Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Základy investování: Jak se vyznat ve výsledovce?

Základy investování: Jak se vyznat ve výsledovce?

To, že cena akcie poslední rok rostla, neznamená, že ti, kdo tyto akcie kupovali, nekupovali zajíce v pytli. Při hodnocení fundamentů je kromě rozvahy nutné nahlédnout i do výsledovky, třeba i za více let. Díky výsledovkám, tedy výkazům zisků a ztráty, poodhalíte, co stálo na pozadí vykazovaných hospodářských zisků nebo ztrát v různých obdobích. Nahlédněme na výsledovku z investičního pohledu.

Výsledovka (výkaz zisku a ztráty)

Když podnik cokoli v průběhu času nakoupí nebo prodá, ve výsledku se to odrazí v jednotlivých položkách rozvahy. Výsledky podnikových činností z hlediska nákladů (toho co je placeno) a výnosů (toho co je inkasováno) jsou za vymezené období zachyceny ve finančním výkazu označovaném jako výsledovka (výkaz zisku a ztráty).

Příklad konkrétního výkazu je uveden na Obrázku 1, převzatého z výroční zprávy akciové společnosti Philip Morris ČR roku 2013. Vidíme, že ve sledovaném roce dosáhla firma provozní zisk 2781 mil. Kč a finanční činnosti jí vynesly 2 mil. Kč. Už nyní je zřejmé, že výsledovka je výkaz, který je zásadním podkladem pro posuzování ziskovosti.

Obrázek 1: Výsledovka z výroční zprávy Philip Morris ČR a.s. na konci roku 2013. Zde jsou výsledky provozních, finančních i mimořádných činností na začátku a konci účetního období.

vysledovka-01

Zdroj: Výroční zpráva 2013, PHILIP MORRIS ČR

Další výklad vyžaduje trochu poněkud nudného popisu, souvisejícího s tím, že údaje jsou ve výsledovce členěny podle tří typů činností – provozních, finančních a mimořádných.

V hlavní oblasti podnikání jsou provozní výnosy vytvářeny tržbami za prodej zboží a služeb. Související provozní náklady pak budou představovat náklady na služby, materiál, nebo třeba mzdy. Například pekárna peče, platí svým dodavatelům fakturované náklady a inkasuje tržby za prodej pečiva. Odečtením nákladů od provozních výnosů je určen provozní zisk. Provozní zisk odpovídá na otázku, zda je nosná činnost podniku zisková, nebo ztrátová.

Pro akcionáře je určitě dobré vědět, zda a jak byla provozní činnost v jednotlivých letech zisková nebo ztrátová – a zjistí se to právě pohledem do výsledovek jednotlivých let.

Další hospodářské operace v podniku budou odrážet finanční činnost, které pomáhají podnik finančně řídit a vytvářet podmínky pro provozní činnost podniku. Nákladem z této oblasti jsou třeba placené úroky z přijatého úvěru, a výnosem například úroky z bankovních vkladů. I pekárna potřebuje financovat svou činnost, může si třeba vzít úvěr na nákup nového stroje, to je činnost finanční a bance placené úroky budou nákladem. Podobně se může management pekárny rozhodnout, že část dočasně volné hotovosti uloží na termínovaný vklad. Inkasovaný úrok pak bude příjmem z finanční činnosti. Tyto informace se zachytí ve výkazu zisků a ztráty ve výsledcích finanční činnosti.

Pokud by podstatná část zisku firmy vyplývala z nějakých záhadných finančních derivátů, je to pro akcionáře potenciální výstrahou. Měl by se ptát, proč se firma neřídí pravidlem „ševče, drž se svého kopyta“ a zda takové finanční činnosti vůbec mohou přinášet zisk trvale.

Třetí skupina činností zahrnuje činnost mimořádnou, která je neplánovaná a mimořádná. Pekárna v našem příkladu mohla třeba dostat odškodnění za škody způsobené živelnou pohromou. Mimořádné výnosy mohou kouzelně navýšit hospodářský výsledek, ale protože jde o skutečnosti ojedinělé, stěží lze s nimi počítat do budoucna. Jak vidíme na Obrázku 2, struktura výkazu zisků a ztrát je standardně členěna právě podle těchto tří typů činností (provozní, finanční a mimořádné).

Obrázek 2: Výsledovka zachycuje výsledek hospodaření a poskytuje přehled o hospodaření podniku, velikosti výnosů a nákladů v určitém časovém intervalu.

vysledovka-02

Zdroj: Děrgel, M.: Účetní závěrka roku 2007 v praxi, ucetnikavarna.cz

Shrnutí a douška na závěr

Platí, že pro zachycení hospodářských operací je pro položky rozvahy odvozena soustava pasivních a aktivních účtů, ve které se s uplatněním principu podvojného účetnictví dílčí hospodářské operace zaúčtováním sledují. Finanční výkazy účetní závěry se na konci účetního období sestavují v návaznosti na výsledky dílčích účtů. Že hovoříme nesrozumitelně? Poněkud ano.

Z pohledu investora postačuje vědět, že finanční výsledky toho, co se v podniku v průběhu účetního období událo, ve finančním vyjádření zachycuje výkaz zisků a ztrát. Souhrnný hospodářský výsledek, tedy zisk nebo ztráta, se pak zachytí v rozvaze, viz Obrázek 3.

Obrázek 3: Schéma naznačuje situaci, kdy byl dosažen zisk. Ten lze najít ve výsledovce a odrazí se v rozvaze, kde zvýší vlastní kapitál (to, co patří investorům). V případě vykázané ztráty a prodělku by se vlastní kapitál snížil.

vysledovka-03

Pro někoho nudné a zdánlivě nepřehledné finanční výkazy umí napovědět, jestli firma prosperuje a jaké má silné a slabé stránky. Rozvaha (bilance) a výsledovka (výkaz zisků a ztrát) jsou dva významné finanční výkazy, které jsou součástí účetní závěrky. Jsou to dva neopomenutelné výkazy, ze kterých investor do akcií nebo analytik čerpá informace pro fundamentální analýzu. Zatímco rozvaha zobrazuje finanční sílu (nebo slabost) podniku, výkaz zisku a ztráty prezentuje výsledky hospodaření za dané období. Související finanční analýzy jsou ale již jinou kapitolou „pokladů skrytých v účetnictví“ a domácích úkolů fundamentálních investorů.

Anketa

Investujete do akcií?

Ano. (639)
 
Ne, ale začnu. (205)
 
Ne, a nezačnu. (172)
 Celkem hlasovalo 1016 čtenářů

Základy investování: Jak se vyznat ve výsledovce? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.01.2017 17:16 TOP ženu byznisu vyhrála Kateřina Jirásková

Již podvanácté v řadě uspořádaly Hospodářské noviny anketu o nejvlivnější ženu byznisu. Za rok 2016 se vítězkou stala první žena finanční skupiny PPF Kateřina Jirásková, která stála poslední čtyři roky u všeho důležitého, co skupina Petra Kellnera udělala. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 16:43 Babiš chce nadále zůstat v politice. Zbavuje se majetku

Nový zákon o střetu zájmu, který platí od ledna letošního roku zamezuje politikům vlastnit firmy. To se týká i Andreje Babiše (ANO), který i nadále hodlá zůstat v politice. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 14:46 Brexit je stále ve hvězdách

Na odchodu Velké Británie z Evropské unie je další překážka. Britský Nejvyšší soud potvrdil, že brexit musí potvrdit i parlament. Bez souhlasu poslanců nemůže premiérka  Theresa Mayová aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 13:25 Protekcionismus USA nesvědčí dolaru

Nejasné vyhlídky budoucnosti americké ekonomiky sráží hodnotu dolaru a přináší nedůvěru investorů. Inaugurační projev nového prezidenta vedl doposud k největšímu propadu dolaru od 8. prosince loňského roku. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.01.2017 11:53 Strasti a slasti stavebného sporenia

Píšeme na Investujeme.sk: Stavebné sporenie patrilo k základom finančného portfólia mnohých Slovákov. Tento špecifický finančný systém v sebe kombinuje sporiacu aj úverovú zložku. Na Slovensku funguje už 25 rokov. Jeho niekdajšia obľuba vyprchala, no stále má niekoľko zaujímavých aspektov.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (83)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (667)
 Celkem hlasovalo 757 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »