Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Veselé a doručené Vánoce

Autor: Petr Zámečník | 23.12.2016 00:00 | Kategorie: Editorial | 0 komentářů
Tagy: Vánoce
Veselé a doručené Vánoce

Letošní Vánoce jsou ve znamení přetížených doručovacích společností a nevyvedené stávky České pošty. Dárky jsou pěkné zpestření vánočních svátků, neměly by být ale na prvním místě.

Doručovací společnosti nestíhají, před výdejnami internetových obchodů se tvoří fronty jak v 80. letech 20. století a do toho se některé odborové svazy České pošty pokouší zaujmout stávkou. Nebýt její publicity, zřejmě by si jí nikdo ani nevšiml… přitom zrovna odvětví doručování balíků a poštovních zásilek čeká v dohledné době taková změna, že již brzy nebude mít kdo stávkovat. Doručování balíků a drobných zásilek již dnes přebírají drony…

Podle některých odhadů již do dvou let začnou brázdit evropské dálnice kamiony bez řidičů. Co pak? V letošním roce si zejména Německo a Francie stěžovaly, že řidiči z Česka a dalších států s nižšími mzdami jezdí po jejich území za nižší plat, než je jejich minimální. Dobře tak. Čím vyšší tlak na mzdy řidičů budou vyvíjet, tím dříve nebudou žádní řidiči potřeba.

Robotizace a automatizace postupně vytlačí nejprve nekvalifikovanou a málo kvalifikovanou práci, následně bude pronikat do stále sofistikovanějších oborů. Miliardář a vizionář Elon Musk předpovídá, že lidé skončí doma se zaručeným příjmem od státu a nebudou muset (či nebudou moci) pracovat. Zaručený příjem ostatně je již dnes na pořadu dne v některých evropských zemích v testovacím režimu jako levnější způsob vyplácení sociálních dávek. A doba, kdy zaručený příjem bude jediným způsobem obživy velké části populace, se pravděpodobně nezadržitelně blíží.

Zaručený příjem od státu by vyřešil i chybějící penzijní reformu. Když lidé nebudou muset pracovat, nebudou muset odcházet do penze. Budou se moci více věnovat rodinám a Vánoce nebudou jedním z mála období, kdy na své blízké budou mít čas… nebo alespoň o něco víc času než jindy. Má to ale i své háčky.

Řada lidí chodí do práce nejen kvůli penězům, ale práce dává lidem smysl. Člověk je rád, když vytváří nějaké hodnoty a něco za jeho činností zůstává. Proto je i naprostá většina miliardářů a milionářů stále aktivní a stále hledají nové příležitosti, přestože z finančního pohledu mají již vyděláno na několik budoucích generací žijících v luxusu. Sebrat lidem práci znamená, že zůstanou neukotvení v proudu společnosti. A to může mít nedozírné následky.

Jedním z důkazů společenské škodlivosti nedostatku práce jsou teroristické akce islámských radikálů v Evropě. Za nimi stojí zpravidla lidé dlouhodobě žijící v Evropě, o které se jejich nová domovina bohatě postarala – a dala jim dostatek peněz na pohodlné přežití. Pracovat nepotřebují. Mají spoustu času, který se snaží zaplnit něčím pro ně smysluplným. A islámský radikalismus (či jakýkoli jiný radikalismus od náboženského po rasový) je tak jednoduchý a lákavý, že mu lidé rádi podlehnou. Nabízí jednoduchou představu světa a ještě jednodušší řešení světových a společenských problémů. Například stavbu zdi mezi Mexikem a USA.

Přechod k automatizované společnosti bude pravděpodobně rychlý, ale zlom nenastane ze dne na den. Pokud se na něj dobře připravíme, proběhne (víceméně) bezbolestně. Pokud před ním zavřeme oči, nepochybně nás překvapí.

Jedním ze způsobů, jak se se snižující potřebou lidské práce pokouší vyrovnat západní státy, je snižování pracovní doby. Když lidé musí za stejné peníze pracovat 35 hodin týdně místo 42,5 hodiny, ušetří se na 5 lidech jeden pracovní úvazek pro nezaměstnaného. Teoreticky. V Česku kupříkladu lidé třetinu pracovní doby … věnují něčemu jinému než práci. Při snížení pracovní doby by tak museli jen více využívat pracovní dobu pro práci.

Jeden z experimentů zkouší i česká vláda. Prosadila omezení pracovní doby pro zaměstnance obchodů nad 200 m2 prodejní plochy o vybraných svátcích. Zítra např. musí zavřít ve 12:00. Takové nařízení může mít smysl v otrokářské společnosti či v obchodech typu Albert, kterým dělá šéfa odborů sám premiér Bohuslav Sobotka. Nemyslí ale na spoustu lidí, kteří raději Vánoce stráví v práci za sváteční příplatek než se užírat sám doma u televize v depresích (např. lidé v exekucích, pro které je jakákoli možnost výdělku požehnáním, lidé, kteří před Vánoci ztratili někoho blízkého a potřebují zaměstnat mysl něčím jiným, lidé, kteří jsou sami a cítí se opuštěni…).

V Česku se nyní těšíme z rekordně nízké míry nezaměstnanosti a firmy nabízejí rostoucí počet volných pracovních míst. Technologická revoluce, která nás uvrhne do spárů koníčků hrazených ze státního rozpočtu, se sice blíží, ale je ještě daleko na prašné cestě mezi poli za městem. Aktuálním problémem je, jestli se podaří vánoční dárky doručit včas, nebo jestli přijdou až k Novému roku. Tak jako tak, vánoční dárky jsou sice pěkným zpestřením Vánoc a v české tradici jsou s Ježíškem neodmyslitelně spjaté, i bez nich si lze svátky krásně užít.

Za redakci Investujeme.cz vám přeji krásné prožití Vánoc, nejlépe v kruhu lidí, na kterých vám záleží a kterým záleží na vás,

Petr Zámečník
šéfredaktor

Anketa

Slavíte Vánoce?

Ano. (30)
 
Ne. (5)
 Celkem hlasovalo 35 čtenářů

Veselé a doručené Vánoce >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Komentáře


K tomuto článku ještě nebyl přidán žádný komentář. Buďte první a okomentujte tento článek.

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Editorial

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.02.2017 11:54

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 16.02.2017 16:48

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.01.2017 00:00 Líp ještě nebylo

Daří se nám nejlépe v historii. Nezaměstnanost je zanedbatelná, mzdy stoupají, inflace se zdá být pod kontrolou, státní rozpočet je v rekordním přebytku a hrubý domácí produkt roste. Proč se obáváme budoucnosti? Celá zpráva »

Komentářů: 7 / 7 Poslední komentář: 18.01.2017 09:06Další články »

Krátké zprávy z Editorial

28.11.2016 11:51 Na Titanicu nervózne tancuje Pani ropa a neistý je aj Trump (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Ceny čierneho zlata čakajú na rokovanie producentov vo Viedni. Na prezidentove reči o antiglobalizácii doplácajú potápajúce sa lodné spoločnosti a talianske MoVimento 5 Stelle môže ľahko potopiť celú Európu! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

14.11.2016 11:55 Blíži sa 17. november a otázka znie: Chceli sme do Európy alebo do Hulvátova? (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Trhy si užili silnú, ale krátkodobú volatilitu. Odnieslo si to najmä zlato. Hoci Trump postupne uberá paru, čo trhy nakoniec naplnilo optimizmom, nemôžu dlho čakať so založenými rukami a musia hľadať iné impulzy. Ale to, čo stvárajú českí politici posilnení aj výsledkom US volieb, to už nie je vtip, to je diagnóza! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

31.10.2016 11:58 Teraz je čas nabaliť sa čo najlepšie! Nevieš, čo príde neskôr... (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Finančné trhy oceňovali, keď Hillary s nadhľadom a vtipom odvracala Trumpove urážky a invektívy na adresu žien. Potom ale prišiel podpásový úder zo strany šéfa federálneho úradu. Čierne zlato sľubom o dohodách o znížení produkcie už tak skoro nenaletí a tak si všetci zatancujme Hriešny tanec. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

17.10.2016 11:57 Tvrdý alebo mäkký? Ženy vedia najlepšie... (Týždeň vo financiách očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Brexit ďalej točí svetom peňazí. Aj keď časť eurolídrov varuje Britov pred tvrdým pristátim, pri ktorom ich krajina príde až o 9,5 percenta HDP, zároveň zdôrazňuje, že je to ich voľba a oni sa musia rozhodnúť. Nakoniec sa ukazuje, že tvrdosť či mäkkosť je tak ako vždy v ženských rukách! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

03.10.2016 11:59 Ani starodávne Icosium nenahodilo ten správny smer (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Bol synom boha Dia a prekrásnej Alkmény, dcéry kráľa Elektryóna. Bol obdarený nadľudskou silou, odvahou i dôvtipom a dlho bol vzorom pre muža – nebojácneho a šľachetného hrdinu. V gréckej mytológii sa volal Héraklés, v latinizovanej podobe starorímskych čias sa písal ako Heracles, resp. Hercules. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1314)
 Celkem hlasovalo 1477 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Editorial za posledních 14 dní

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »