Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Základy investování: Jak se vyznat v rozvaze?

Základy investování: Jak se vyznat v rozvaze?

Chcete investovat do akcií a nechcete koupit zajíce v pytli? Musíte se zajímat o finanční situaci akciové společnosti, nahlédnout do její rozvahy. Díky tomu nahlédnete pod pokličku toho, co podnik vlastní a z čeho to financuje. Zhodnotíte majetek podniku a zdroje, ze kterých podnik tento majetek financuje. Víceleté bilance vám toho hodně napoví. Nahlédněme na rozvahu (bilanci) z investičního pohledu.

Rozvaha, aktiva a pasiva

Kupuji akcii a nechci kupovat zajíce v pytli. Pak věřím, že koupím akcii jako podíl v podniku, který dokáže svým podnikáním vydělat peníze, což se odrazí ve vyplácené dividendě anebo růstu ceny akcie. Naopak se chci vyvarovat koupě akcie podniku předluženého, potápějícího se parníku, který zatím pluje a na jehož palubě se ještě vyhrává a tančí.

Fundamentálně zaměření investoři se dívají na valuační ukazatele, jako je cena k výnosům (P/E), cena k účetní hodnotě (P/B), nebo třeba dluh k vlastnímu jmění (D/E). Tyto ukazatele se opírají o informace, které je možné zjistit v rozvaze, povinně publikovaném finančním výkazu. Rozvaha (také označována jako bilance) podává přehled o majetku podniku (aktivech) a zdrojích jeho krytí (pasivech) v peněžním vyjádření k určitému datu (rozvahovému dni). Z rozvahy lze posuzovat majetkovou situaci podniku a částečně i jeho situaci finanční.

Obrázek 1: V horizontální rozvaze ve tvaru T se na jedné straně ve finančním vyjádření sepisuje majetek firmy (aktiva). Na straně druhé je uveden přehled zdrojů, ze kterých je majetek financován.

rozvaha-01

Aktiva a pasiva musí být vždy v rovnováze, musí se sobě rovnat. Pokud třeba podnik koupí novou budovu za 50 mil. Kč a financuje ji bankovním úvěrem, na straně levé se o 50 mil. Kč zvýší majetek (ten dlouhodobý, budova je použitelná dlouhodobě), na straně pravé o 50 mil. Kč naroste položka bankovní úvěry. O 50 milionů vzrostly jak aktiva, tak pasiva.

V rozvaze můžeme vždy najít tři důležité části: (1) aktiva, tedy položky představující majetek ve vlastnictví společnosti, (2) pasiva představující finanční závazky a (3) vlastní jmění (equity), patřící vlastníkům firmy.

Obrázek 2: Bilanční rovnice vyjadřuje rovnost aktiv (majetku) a pasiv (zdrojů financování). V každém okamžiku se majetek podniku (aktiva) rovnají součtu vlastního kapitálu a závazků (dluhů). 

rozvaha-02

Majetek podniku a zdroje jeho financování

Jako příklad rozvahy konkrétní společnosti vezměme rozvahu akciové společnosti Philip Morris ČR, která byla sestavena ke konci roku 2013. Z obrázku 3 je zřejmé, že zde zveřejněná rozvaha není ve tvaru bilance T, jak byla představena výše, ale ve vertikálním vyjádření, ve kterém se jednotlivé položky zapisují do sloupce, nejprve se uvádí aktiva, za nimi pasiva. V rozvaze vidíme, že kromě konečného stavu na konci účetního období (k 31. 12. 2013) lze zjistit také počáteční stav k začátku účetního období (31. 12. 2012).

Podnikání se bez majetku neobejde, a z rozvahy diskutované společnosti vyplývá, že přibližně 3 mld. Kč bylo v daném období alokováno v pozemcích, budovách a v zařízeních. Dále můžeme třeba vyčíst, že kolem 2 mld. korun měl podnik v zásobách, kolem 1,5 mld. korun jí někdo dlužil (položka obchodní a ostatní finanční pohledávky). V penězích měla firma k dispozici kolem 5,2 mld. korun. Všechny tyto údaje jsou vypsány z části výkazu, věnovaném shrnutí aktiv a struktury majetku.

Obrázek 3: Rozvaha z výroční zprávy Philip Morris ČR a.s. na konci roku 2013. Vidíme stav majetku a zdrojů jeho financování k 31. 12. 2013. 

rozvaha-03

Zdroj: Výroční zpráva 2013, PHILIP MORRIS ČR

Podtrženo sečteno měla firma Philip Morris ČR a.s. k 31. 12. 2013 celkový majetek ve výši 22 mld. korun (přesně 21 968 mil. Kč).

Doteď jsme nahlíželi na stranu majetku (aktiv), nyní nahlédněme na stranu zachycující strukturu financování – na pasiva. Vlastní kapitál připadající na akcionáře byl 7 969 mil. Kč, a z rozvahy vyplývá, že to zahrnuje mimo jiné nerozdělený zisk. Je to zisk, který nebyl mezi vlastníky rozdělen a představuje zdroj financování. Patří vlastníkům podniku, a je tedy součástí vlastních zdrojů. Pokud bychom v rozvaze našli negativní nerozdělený zisk, ukazovalo by to, že v minulosti podnik vytvořil ztráty.

Námi sledovaný podnik měl téměř 14 mld. korun závazků, z toho byla drtivá většina splatná do jednoho roku (položka krátkodobé závazky). To by pro seznámení s rozvahou mohlo stačit.

Shrnutí

Rozvaha (bilance) je důležitý finanční výkaz, který je součástí účetní závěrky. Je to neopomenutelný zdroj, ze kterého akciový investor nebo analytik čerpá informace potřebné pro fundamentální analýzu akcií. Díky rozvaze víme, jaká je finanční situace podniku, jaký je stupeň jeho zadlužení, likvidity, atd. Právě zde můžeme odhalit možné problémy, jako je záporný vlastní kapitál, nebo třeba nízká běžná likvidita (current ratio).

Rozvaha zobrazuje finanční sílu (nebo také slabost) podniku, v rozvaze za jednotlivé roky konkrétního podniku můžeme například sledovat, jak se měnil majetek a jeho struktura, co se dělo se zadlužením a vlastním jměním a jak byl ovlivňován výsledkem hospodaření. Z pohledu investora postačuje vědět, že to, co se v podniku v průběhu účetního období událo, zachycuje ve finančním vyjádření výkaz zisků a ztrát (výsledovka). Ale o tom až někdy příště.

Anketa

Investujete do akcií?

Ano. (648)
 
Ne, ale začnu. (210)
 
Ne, a nezačnu. (174)
 Celkem hlasovalo 1032 čtenářů

Základy investování: Jak se vyznat v rozvaze? >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 22.02.2017 22:10

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

David Martan | 10.02.2017 00:00 Správa rozpočtu podle Talmudu

Finančně odpovědný člověk pracuje každý měsíc s větším či menším přebytkem peněz. V případě absence dlouhodobého plánu však může tento přebytek využívat špatně. Jaký je středně až dlouhodobý přístup k majetku podle židovského talmudu?  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 09.02.2017 00:00 Specialisté na investice: Konzervativní investor v pasti

V úterý 7. února se v prostorách České národní banky (ČNB) vyhlašovaly výsledky Fincentrum & Forbes Investice roku 2016. Zároveň se setkali specialisté na investice, kteří diskutovali o konci kurzového závazku, možnostech konzervativních investic či vývoji amerického dolaru. Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.02.2017 05:31Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.02.2017 17:03 BIG EXPERT: Přistoupí FED ke zvýšení sazeb už příští měsíc?

Zámořské akciové trhy pokračují na vlně optimismu, přesto středeční obchodní seanci zakončily smíšeně bez výraznějších pohybů. Přestože Index DJIA vystoupal na nové zavírací maximum, hlavním událostí, na kterou investoři čekali, bylo zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 14:50 Nový americký ministr financí přeladil na “konzervativní” strunu

Vystoupení nového ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina ukazuje, že administrativa Donalda Trumpa v řadě bodů ustupuje od původních agresivních postojů. Mnuchin přiznal, že zatím nehodlá Čínu označit za měnového manipulátora – krok, který by pravděpodobně předcházel zavedení výraznějších cel na dovoz čínského zboží (i když technicky vzato to nezbytná podmínka není).  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 13:21 Lubor Žalman a Jan Kubín zakládají investiční společnost

Bývalí manažeři Raiffeisenbank Lubor Žalman a Jan Kubín rozjíždí nový start-up. Investiční společnost Encore Wealth Management se zaměří na správu financí movitějších klientů. Sází i na fintechové odvětví roboadvisory. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 10:18 ČNB varuje před finanční skupinou Questra Holding

Česká národní banka (ČNB) varuje před španělskými společnostmi Atlantic Global Asset Management a Questra World, které jsou členy skupiny Questra Holding. Společnosti nemají v České republice povolení k poskytování investičních služeb ani jiných finančních služeb. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

23.02.2017 17:54 Česko již brzy nebude patřit mezi vyspělé země

Podle nejnovějších záznamů americké banky JPMorgan Chase bude Česká republika přiřazena mezi země s rozvíjející se ekonomikou. Důvod je přitom prostý. Příjem na hlavu v Česku již třetím rokem pohybuje pod bankou stanovenou úrovní pro vyspělé země. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1314)
 Celkem hlasovalo 1477 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »