CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

08. 02. 2016

0 komentářů

ČNB v prosinci byla aktivní na devizovém trhu

 


 

Na druhou stranu ale bylo zřejmé, že ČNB v prosinci na devizovém trhu aktivní byla: koruna se totiž dostala pod spekulativní tlak a testovala úroveň 27 za euro poté, to ECB na svém prosincovém zasedání uvolnila svou měnovou politiku, včetně dalšího snížení depozitní sazby ECB hlouběji do záporného teritoria.

Jak dekádní data o vývoji bilance ČNB, tak údaje o nárůstu devizových rezerv naznačují, že ČNB v intervencích pokračovala i v lednu. Oficiální statistiku za leden se dozvíme až počátkem března, nicméně objem intervencí lze očekávat v oblasti 50 miliard korun, tedy zhruba v rozmezí 1,5 až 2,0 miliard euro.

Bankovní rada na svém únorovém zasedání rozhodla, že ČNB neukončí svůj kurzový závazek dříve než v roce 2017. Tento krok bankovní rady vnímám jako adekvátní situaci, včetně vnějšího prostředí v podobě nastavení měnové politiky v eurozóně. S tím, jak ECB směřuje k dalšímu uvolnění své politiky, k němuž přikročí na svém březnovém zasedání, bude ČNB muset aktivně bránit úroveň devizového kurzu 27 korun za euro i nadále. Bankovní rada dala v tomto ohledu najevo, že bude sledovat vývoj úrokového diferenciálu mezi českou ekonomikou a eurozónou, včetně reakce finančních trhů. V případě rostoucího tlaku na kurz koruny a z něj pramenícího výrazného růstu devizových intervencí by ČNB seriózně zvažovala zavedení záporných úrokových sazeb. I nadále se ale domnívám, že k tomuto kroku česká centrální banka přistoupí jen coby ke krajnímu řešení: situace v české ekonomice po záporných měnově-politických sazbách nevolá a dle předchozích vyhlášení členů bankovní rady nejsou záporné úrokové sazby nástrojem, jenž by ČNB sama o sobě preferovala.

Radomír Jáč, hlavní ekonom Generali Investments CEE

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

P. Budinský: Bude ČNB bránit dalšímu oslabování koruny?

Pro omezení volatility koruny by bylo žádoucí, aby bankovní rada snižovala úrokové sazby častěji a až na výjimky maximálně o 0,25 procentního bodu. To lze docílit zvýšením počtu  měnově politických jednání z osmi třeba na dvanáct, nebo ještě lépe na omezenou dobu vyhlásit každé zasedání bankovní rady jako měnově […]

Text: Petr Budinský

Foto: Shutterstock

29. 02. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *