Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Základy investování: Jak se vyznat ve výsledovce?

Základy investování: Jak se vyznat ve výsledovce?

To, že cena akcie poslední rok rostla, neznamená, že ti, kdo tyto akcie kupovali, nekupovali zajíce v pytli. Při hodnocení fundamentů je kromě rozvahy nutné nahlédnout i do výsledovky, třeba i za více let. Díky výsledovkám, tedy výkazům zisků a ztráty, poodhalíte, co stálo na pozadí vykazovaných hospodářských zisků nebo ztrát v různých obdobích. Nahlédněme na výsledovku z investičního pohledu.

Výsledovka (výkaz zisku a ztráty)

Když podnik cokoli v průběhu času nakoupí nebo prodá, ve výsledku se to odrazí v jednotlivých položkách rozvahy. Výsledky podnikových činností z hlediska nákladů (toho co je placeno) a výnosů (toho co je inkasováno) jsou za vymezené období zachyceny ve finančním výkazu označovaném jako výsledovka (výkaz zisku a ztráty).

Příklad konkrétního výkazu je uveden na Obrázku 1, převzatého z výroční zprávy akciové společnosti Philip Morris ČR roku 2013. Vidíme, že ve sledovaném roce dosáhla firma provozní zisk 2781 mil. Kč a finanční činnosti jí vynesly 2 mil. Kč. Už nyní je zřejmé, že výsledovka je výkaz, který je zásadním podkladem pro posuzování ziskovosti.

Obrázek 1: Výsledovka z výroční zprávy Philip Morris ČR a.s. na konci roku 2013. Zde jsou výsledky provozních, finančních i mimořádných činností na začátku a konci účetního období.

vysledovka-01

Zdroj: Výroční zpráva 2013, PHILIP MORRIS ČR

Další výklad vyžaduje trochu poněkud nudného popisu, souvisejícího s tím, že údaje jsou ve výsledovce členěny podle tří typů činností – provozních, finančních a mimořádných.

V hlavní oblasti podnikání jsou provozní výnosy vytvářeny tržbami za prodej zboží a služeb. Související provozní náklady pak budou představovat náklady na služby, materiál, nebo třeba mzdy. Například pekárna peče, platí svým dodavatelům fakturované náklady a inkasuje tržby za prodej pečiva. Odečtením nákladů od provozních výnosů je určen provozní zisk. Provozní zisk odpovídá na otázku, zda je nosná činnost podniku zisková, nebo ztrátová.

Pro akcionáře je určitě dobré vědět, zda a jak byla provozní činnost v jednotlivých letech zisková nebo ztrátová – a zjistí se to právě pohledem do výsledovek jednotlivých let.

Další hospodářské operace v podniku budou odrážet finanční činnost, které pomáhají podnik finančně řídit a vytvářet podmínky pro provozní činnost podniku. Nákladem z této oblasti jsou třeba placené úroky z přijatého úvěru, a výnosem například úroky z bankovních vkladů. I pekárna potřebuje financovat svou činnost, může si třeba vzít úvěr na nákup nového stroje, to je činnost finanční a bance placené úroky budou nákladem. Podobně se může management pekárny rozhodnout, že část dočasně volné hotovosti uloží na termínovaný vklad. Inkasovaný úrok pak bude příjmem z finanční činnosti. Tyto informace se zachytí ve výkazu zisků a ztráty ve výsledcích finanční činnosti.

Pokud by podstatná část zisku firmy vyplývala z nějakých záhadných finančních derivátů, je to pro akcionáře potenciální výstrahou. Měl by se ptát, proč se firma neřídí pravidlem „ševče, drž se svého kopyta“ a zda takové finanční činnosti vůbec mohou přinášet zisk trvale.

Třetí skupina činností zahrnuje činnost mimořádnou, která je neplánovaná a mimořádná. Pekárna v našem příkladu mohla třeba dostat odškodnění za škody způsobené živelnou pohromou. Mimořádné výnosy mohou kouzelně navýšit hospodářský výsledek, ale protože jde o skutečnosti ojedinělé, stěží lze s nimi počítat do budoucna. Jak vidíme na Obrázku 2, struktura výkazu zisků a ztrát je standardně členěna právě podle těchto tří typů činností (provozní, finanční a mimořádné).

Obrázek 2: Výsledovka zachycuje výsledek hospodaření a poskytuje přehled o hospodaření podniku, velikosti výnosů a nákladů v určitém časovém intervalu.

vysledovka-02

Zdroj: Děrgel, M.: Účetní závěrka roku 2007 v praxi, ucetnikavarna.cz

Shrnutí a douška na závěr

Platí, že pro zachycení hospodářských operací je pro položky rozvahy odvozena soustava pasivních a aktivních účtů, ve které se s uplatněním principu podvojného účetnictví dílčí hospodářské operace zaúčtováním sledují. Finanční výkazy účetní závěry se na konci účetního období sestavují v návaznosti na výsledky dílčích účtů. Že hovoříme nesrozumitelně? Poněkud ano.

Z pohledu investora postačuje vědět, že finanční výsledky toho, co se v podniku v průběhu účetního období událo, ve finančním vyjádření zachycuje výkaz zisků a ztrát. Souhrnný hospodářský výsledek, tedy zisk nebo ztráta, se pak zachytí v rozvaze, viz Obrázek 3.

Obrázek 3: Schéma naznačuje situaci, kdy byl dosažen zisk. Ten lze najít ve výsledovce a odrazí se v rozvaze, kde zvýší vlastní kapitál (to, co patří investorům). V případě vykázané ztráty a prodělku by se vlastní kapitál snížil.

vysledovka-03

Pro někoho nudné a zdánlivě nepřehledné finanční výkazy umí napovědět, jestli firma prosperuje a jaké má silné a slabé stránky. Rozvaha (bilance) a výsledovka (výkaz zisků a ztrát) jsou dva významné finanční výkazy, které jsou součástí účetní závěrky. Jsou to dva neopomenutelné výkazy, ze kterých investor do akcií nebo analytik čerpá informace pro fundamentální analýzu. Zatímco rozvaha zobrazuje finanční sílu (nebo slabost) podniku, výkaz zisku a ztráty prezentuje výsledky hospodaření za dané období. Související finanční analýzy jsou ale již jinou kapitolou „pokladů skrytých v účetnictví“ a domácích úkolů fundamentálních investorů.

Anketa

Investujete do akcií?

Ano. (648)
 
Ne, ale začnu. (210)
 
Ne, a nezačnu. (174)
 Celkem hlasovalo 1032 čtenářů

Základy investování: Jak se vyznat ve výsledovce? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 22.02.2017 22:10

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

David Martan | 10.02.2017 00:00 Správa rozpočtu podle Talmudu

Finančně odpovědný člověk pracuje každý měsíc s větším či menším přebytkem peněz. V případě absence dlouhodobého plánu však může tento přebytek využívat špatně. Jaký je středně až dlouhodobý přístup k majetku podle židovského talmudu?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.02.2017 17:03 BIG EXPERT: Přistoupí FED ke zvýšení sazeb už příští měsíc?

Zámořské akciové trhy pokračují na vlně optimismu, přesto středeční obchodní seanci zakončily smíšeně bez výraznějších pohybů. Přestože Index DJIA vystoupal na nové zavírací maximum, hlavním událostí, na kterou investoři čekali, bylo zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 14:50 Nový americký ministr financí přeladil na “konzervativní” strunu

Vystoupení nového ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina ukazuje, že administrativa Donalda Trumpa v řadě bodů ustupuje od původních agresivních postojů. Mnuchin přiznal, že zatím nehodlá Čínu označit za měnového manipulátora – krok, který by pravděpodobně předcházel zavedení výraznějších cel na dovoz čínského zboží (i když technicky vzato to nezbytná podmínka není).  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 13:21 Lubor Žalman a Jan Kubín zakládají investiční společnost

Bývalí manažeři Raiffeisenbank Lubor Žalman a Jan Kubín rozjíždí nový start-up. Investiční společnost Encore Wealth Management se zaměří na správu financí movitějších klientů. Sází i na fintechové odvětví roboadvisory. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 10:18 ČNB varuje před finanční skupinou Questra Holding

Česká národní banka (ČNB) varuje před španělskými společnostmi Atlantic Global Asset Management a Questra World, které jsou členy skupiny Questra Holding. Společnosti nemají v České republice povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.02.2017 17:54 Česko již brzy nebude patřit mezi vyspělé země

Podle nejnovějších záznamů americké banky JPMorgan Chase bude Česká republika přiřazena mezi země s rozvíjející se ekonomikou. Důvod je přitom prostý. Příjem na hlavu v Česku již třetím rokem pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1318)
 Celkem hlasovalo 1481 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »