Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Cenová regulace pojišťoven byla opět ve hře. Senátní návrh neprošel

Cenová regulace pojišťoven byla opět ve hře. Senátní návrh neprošel

Někteří politici jsou nepochybně přesvědčeni o své vševědoucnosti. Mají naprostý přehled o všem a vědí, co lidé potřebují a za jakou cenu. Jejich genialita pak vede k tvorbě a prosazování cenové regulace… naštěstí nejsou všichni politici stejní a někteří k tržním mechanismům přistupují s pokorou. Alespoň občas.

Je to jen pár týdnů, kdy byl odložen návrh na cenovou regulaci provizí u životního pojištění. Inkoust na dohodě koaličních partnerů ještě nestihl ani zaschnout a již se s dalším pokusem o cenovou regulaci musel vypořádat Senát ČR. Terčem tentokrát byly pojišťovny poskytující povinné ručení. Skupina Zelených senátorů se rozhodla, že jejich marže jsou příliš vysoké – a navrhla stanovit jejich strop.

Marže pojišťoven na povinném ručení za rok 2014 dosahovaly 27 %. Pojišťovny zdražovaly povinné ručení z obav nad vyššími náhradami, které budou muset platit v souvislosti s novým občanským zákoníkem, a také nad novými odvody na zábranu škod. A zatímco fond zábrany škod pojišťovny dle zákona plní, zvýšené náhrady za újmu na zdraví a na životě se ještě plně neprojevily a pojišťovny vyplatily meziročně jen o 210 mil. Kč více. Zdražení jim přitom přineslo 1,8 mld. Kč navíc.

Pojišťovnám díky růstu tržeb za povinné ručení a jen „nepatrnému“ zvýšení výdajů za náhrady škod vzrostly marže na „nehoráznou úroveň“ 27 %. Přitom mezi roky 2011 a 2013 se marže pohybovaly v rozmezí 15,7 % až 18,4 %. Takový nárůst si nepochybně nezaslouží! A je třeba je klepnout přes zisky. Tak k tomu alespoň přistupovaly senátoři za Stranu zelených, kteří přišli s návrhem cenové regulace.

Pojišťovny podle plánu Zelených měly vybírat povinné ručení pouze zálohově a na konci roku vždy zjistit, s jakou marží hospodařily. Pokud by přesáhla 20 %, musely by část pojistného vrátit motoristům. Za loňský rok by vratka dosahovala přibližně 800 mil. Kč. Tedy, měla by dosahovat… návrh poslanců krom jiného neuváděl sankce za neuskutečnění vratky. Pojišťovny by si tedy beztak mohly ponechat celou marži, čímž by sice porušily zákon, ale tím by vše skončilo.

Zelení senátoři zůstali se svým návrhem osamocení. Zřejmě doufaly v podporu ostatních, neboť se blíží volby – a který z motoristů by nebyl rád, když mu pojišťovna bude muset část platby za povinné ručení vrátit? Tím by se dalo získat hlasů! „Konkurenční“ senátoři se na to mohli dívat i touto optikou, nikoli pouze věcně – vždyť by to byli především senátoři Strany zelených, kdo by populistickým krokem získal nejvíc populace.

Pojišťovny nejsou svaté. Jsou to komerční instituce, jejichž cílem je dosahovat zisku, vydělávat co nejvíc pro své akcionáře. Samozřejmě (zpravidla) v mezích zákona a s ohledem na dlouhodobou stabilitu. Na tom ale není nic špatného – to přeci dělá i každý z nás. Tedy, v mezích zákona většina z nás. Ti ostatní vyšlapali cestičku Davidu Rathovi (do roku 2012 ČSSD, pak stíhán a bezpartijní) do vězeňské cely a další ho ještě budou následovat. A je pravdou, že na dlouhodobou stabilitu příjmů také podle exekučního rejstříku a úvěrových registrů lidé také moc nedají.

V každém případě cenová regulace snad nikdy k ničemu dobrému nevedla. Pro politiky je hodně lákavá – vždyť lidem něco zlevní, a to jim může získat hlasy. Krátkodobě může být i prospěšná. Kupříkladu v dobách nejistoty, kdy ceny kolísají na základě psychologie a nejistoty, nikoli na základě fundamentu (dostatku či nedostatku zboží). Ovšem i to znamená, že se otevře černý trh a na veřejném mohou zákazníci pouze paběrkovat.

Dlouhodobě vede cenová regulace k nedostatku. Ukázkou byla regulace nájemného v Česku, kdy mladé rodiny s dětmi a bez dekretu nemohly pořídit nájemní bydlení za rozumnou cenu, protože lidé s dekrety si drželi i několik bytů jen tak, pro strýčka Příhodu. Po ukončení regulace, politiku, div se, nájemné kleslo.

Nedostatek daný trhem lze samozřejmě kompenzovat. Např. státní produkcí, v případě bytů státní výstavbou. Jak taková dotovaná výstavba vypadá, toho jsme také byli svědky.

Navíc jakmile politici přijdou na chuť cenové regulaci, nezastaví se to pouze v jedné oblasti. Jako rakovina se regulace šíří napříč trhem a svazuje ho k naprosté neschopnosti reagovat na potřeby klientů. Výsledkem pak je socialistická cesta do pekel na způsob Sovětského svaz, Kuby či Severní Koreje.

Anketa

Měl by stát regulovat marže pojišťoven?

Ano. (5)
 
Ne. (34)
 
Nevím. (0)
 Celkem hlasovalo 39 čtenářů

Cenová regulace pojišťoven byla opět ve hře. Senátní návrh neprošel >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Míra P. | 27.07.2015 06:55

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-1

Články z Pojištění

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.01.2017 00:00 Líp ještě nebylo

Daří se nám nejlépe v historii. Nezaměstnanost je zanedbatelná, mzdy stoupají, inflace se zdá být pod kontrolou, státní rozpočet je v rekordním přebytku a hrubý domácí produkt roste. Proč se obáváme budoucnosti? Celá zpráva »

Komentářů: 7 / 7 Poslední komentář: 18.01.2017 09:06

Jana Zámečníková | 13.01.2017 00:00 Pojistných podvodů v životním pojištění přibývá

Pojistných podvodů rok od roku přibývá. V loňském roce odhalily pojišťovny pojistné podvody za více než miliardu korun. Podvodníci se zaměřují především na pojištění vozidel, ale stále častěji také na životní a cestovní pojištění.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 12.01.2017 22:20

Petr Zámečník | 23.12.2016 00:00 Veselé a doručené Vánoce

Letošní Vánoce jsou ve znamení přetížených doručovacích společností a nevyvedené stávky České pošty. Dárky jsou pěkné zpestření vánočních svátků, neměly by být ale na prvním místě. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

16.01.2017 14:08 Miroslav Singer zamířil do Generali

Bývalý guvernér České národní banky (ČNB) Miroslav Singer nastoupil na pozici ředitele institucionálních vztahů a hlavního ekonoma Generali CEE Holding. Do budoucna bude i předsedou dozorčí rady České pojišťovny, která je členem skupiny Generali. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

09.01.2017 13:12 Pojišťováky v Japonsku nahradí roboti

Japonská pojišťovna Fukoku Mutual Life Insurance nahradí 34 účetních, kteří kalkulují pojistné výplaty, roboty. Systém umělé inteligence přijde společnost na 200 milionů jenů (44,2 milionu korun). Investice by se ale měla údajně vyplatit. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

28.12.2016 09:00 Šmejdi mají stále úspěch. Mohou zaklepat i na vaše dveře

Píšeme na Hypoindex.cz: „Šmejd“ už je zažitý termín pro podvodníky, kteří lákají na různé předražené výrobky na prodejních akcích. To už ale pravděpodobně pro ně přestalo být zajímavé a tito zloději začali obcházet i domácnosti. Vánoce jim nahrávají a snaží se využít důvěřivosti lidí. Často totiž cílí na seniory. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.12.2016 11:57 Kam smeruje investičné životné poistenie

Píšeme na Investujeme.sk: Poistný trh na Slovensku aj v celej Európe prechádza zásadnými zmenami. Tie sa dotýkajú dlhoročných šlágrov, medzi ktoré donedávna patrilo aj investičné životné poistenie. Kedysi nutná výbava zodpovedných klientov a prvá voľba finančných sprostredkovateľov. Dnes produkt stojaci pred zánikom.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

28.11.2016 11:51 Na Titanicu nervózne tancuje Pani ropa a neistý je aj Trump (Svet financií očami komentátora)

Píšeme na Investujeme.sk: Ceny čierneho zlata čakajú na rokovanie producentov vo Viedni. Na prezidentove reči o antiglobalizácii doplácajú potápajúce sa lodné spoločnosti a talianske MoVimento 5 Stelle môže ľahko potopiť celú Európu! Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (82)
 
Stejný jako 2016. (7)
 
Horší než 2016. (641)
 Celkem hlasovalo 730 čtenářů

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Jana Zámečníková | 13.01.2017 00:00 Pojistných podvodů v životním pojištění přibývá

Pojistných podvodů rok od roku přibývá. V loňském roce odhalily pojišťovny pojistné podvody za více než miliardu korun. Podvodníci se zaměřují především na pojištění vozidel, ale stále častěji také na životní a cestovní pojištění.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.01.2017 00:00 Líp ještě nebylo

Daří se nám nejlépe v historii. Nezaměstnanost je zanedbatelná, mzdy stoupají, inflace se zdá být pod kontrolou, státní rozpočet je v rekordním přebytku a hrubý domácí produkt roste. Proč se obáváme budoucnosti? Celá zpráva »

Komentářů: 7 / 7 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 09.01.2017 00:00 Životní pojištění je nedílnou součástí finančního plánu

Povinné 5leté storno vzbudilo mezi finančními poradci nelibé reakce. Množila se prohlášení tipu: „Od prosince neprodám už ani jedno životko.“ Nebo: „S životním pojištěním končím.“ A podobná. Jenže bez životního pojištění finanční poradenství dělat nejde. Celá zpráva »

Komentářů: 40 / 40 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »