CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

03. 02. 2014

0 komentářů

I přes oživení české ekonomiky bude růstový potenciál koruny kvůli ČNB omezený

 


 

Investoři se hned zkraje týdne dozvěděli, že bankrot čínské finanční společnosti Credit Trust bude odvrácen, což na trhu snížilo obavy z rozšíření finanční krize v rámci stínového bankovního systému v Číně. Dobré zprávy ale nevydržely příliš dlouho. Vyhlídka dalšího omezení kvantitativního uvolňování ze strany amerického Fedu vedla k výprodeji rozvíjejících se měn. Zda byl propad těchto měn zapříčiněn uzavíráním carry obchodů v návaznosti na snížení QE3 nebo v důsledku jiných důvodů jako je politická nejistota či na základě repatriace evropských bank snažících se podpořit své účetní rozvahy je sporné. Klíčové ale je to, že měny rozvíjejících se trhů čelily značnému prodejnímu tlaku, což zvýšilo averzi vůči riziku a naopak vedlo k posílení bezpečných měn v podobě amerického dolaru, švýcarského franku a japonského jenu. Vzpomínky na následky nedávné finanční krize jsou přeci jen ještě velmi živé. Obchodníci stále velmi rychle reagují na jakékoliv známky paniky, což následně na trhu vytváří zvýšenou volatilitu. Ke zhoršení celkové situace kromě jiného přispěla nízká tržní likvidita v důsledku oslav nového lunárního roku v Číně.

Česká měna během uplynulého týdne zaznamenala při absenci nových ekonomických ukazatelů z domácí scény ztráty vůči euru i americkému dolaru. Její oslabení bylo způsobeno děním na rozvíjejících se trzích, které negativně ovlivnilo i měny ve střední Evropě. Koruna je ale také mezi investory a v rámci středoevropského regionu považována za bezpečnou měnu, což nakonec její ztráty limitovalo.

Hlavní události tohoto týdne

Nadcházející týden bude z pohledu nových ukazatelů a událostí pro korunu bohatší. Problém pro obchodníky s korunou by tento týden mohlo představovat odlišení lokálních zpráv a nejnovějších makrodat od vlivů na základě vývoje na rozvíjejících se trzích. Ve skutečnosti by mohlo dojít ke sloučení těchto faktorů. Pokud by ekonomické údaje z ČR vyšly pod odhady trhu, poté by koruna rychle mohla dohnat ztráty, které zaznamenaly ostatní středoevropské měny kvůli výprodeji na rozvíjejících se trzích. Na druhou stranu je takový scénář méně pravděpodobný, nové ukazatele by měly potvrdit pokračující oživení české ekonomiky. Růstový potenciál koruny však bude s ohledem na předchozí kroky ČNB omezený a investoři si toho budou vědomi při čtvrtečním měnovém zasedání centrální banky. Změna nastavení měnové politiky se však neočekává.

David Klatovský, analytik Western Union Business Solutions Česká Republika

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Analýza: Zpátky do reality – pravidelný příjem v roce 2024

Investování za účelem dosažení pravidelného příjmu se oproti předpandemické době nízkých úrokových sazeb a kvantitativního uvolňování radikálně změnilo. Poprvé po mnoha letech může být úrok na peněžním vkladu lákavou alternativou. „Uložení“ peněz v ultradefenzivní hotovosti však obnáší vlastní rizika a nenabízí žádnou příležitost ke kapitálovému zhodnocení. Rok […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

14. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *