Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


David Marášek: Odchod Itálie z eurozóny je jen otázkou času

David Marášek: Odchod Itálie z eurozóny je jen otázkou času

Drtivá většina Italů odmítla v referendu změnu ústavy. Hrozí Itálii odchod s eurozóny? Co čeká trhy v důsledku referenda? V případě Itálie není otázkou, zda půjde z kola ven, ale kdy půjde z kola ven,“ říká hlavní analytik společnosti Zlato David Marášek, který má 25 let praxe na finančních trzích.

Italové odmítli v nedělním referendu ústavní změny. Italský premiér Matteo Renzi oznámil svou rezignaci. Mohou mít výsledky italského referenda obdobný efekt, jako zvolení Donalda Trumpa? Tedy opačný, než se očekávalo?

Co se týká premiéra Renziho a italského referenda, samozřejmě se nabízí paralela s Trumpem či Brexitem. To jsou zdánlivě překvapivé záležitosti v posledním půl roce, kde je vidět tendence antiglobalizmu a nárůstu populistického hnutí. Lidé si konečně řekli „už toho máme dost, chceme nějakou změnu“. Jak reálné bude, že změny nastanou, to se teprve ukáže. Myslím si, že západní elity, které mají jednoznačně co ztratit při případném rozpadu eurozóny, se budou snažit zabránit odchodu Itálie.

Hrozí reálně odchod Itálie z eurozóny?

Je jen otázkou času, než Itálie z eurozóny odejde. Jsem absolutně přesvědčen, že dnešní eurozóna za dva či tři roky již nebude stejná. Jádro celého problému je negativní dopad stability italských bank na globální finanční sektor. Téměř každá italská banka je velmi blízko historického minima, a to ať už je to nejkritičtější banka Monte dei Paschi, UniCredit Bank či Banca Popolare a další. Zádrhel je v tom, že ve chvíli, kdy by Itálie opravdu chtěla jít z kola ven, tak se již nemůže spolehnout na případné subvencování ze strany ECB a ultimátně záchranného plánu eurozóny. V případě, že by Itálie setrvala, tak by se samozřejmě pomoc nabízela i z toho důvodu, že eurozóna sama o sobě chce zachovat integritu.

italském referendu vidím další střípek rozpadající se mozaiky eurozóny. Primárně je to dáno tím, že italské banky jsou opravdu ve velkém ohrožení. V podstatě 25 % aktiv italských bank jsou nedobytné dluhy. Ve chvíli, kdy bychom měli odepsat tak obrovské množství kapitálu italských bank, tak by to mohlo strhnout i ostatní banky.

Nabízí se otázka stability nejen italských bank, ale i dalších evropských bank…

Za poslední rok to nevypadalo s evropskými bankami vůbec dobře. Primárně na tom nejsou dobře banky s největší expozicí na jižanský dluh nebo s enormními a agresivními půjčkami do států Pobaltí a Balkánu. Konkrétně UniCredit Bank, soudě nejen z grafu vývoje jejich akcií, je jedna z nejrizikovějších bank, která na české půdě podniká.

Kdy může přijít odchod Itálie z eurozóny?

K odchodu by došlo dříve či později. Milníkem budou italské předčasné volby, které by měly proběhnout na začátku příštího roku. Velké šance na zvolení má Hnutí pěti hvězd v čele s Beppem Grillem. Odchod Itálie z eurozóny samozřejmě souvisí také nejen se stabilitou italských bank, ale i obecně italskou ekonomikou, a to přesto, že italská ekonomika měla v posledních několika kvartálech celkem dobré výsledky.

Itálie odejde na 100 %. Otázkou tedy zůstává, zda k tomu dojde příští rok, nebo za dva roky. Samozřejmě to souvisí také s výsledky voleb ve Francii a v neposlední řadě také s hard brexitem, tedy schválením článku 50. V případě brexitu jsme v informačním vakuu, kdy přesně nikdo neví, co se ve skutečnosti děje.

Je vidět, že hrozeb není málo. Co na to finanční trhy?

Trhy více méně počítají s tím, že může nepříjemný scénář přijít. Proto dochází v posledních pár týdnech k masivním výprodejům nejen evropských, ale i amerických dluhopisů. Za poslední měsíc (od amerických voleb) je to jedna z nejpřekvapivějších záležitostí na finančních trzích vůbec.

Je nutno si uvědomit že objemově jsou dluhopisové trhy bezkonkurenčně největší na světe. Drtivá většina aktiv velkých fondů – jak už penzijních, nebo investičních a pak především fondů pojišťoven, zajišťoven nebo velkých bank (v podobě kolaterálů) má svá aktiva v dluhopisech. Jak je vidět z extrémní reakce propadu cen dluhopisů v posledních týdnech, a to není mediálně portrétovaná reflexe toho, že FED bude razantně zvyšovat sazby počínaje 14. prosincem, možná se po dlouhých dekádách dofukování „dluhopisové bubliny“ dostáváme do obávané fáze splasknutí. Nedozírné následky na finanční trhy si nedovede představit nikdo ani Donald Trump.

Jak je to možné?

Ještě před měsícem se mnoho odborníků pozastavovalo nad tím, jak je možné, že jsou na historických rekordech jak ceny dluhopisů, tak ceny akcií. Málokdo totiž očekával zvolení Donalda Trumpa a především nikdo neočekával tuto reakci finančních trhů po jeho zvolení. Je to jedna obrovská neznámá.

Děkuji za rozhovor.

David Marášek: Odchod Itálie z eurozóny je jen otázkou času >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Tomáš Klas | 07.12.2016 15:48

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Investice

Radovan Novotný | 19.01.2017 00:00 Finanční žraloci: Banky, poplatkové a úrokové kejkle

Říká se, že moudré je myslet skepticky a přitom počínat si optimisticky. S přehršlí skeptických pohledů na možné hříchy vznikající ve finanční branži se se svými čtenáři rád dělí německý publicista Günter Ogger (*1941). Finanční branže je podle něho povedeným spolkem, pro který jsou malé ryby také ryby. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 06.01.2017 13:38

Petr Zámečník | 03.01.2017 00:00 Spořicí účty: Zamíchá Banka CREDITAS kartami?

Největší družstevní záložna se stala Bankou CREDITAS. Její hlavní zbraní v boji o klienty budou spořicí účty. Má šanci rozvířit zamrzající vody úrokových sazeb? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 04.01.2017 11:39Další články »

Krátké zprávy z Investice

20.01.2017 17:20 Těžba diamantů se přesune z pevniny do moře

Stále rostoucí poptávka po nejtvrdším z drahých kamenů pomalu dosahuje hranice, kterou nebudou schopny doly zasitit. Podle výzkumníků je však reálné se zaměřit na mořské dno, na kterém leží miliardy dolarů v podobě diamantů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 16:28 Další český start-up slaví úspěch ve světě

Úspěchu start-up Apiary si všiml i softwarový gigant Oracle. Ihned se rozhodl jej koupit a nebojí se z něj vyplatit miliardy korun. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 14:43 BIG EXPERT Je počátek nového roku zklamáním?

Po velmi vydařeném podzimu akciovým trhům došel dech. Většina indexů osciluje v bočním pásmu a volatilita na trzích je poblíž svých minim. Očekávání, že první lednový měsíc nového roku bude možným strašákem pro akciové investory, se nepotvrdila. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 13:23 Česká ekonomika narazila na svůj strop

Podle guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka jsou doby, kdy česká ekonomika rostla o 5 procent ty tam. Strop našeho hospodářství se ustálil na limitu tří procent. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

20.01.2017 11:54 Tradiční, či alternatívni poskytovatelia pôžičiek?

Píšeme na Investujeme.sk: Alternatívne spôsoby financovania sa na Slovensku udomácňujú stále viac. Ide napríklad o peer to peer pôžičky, alebo o operatívny lízing. Napriek tradičnému zameraniu Slovákov a stále pretrvávajúcej dominancii úverov, sa tak aj u nás udomácňujú nové formy obstarávania vecí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (77)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (607)
 Celkem hlasovalo 691 čtenářů

Nejčtenější články z Investice za posledních 14 dní

Jana Zámečníková | 11.01.2017 00:00 Inflace dosáhla cíle. Blíží se konec intervencí?

Inflace dosáhla v prosinci dvouprocentního cíle vytyčeného Českou národní bankou (ČNB). Kolečka ČNB se dala do pohybu rychleji, než sama centrální banka předpokládala. Dosažení cíle však ještě nemusí znamenat okamžité opuštění kurzového závazku. Kdy skončí intervence a kam zamíří kurz koruny? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 06.01.2017 00:00 Rok 2017: Zpomalení růstu a zahájení Brexitu

Výhled pro rok 2017 je poměrně optimistický. Přesto se nejspíš dočkáme zpomalení ekonomického růstu. A nemalým rizikem je i nastupující americký prezident Donald Trum a aktivace článku 50. a zahájení vyjednávání vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Kam letos investovat? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Matouš Maier | 04.01.2017 00:00 Binární opce: Jaké jsou a jaká nesou rizika

Binární opce se v poslední době staly doslova fenoménem, který láká i nezkušené investory na až neuvěřitelné výdělky. Vše vypadá velmi jednoduše. Obchodník „sází“ na růst nebo pokles ceny komodit, akcií nebo měnových párů. Pokud je jeho odhad správný, získá zpět svůj vklad plus výdělek, který se průměrně pohybuje okolo 80 % z investované částky. Velmi jednoduché, že? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Jan Traxler | 02.01.2017 00:00 Co přinese rok 2017 na finančních trzích?

Když přemýšlím o investičních strategiích pro rok 2017, napadá mě mnoho otazníků. Podívejme se společně na témata, o kterých se pravděpodobně bude příští rok hodně diskutovat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 03.01.2017 00:00 Spořicí účty: Zamíchá Banka CREDITAS kartami?

Největší družstevní záložna se stala Bankou CREDITAS. Její hlavní zbraní v boji o klienty budou spořicí účty. Má šanci rozvířit zamrzající vody úrokových sazeb? Celá zpráva »

Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »