Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Základy investování: Jak se vyznat v rozvaze?

Základy investování: Jak se vyznat v rozvaze?

Chcete investovat do akcií a nechcete koupit zajíce v pytli? Musíte se zajímat o finanční situaci akciové společnosti, nahlédnout do její rozvahy. Díky tomu nahlédnete pod pokličku toho, co podnik vlastní a z čeho to financuje. Zhodnotíte majetek podniku a zdroje, ze kterých podnik tento majetek financuje. Víceleté bilance vám toho hodně napoví. Nahlédněme na rozvahu (bilanci) z investičního pohledu.

Rozvaha, aktiva a pasiva

Kupuji akcii a nechci kupovat zajíce v pytli. Pak věřím, že koupím akcii jako podíl v podniku, který dokáže svým podnikáním vydělat peníze, což se odrazí ve vyplácené dividendě anebo růstu ceny akcie. Naopak se chci vyvarovat koupě akcie podniku předluženého, potápějícího se parníku, který zatím pluje a na jehož palubě se ještě vyhrává a tančí.

Fundamentálně zaměření investoři se dívají na valuační ukazatele, jako je cena k výnosům (P/E), cena k účetní hodnotě (P/B), nebo třeba dluh k vlastnímu jmění (D/E). Tyto ukazatele se opírají o informace, které je možné zjistit v rozvaze, povinně publikovaném finančním výkazu. Rozvaha (také označována jako bilance) podává přehled o majetku podniku (aktivech) a zdrojích jeho krytí (pasivech) v peněžním vyjádření k určitému datu (rozvahovému dni). Z rozvahy lze posuzovat majetkovou situaci podniku a částečně i jeho situaci finanční.

Obrázek 1: V horizontální rozvaze ve tvaru T se na jedné straně ve finančním vyjádření sepisuje majetek firmy (aktiva). Na straně druhé je uveden přehled zdrojů, ze kterých je majetek financován.

rozvaha-01

Aktiva a pasiva musí být vždy v rovnováze, musí se sobě rovnat. Pokud třeba podnik koupí novou budovu za 50 mil. Kč a financuje ji bankovním úvěrem, na straně levé se o 50 mil. Kč zvýší majetek (ten dlouhodobý, budova je použitelná dlouhodobě), na straně pravé o 50 mil. Kč naroste položka bankovní úvěry. O 50 milionů vzrostly jak aktiva, tak pasiva.

V rozvaze můžeme vždy najít tři důležité části: (1) aktiva, tedy položky představující majetek ve vlastnictví společnosti, (2) pasiva představující finanční závazky a (3) vlastní jmění (equity), patřící vlastníkům firmy.

Obrázek 2: Bilanční rovnice vyjadřuje rovnost aktiv (majetku) a pasiv (zdrojů financování). V každém okamžiku se majetek podniku (aktiva) rovnají součtu vlastního kapitálu a závazků (dluhů). 

rozvaha-02

Majetek podniku a zdroje jeho financování

Jako příklad rozvahy konkrétní společnosti vezměme rozvahu akciové společnosti Philip Morris ČR, která byla sestavena ke konci roku 2013. Z obrázku 3 je zřejmé, že zde zveřejněná rozvaha není ve tvaru bilance T, jak byla představena výše, ale ve vertikálním vyjádření, ve kterém se jednotlivé položky zapisují do sloupce, nejprve se uvádí aktiva, za nimi pasiva. V rozvaze vidíme, že kromě konečného stavu na konci účetního období (k 31. 12. 2013) lze zjistit také počáteční stav k začátku účetního období (31. 12. 2012).

Podnikání se bez majetku neobejde, a z rozvahy diskutované společnosti vyplývá, že přibližně 3 mld. Kč bylo v daném období alokováno v pozemcích, budovách a v zařízeních. Dále můžeme třeba vyčíst, že kolem 2 mld. korun měl podnik v zásobách, kolem 1,5 mld. korun jí někdo dlužil (položka obchodní a ostatní finanční pohledávky). V penězích měla firma k dispozici kolem 5,2 mld. korun. Všechny tyto údaje jsou vypsány z části výkazu, věnovaném shrnutí aktiv a struktury majetku.

Obrázek 3: Rozvaha z výroční zprávy Philip Morris ČR a.s. na konci roku 2013. Vidíme stav majetku a zdrojů jeho financování k 31. 12. 2013. 

rozvaha-03

Zdroj: Výroční zpráva 2013, PHILIP MORRIS ČR

Podtrženo sečteno měla firma Philip Morris ČR a.s. k 31. 12. 2013 celkový majetek ve výši 22 mld. korun (přesně 21 968 mil. Kč).

Doteď jsme nahlíželi na stranu majetku (aktiv), nyní nahlédněme na stranu zachycující strukturu financování – na pasiva. Vlastní kapitál připadající na akcionáře byl 7 969 mil. Kč, a z rozvahy vyplývá, že to zahrnuje mimo jiné nerozdělený zisk. Je to zisk, který nebyl mezi vlastníky rozdělen a představuje zdroj financování. Patří vlastníkům podniku, a je tedy součástí vlastních zdrojů. Pokud bychom v rozvaze našli negativní nerozdělený zisk, ukazovalo by to, že v minulosti podnik vytvořil ztráty.

Námi sledovaný podnik měl téměř 14 mld. korun závazků, z toho byla drtivá většina splatná do jednoho roku (položka krátkodobé závazky). To by pro seznámení s rozvahou mohlo stačit.

Shrnutí

Rozvaha (bilance) je důležitý finanční výkaz, který je součástí účetní závěrky. Je to neopomenutelný zdroj, ze kterého akciový investor nebo analytik čerpá informace potřebné pro fundamentální analýzu akcií. Díky rozvaze víme, jaká je finanční situace podniku, jaký je stupeň jeho zadlužení, likvidity, atd. Právě zde můžeme odhalit možné problémy, jako je záporný vlastní kapitál, nebo třeba nízká běžná likvidita (current ratio).

Rozvaha zobrazuje finanční sílu (nebo také slabost) podniku, v rozvaze za jednotlivé roky konkrétního podniku můžeme například sledovat, jak se měnil majetek a jeho struktura, co se dělo se zadlužením a vlastním jměním a jak byl ovlivňován výsledkem hospodaření. Z pohledu investora postačuje vědět, že to, co se v podniku v průběhu účetního období událo, zachycuje ve finančním vyjádření výkaz zisků a ztrát (výsledovka). Ale o tom až někdy příště.

Anketa

Investujete do akcií?

Ano. (639)
 
Ne, ale začnu. (204)
 
Ne, a nezačnu. (171)
 Celkem hlasovalo 1014 čtenářů

Základy investování: Jak se vyznat v rozvaze? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 28.12.2016 00:00 Akciové fondy: Rusko v očekávání nástupu Donalda Trumpa

Spojené státy rozšířily sankce proti Rusku. V Bílém domě se ale od ledna zabydlí nově zvolený americký prezident. Dosavadní kroky Donalda Trumpa naznačují, že by mohl přijít zlom v americko-ruských vztazích. Ve změnu věří i investoři. Největší zisky si připsaly ruské podílové fondy. Zlaté doly pokračují v poklesu. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Investice

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 13:23 Česká ekonomika narazila na svůj strop

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka jsou doby, kdy česká ekonomika rostla o 5 procent ty tam. Strop našeho hospodářství se ustálil na limitu tří procent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 11:54 Tradiční, či alternatívni poskytovatelia pôžičiek?

Píšeme na Investujeme.sk: Alternatívne spôsoby financovania sa na Slovensku udomácňujú stále viac. Ide napríklad o peer to peer pôžičky, alebo o operatívny lízing. Napriek tradičnému zameraniu Slovákov a stále pretrvávajúcej dominancii úverov, sa tak aj u nás udomácňujú nové formy obstarávania vecí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »