CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

09. 09. 2013

0 komentářů

Nejnovější ukazatele vývoje inflace a nezaměstnanosti ovlivní růst koruny

 


 

Dopad odlivu kapitálu z rozvíjejících se trhů v důsledku očekávaného omezení podpůrných opatření Fedu byl patrný i nadále. V důsledku toho měly centrální banky tendenci zaujmout vyčkávací postoj a komentovat ekonomiky jednotlivých zemí, když trhy netrpělivě očekávají výsledky tří nadcházejících dat. Prvním je 9. září, kdy znovu zasedne americký Kongres, aby hlasoval o omezené vojenské akci v Sýrii. Dalším je 18. září, kdy se bude konat měnové zasedání Fedu, který bude rozhodovat o tom, zda přistoupí k omezení programu kvantitativního uvolňování. Posledním datem je 22. září, kdy budou známy výsledky německých parlamentních voleb. Mezi významná data v tuto chvíli zatím nepočítáme říjen, během kterého americká vláda znovu dosáhne dluhového stropu, což by na trzích mohlo vyvolat adekvátní reakci. Vzhledem k těmto faktorům se centrální banky snažily zmírnit obavy investorů a spíše se zaměřit na ekonomické oživení v zemích G7. Zlepšené ekonomické podmínky a v některých případech vyšší revize budoucího hospodářského růstu pomohly ke snížení averze vůči riziku, což vedlo k poklesu zájmu o bezpečné měny v podobě švýcarského franku a japonského jenu. Řada měnových zasedání a i politikaření však nezabránilo přílivu nejnovějších makrodat, která během tohoto týdne potvrdila zlepšený výhled založený na předchozích údajích.

Ve prospěch koruny tentokrát příliš nevyzněla nejnovější zveřejněná domácí makrodata. Finální výsledek HDP za 2. čtvrtletí byl revidován směrem dolů, ale za zmínku stojí vyšší objem exportu, který českou ekonomiku ve 2. kvartálu podpořil. Bilance zahraničního obchodu zveřejněná ve druhé polovině týdne naznačila pokles přebytku, když vývoz zaznamenal zpomalení. Maloobchodní tržby sice vykázaly meziroční zvýšení o 4%, ale s ohledem na počet pracovních dnů vykázaly růst pouze o 0,7%. Ne zcela všechna data však byla slabá. Deficit běžného účtu se snížil, zatímco výrobní index PMI ukázal na silný růst subkomponentu nových objednávek podpořen domácí i zahraniční poptávkou.

Hlavní události tohoto týdne

Tento týden budou zveřejněny nejnovější ukazatele vývoje inflace a nezaměstnanosti, které by obchodníkům s korunou mohly připomenout, že ČNB pozorně sleduje cenovou stabilitu, a proto je připravena zasáhnout v případě, že by cenové tlaky i nadále vykazovaly pokles. Nízký růst inflace zvyšuje pravděpodobnost intervence centrální banky v rámci své měnové politiky, což by mohlo omezit růstový potenciál koruny během tohoto týdne.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Investiční horečka v prvním čtvrtletí roku

Uplynulý kvartál byl z pohledu světových burz skutečně výjimečný. Řada aktiv významně vzrostla na hodnotě a tato mohutná „rally“ často připomínala technologickou „dot-com bubble“ z konce minulého tisíciletí. Nezůstalo však pouze u technologických akcií, k výšinám se vydalo rovněž zlato nebo stříbro. O čem bylo minulé období na trzích a […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

15. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *