Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


David Marášek: Odchod Itálie z eurozóny je jen otázkou času

David Marášek: Odchod Itálie z eurozóny je jen otázkou času

Drtivá většina Italů odmítla v referendu změnu ústavy. Hrozí Itálii odchod s eurozóny? Co čeká trhy v důsledku referenda? V případě Itálie není otázkou, zda půjde z kola ven, ale kdy půjde z kola ven,“ říká hlavní analytik společnosti Zlato David Marášek, který má 25 let praxe na finančních trzích.

Italové odmítli v nedělním referendu ústavní změny. Italský premiér Matteo Renzi oznámil svou rezignaci. Mohou mít výsledky italského referenda obdobný efekt, jako zvolení Donalda Trumpa? Tedy opačný, než se očekávalo?

Co se týká premiéra Renziho a italského referenda, samozřejmě se nabízí paralela s Trumpem či Brexitem. To jsou zdánlivě překvapivé záležitosti v posledním půl roce, kde je vidět tendence antiglobalizmu a nárůstu populistického hnutí. Lidé si konečně řekli „už toho máme dost, chceme nějakou změnu“. Jak reálné bude, že změny nastanou, to se teprve ukáže. Myslím si, že západní elity, které mají jednoznačně co ztratit při případném rozpadu eurozóny, se budou snažit zabránit odchodu Itálie.

Hrozí reálně odchod Itálie z eurozóny?

Je jen otázkou času, než Itálie z eurozóny odejde. Jsem absolutně přesvědčen, že dnešní eurozóna za dva či tři roky již nebude stejná. Jádro celého problému je negativní dopad stability italských bank na globální finanční sektor. Téměř každá italská banka je velmi blízko historického minima, a to ať už je to nejkritičtější banka Monte dei Paschi, UniCredit Bank či Banca Popolare a další. Zádrhel je v tom, že ve chvíli, kdy by Itálie opravdu chtěla jít z kola ven, tak se již nemůže spolehnout na případné subvencování ze strany ECB a ultimátně záchranného plánu eurozóny. V případě, že by Itálie setrvala, tak by se samozřejmě pomoc nabízela i z toho důvodu, že eurozóna sama o sobě chce zachovat integritu.

italském referendu vidím další střípek rozpadající se mozaiky eurozóny. Primárně je to dáno tím, že italské banky jsou opravdu ve velkém ohrožení. V podstatě 25 % aktiv italských bank jsou nedobytné dluhy. Ve chvíli, kdy bychom měli odepsat tak obrovské množství kapitálu italských bank, tak by to mohlo strhnout i ostatní banky.

Nabízí se otázka stability nejen italských bank, ale i dalších evropských bank…

Za poslední rok to nevypadalo s evropskými bankami vůbec dobře. Primárně na tom nejsou dobře banky s největší expozicí na jižanský dluh nebo s enormními a agresivními půjčkami do států Pobaltí a Balkánu. Konkrétně UniCredit Bank, soudě nejen z grafu vývoje jejich akcií, je jedna z nejrizikovějších bank, která na české půdě podniká.

Kdy může přijít odchod Itálie z eurozóny?

K odchodu by došlo dříve či později. Milníkem budou italské předčasné volby, které by měly proběhnout na začátku příštího roku. Velké šance na zvolení má Hnutí pěti hvězd v čele s Beppem Grillem. Odchod Itálie z eurozóny samozřejmě souvisí také nejen se stabilitou italských bank, ale i obecně italskou ekonomikou, a to přesto, že italská ekonomika měla v posledních několika kvartálech celkem dobré výsledky.

Itálie odejde na 100 %. Otázkou tedy zůstává, zda k tomu dojde příští rok, nebo za dva roky. Samozřejmě to souvisí také s výsledky voleb ve Francii a v neposlední řadě také s hard brexitem, tedy schválením článku 50. V případě brexitu jsme v informačním vakuu, kdy přesně nikdo neví, co se ve skutečnosti děje.

Je vidět, že hrozeb není málo. Co na to finanční trhy?

Trhy více méně počítají s tím, že může nepříjemný scénář přijít. Proto dochází v posledních pár týdnech k masivním výprodejům nejen evropských, ale i amerických dluhopisů. Za poslední měsíc (od amerických voleb) je to jedna z nejpřekvapivějších záležitostí na finančních trzích vůbec.

Je nutno si uvědomit že objemově jsou dluhopisové trhy bezkonkurenčně největší na světe. Drtivá většina aktiv velkých fondů – jak už penzijních, nebo investičních a pak především fondů pojišťoven, zajišťoven nebo velkých bank (v podobě kolaterálů) má svá aktiva v dluhopisech. Jak je vidět z extrémní reakce propadu cen dluhopisů v posledních týdnech, a to není mediálně portrétovaná reflexe toho, že FED bude razantně zvyšovat sazby počínaje 14. prosincem, možná se po dlouhých dekádách dofukování „dluhopisové bubliny“ dostáváme do obávané fáze splasknutí. Nedozírné následky na finanční trhy si nedovede představit nikdo ani Donald Trump.

Jak je to možné?

Ještě před měsícem se mnoho odborníků pozastavovalo nad tím, jak je možné, že jsou na historických rekordech jak ceny dluhopisů, tak ceny akcií. Málokdo totiž očekával zvolení Donalda Trumpa a především nikdo neočekával tuto reakci finančních trhů po jeho zvolení. Je to jedna obrovská neznámá.

Děkuji za rozhovor.

David Marášek: Odchod Itálie z eurozóny je jen otázkou času >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Tomáš Klas | 07.12.2016 15:48

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Investice

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.02.2017 11:54

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 22.02.2017 22:10

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 22.02.2017 09:14

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 16.02.2017 16:48Další články »

Krátké zprávy z Investice

24.02.2017 17:03 BIG EXPERT: Přistoupí FED ke zvýšení sazeb už příští měsíc?

Zámořské akciové trhy pokračují na vlně optimismu, přesto středeční obchodní seanci zakončily smíšeně bez výraznějších pohybů. Přestože Index DJIA vystoupal na nové zavírací maximum, hlavním událostí, na kterou investoři čekali, bylo zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 16:08 Bankéřů ubývá a bude hůř

Technologické inovace mění finanční sektor. V příštích deseti letech může podle studie Citigroup přijít o práci ve finančních službách v Evropě a USA zhruba 1,7 milionu lidí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 14:50 Nový americký ministr financí přeladil na “konzervativní” strunu

Vystoupení nového ministra financí Spojených států Stevena Mnuchina ukazuje, že administrativa Donalda Trumpa v řadě bodů ustupuje od původních agresivních postojů. Mnuchin přiznal, že zatím nehodlá Čínu označit za měnového manipulátora – krok, který by pravděpodobně předcházel zavedení výraznějších cel na dovoz čínského zboží (i když technicky vzato to nezbytná podmínka není).  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 13:21 Lubor Žalman a Jan Kubín zakládají investiční společnost

Bývalí manažeři Raiffeisenbank Lubor Žalman a Jan Kubín rozjíždí nový start-up. Investiční společnost Encore Wealth Management se zaměří na správu financí movitějších klientů. Sází i na fintechové odvětví roboadvisory. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

24.02.2017 11:53 Bitka o hypotekárnych klientov sa opäť rozbieha

Píšeme na Investujeme.sk: Slovenská sporiteľňa začala nový rok zvyšovaním úrokov. Vyzeralo to preto tak, že banky otáčajú kormidlo k vyšším sadzbám. Dlho to však netrvalo a začiatkom roka prišla s úrokom 1,39 najväčšia hypotekárna banka na trhu VÚB. O zhruba desať dní ju nasledovala aj trhová dvojka Slovenská sporiteľňa. Preberať klientov ostatných bankám chce novou ponukou i Tatra banka. Vyzerá to teda, že cenová vojna pokračuje.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1314)
 Celkem hlasovalo 1477 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Luboš Smrčka | 17.02.2017 00:00 Ekologie v časech Donalda Trumpa

V jistém legislativním běsnění, které je spojeno s počátkem éry nového amerického prezidenta Donalda Trumpa, poněkud zaniká moment, jehož racionálnost se zdá naopak téměř nepochybná. Je to Trumpův rezervovaný postoj k otázce globálního oteplování. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Luboš Smrčka | 22.02.2017 00:00 To bude tanec aneb Koruna po konci intervencí

Základní otázkou dnešní doby je: Kdo nakoupí ty obrovské zásoby spekulativních korun, které si nasyslili investoři v očekávání konce intervencí? Neboť ono je výborné spekulovat, jen musí být po ruce hejl, který to zaplatí. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 20.02.2017 00:00 Nechtěné důsledky regulace

Mantrou pro tvorbu regulace je ochrana klienta. Důsledky jsou ale mnohdy zcela jiné. Navíc ministerstvo financí spolu nemluví – a tak na jedné straně brání prodeji životního pojištění, na druhé zvyšuje jeho podporu. Takové jsou závěry konference „Rozvoj a inovace finančních produktů 2017“. Celá zpráva »

Komentářů: 15 / 15 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »