ v průběhu života – nemoci, úrazy, násilná úmrtí… Pokud se člověk dostane přes určitý (rizikový) věk, jeho naděje dožití se zvyšuje, neboť se již úspěšně vyhnul řadě rizikům. V okamžiku, kdy se letošní novorozenec za 75 let dožije svých 75. narozenin, jeho naděje dožití bude pravděpodobně výrazně vyšší, než je současných necelých 10 a 12 let. Stejně tak jeho zdravotní kondice bude v průměru převyšovat kondici dnešních pětasedmdesátníků.

Vše samozřejmě závisí na udržení současného trendu pokroku v medicíně i životního stylu. Pokud by se například výrazně zhoršily životní podmínky, mohl by se trend otočit a naděje dožití znatelně snížit. Ovšem v takovém případě může následná vláda reagovat mnohem snadněji a věk odchodu do důchodu snížit. Pokud ho ale sníží současná vláda a nastane naopak posílení trendu dožití a prodloužení lidského života, budoucí vlády se budou potýkat s negativními reakcemi při tvorbě úsporných opatření a zvyšování věku odchodu do penze, s jakými se potýkají i soudobé vlády. Ty ale pochopitelně zajímá pouze jejich a následující volební období, a co bude za tímto horizontem, již nevidí.

Důchodového věku, i přes jeho neustálé zvyšování, se podle dostupných dat dožijeme. A nikoli v té míře, v jaké byly zaváděny penzijní systémy po druhé světové válce, kdy se důchodu dožila přibližně desetina penzijně pojištěných.

Peníze z účastnických fondů? Nejspíš dříve…

Obavy mladých z dlouhého investičního horizontu a vysokého věku odchodu do důchodu a nemožnosti dřívějšího výběru peněz z účastnických fondů nyní zažehnává současná koaliční vláda. Již je připraveno horní omezení věku odchodu do důchodu, který by neměl překročit 65 let. I v případě, že by se nezměnila možnost vyplácení prostředků z účastnických fondů doplňkového penzijního spoření na jiný než důchodový věk, dostali by se k nim i mladí v 65 letech, případně o 5 let dříve s předdůchodem.

Nyní byl představen důchodové komisi též koncept Individuálních penzijních účtů (IPÚ). Ten počítá s podporou i dalších produktů sloužících ke spoření na stáří, ale s možností výběru prostředků v 60 letech. Pokud by byl tento koncept schválen, je nasnadě změnit i pravidla pro výplatu z účastnických fondů.

Penzijní spoření ano, ale ne jen to…

Pravidla pro doplňkové penzijní spoření a další státem podporované produkty, které mají motivovat lidi, aby si spořili na stáří, se mění až příliš rychle. Stabilita je v českých podmínkách neznámým pojmem, s nímž politici umí pracovat pouze stran udržení politické pozice. V oblasti daní či penzí sahají poslanci k tak četným a zásadním změnám, že jim volič – občan nemůže dlouhodobě důvěřovat.

Využití doplňkového penzijního spoření je v současnosti výhodné. Státní podpora ho činí zajímavým a možnost dynamických investic vhodným i pro mladší ročníky. Vše se ale může změnit a z výhodného produktu se může stát zdroj financí pro protrženou státní kasu, jak jsme toho již byli svědky v historii Československa i současného Maďarska či Polska. Spoléhat proto pouze na státem podporované produkty s sebou nese značná (politická) rizika. Je vhodné vedle nich využít i další možnosti spoření a investic.

Anketa

Spoříte si na penzi?

Ano, dostatečně. (197)
 
Ano, ale málo. (327)
 
Ne, ale začnu. (53)
 
Ne, ani to neplánuji. (102)
 Celkem hlasovalo 679 čtenářů

Dožijeme se výplaty peněz z účastnických fondů? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 5 komentářů)

Re: Radek | 30.10.2015 09:46
Re: výplata PF Marie | 28.10.2015 23:59
Marie | 28.10.2015 23:54
výplata PF občan | 28.10.2015 08:00
výplata PF občan | 28.10.2015 07:59

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Penze

Petr Gola | 02.02.2017 00:00 Předčasný důchod může snížit penzi až o třetinu

Lidé mající řádný důchodový věk vyšší než 63 let mohou odejít do předčasného důchodu již v 60 letech. Občané s vyššími příjmy však mají v takovém případě státní důchod nižší o třetinu oproti případu, kdy by odešli do řádného důchodu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 12.01.2017 00:00 Přebytek rozpočtu rozdat na důchody? Ne!

Státní rozpočet České republiky skončil rekordním přebytkem. A volební rok nahrává porcování medvěda. Jak naložit s přebytkem rozpočtu? Rozhodně ho nerozdat např. v důchodech! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 10.01.2017 00:00 Penzijní společnosti se zbavují státních dluhopisů

Státní dluhopisy nesou záporný výnos. Není proto divu, že se jich penzijní společnosti zbavují. U transformovaných fondů ale nemají moc možností jiných investic. Jak se to dotkne účastníků doplňkového penzijního spoření? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Gola | 05.01.2017 00:00 Vdovských důchodů se vyplácí rok od roku méně

Legislativa pro přiznání vdovského důchodu se v posledních letech zpřísnila, a proto každoročně klesá počet vyplácených vdovských důchodů. Tento trend bude v budoucnu pokračovat. Živitelé rodiny by měli mít vlastní komerční zajištění, aby se rodina nedostala do finančních problémů v případě úmrtí.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Gola | 29.12.2016 00:00 Pokles příjmů v předdůchodovém věku

Státní důchod závisí na průměrné mzdě za odpracované roky a získané době pojištění. Jak však ovlivní výši státního důchodu významný propad příjmů v předdůchodovém věku? Není lepší odejít pro lidi s vysokými příjmy do předčasného důchodu?  Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 04.01.2017 21:57Další články »

Krátké zprávy z Penze

21.02.2017 11:57 Cieľom 2. piliera nikdy nebolo dosiahnuť švajčiarske dôchodky

Píšeme na Investujeme.sk: „Druhý pilier nebol nikdy konštruovaný s cieľom, aby sa budúci seniori utápali v peniazoch. Jeho úlohou nikdy nebolo zabezpečiť rozprávkovo vysoké dôchodky. Cieľom bolo zaviesť do systému prvok kapitalizácie a jedinou hlavnou ambíciou bolo zabezpečiť, aby aj v budúcnosti bolo dôchodky z čoho vyplácať,“ uvádza jeden zo spoluautorov dôchodkovej reformy Michal Nalevanko z The Benchmark Research & Consultancy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.02.2017 17:11 Na důchod si spoří méně lidí než v roce 2015

Ve třetím pilíři penzijního systému si na konci loňského roku spořilo na penzi se státním příspěvkem 4,536 milionu lidí. Počet účastníků se tak oproti konci roku 2015 snížil o 107 tisíc. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 13:15 Účastníci druhého pilíře neprojevili zájem o 186 milionů korun

84 tisíc účastníků druhého důchodového pilíře mělo do konce září 2016 říci, kam chtějí svůj naspořený kapitál převést. Výsledek byl překvapivý. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

16.01.2017 11:54 K dobrému dôchodku je potrebná zodpovednosť a iniciatíva

Píšeme na Investujeme.sk: Slováci ešte nie sú od mladosti zvyknutí sporiť na dôchodok, no zároveň sa radíme ku krajinám, ktoré výrazne rýchlo starnú. Kombinácia týchto dvoch parametrov neveští príliš ružovú budúcnosť. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

13.01.2017 14:49 Přebytek rozpočtu jako rezerva na důchody?

Ministryně práce Michaela Marksová chce navrhnout, aby přebytek státního rozpočtu z roku 2016 ve výši 62 miliard korun sloužil jako rezerva na důchody. Uspořené peníze by byly použity na výplatu a valorizaci důchodů v příštích letech. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (151)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1338)
 Celkem hlasovalo 1504 čtenářů

banner-300-300