Fincentrum a.s.
Hypoindex.cz Hypoindex.cz ČeskéReformy.cz ČeskéReformy.cz Bankaroku.cz Bankaroku.cz Investiceroku.czInvesticeroku.cz Investujeme.sk Investujeme.sk InvesticiaRoka.sk InvestíciaRoka.sk Ověření poradců Ověření poradců

Děkujeme našim partnerům:

fincentrum-mensi-nove

logo-fctr-real-hypoindex

wustenrot-logo-no-claim-a5-prechod

fecif


Cenová regulace pojišťoven byla opět ve hře. Senátní návrh neprošel

Cenová regulace pojišťoven byla opět ve hře. Senátní návrh neprošel

Někteří politici jsou nepochybně přesvědčeni o své vševědoucnosti. Mají naprostý přehled o všem a vědí, co lidé potřebují a za jakou cenu. Jejich genialita pak vede k tvorbě a prosazování cenové regulace… naštěstí nejsou všichni politici stejní a někteří k tržním mechanismům přistupují s pokorou. Alespoň občas.

Je to jen pár týdnů, kdy byl odložen návrh na cenovou regulaci provizí u životního pojištění. Inkoust na dohodě koaličních partnerů ještě nestihl ani zaschnout a již se s dalším pokusem o cenovou regulaci musel vypořádat Senát ČR. Terčem tentokrát byly pojišťovny poskytující povinné ručení. Skupina Zelených senátorů se rozhodla, že jejich marže jsou příliš vysoké – a navrhla stanovit jejich strop.

Marže pojišťoven na povinném ručení za rok 2014 dosahovaly 27 %. Pojišťovny zdražovaly povinné ručení z obav nad vyššími náhradami, které budou muset platit v souvislosti s novým občanským zákoníkem, a také nad novými odvody na zábranu škod. A zatímco fond zábrany škod pojišťovny dle zákona plní, zvýšené náhrady za újmu na zdraví a na životě se ještě plně neprojevily a pojišťovny vyplatily meziročně jen o 210 mil. Kč více. Zdražení jim přitom přineslo 1,8 mld. Kč navíc.

Pojišťovnám díky růstu tržeb za povinné ručení a jen „nepatrnému“ zvýšení výdajů za náhrady škod vzrostly marže na „nehoráznou úroveň“ 27 %. Přitom mezi roky 2011 a 2013 se marže pohybovaly v rozmezí 15,7 % až 18,4 %. Takový nárůst si nepochybně nezaslouží! A je třeba je klepnout přes zisky. Tak k tomu alespoň přistupovaly senátoři za Stranu zelených, kteří přišli s návrhem cenové regulace.

Pojišťovny podle plánu Zelených měly vybírat povinné ručení pouze zálohově a na konci roku vždy zjistit, s jakou marží hospodařily. Pokud by přesáhla 20 %, musely by část pojistného vrátit motoristům. Za loňský rok by vratka dosahovala přibližně 800 mil. Kč. Tedy, měla by dosahovat… návrh poslanců krom jiného neuváděl sankce za neuskutečnění vratky. Pojišťovny by si tedy beztak mohly ponechat celou marži, čímž by sice porušily zákon, ale tím by vše skončilo.

Zelení senátoři zůstali se svým návrhem osamocení. Zřejmě doufaly v podporu ostatních, neboť se blíží volby – a který z motoristů by nebyl rád, když mu pojišťovna bude muset část platby za povinné ručení vrátit? Tím by se dalo získat hlasů! „Konkurenční“ senátoři se na to mohli dívat i touto optikou, nikoli pouze věcně – vždyť by to byli především senátoři Strany zelených, kdo by populistickým krokem získal nejvíc populace.

Pojišťovny nejsou svaté. Jsou to komerční instituce, jejichž cílem je dosahovat zisku, vydělávat co nejvíc pro své akcionáře. Samozřejmě (zpravidla) v mezích zákona a s ohledem na dlouhodobou stabilitu. Na tom ale není nic špatného – to přeci dělá i každý z nás. Tedy, v mezích zákona většina z nás. Ti ostatní vyšlapali cestičku Davidu Rathovi (do roku 2012 ČSSD, pak stíhán a bezpartijní) do vězeňské cely a další ho ještě budou následovat. A je pravdou, že na dlouhodobou stabilitu příjmů také podle exekučního rejstříku a úvěrových registrů lidé také moc nedají.

V každém případě cenová regulace snad nikdy k ničemu dobrému nevedla. Pro politiky je hodně lákavá – vždyť lidem něco zlevní, a to jim může získat hlasy. Krátkodobě může být i prospěšná. Kupříkladu v dobách nejistoty, kdy ceny kolísají na základě psychologie a nejistoty, nikoli na základě fundamentu (dostatku či nedostatku zboží). Ovšem i to znamená, že se otevře černý trh a na veřejném mohou zákazníci pouze paběrkovat.

Dlouhodobě vede cenová regulace k nedostatku. Ukázkou byla regulace nájemného v Česku, kdy mladé rodiny s dětmi a bez dekretu nemohly pořídit nájemní bydlení za rozumnou cenu, protože lidé s dekrety si drželi i několik bytů jen tak, pro strýčka Příhodu. Po ukončení regulace, politiku, div se, nájemné kleslo.

Nedostatek daný trhem lze samozřejmě kompenzovat. Např. státní produkcí, v případě bytů státní výstavbou. Jak taková dotovaná výstavba vypadá, toho jsme také byli svědky.

Navíc jakmile politici přijdou na chuť cenové regulaci, nezastaví se to pouze v jedné oblasti. Jako rakovina se regulace šíří napříč trhem a svazuje ho k naprosté neschopnosti reagovat na potřeby klientů. Výsledkem pak je socialistická cesta do pekel na způsob Sovětského svaz, Kuby či Severní Koreje.

Anketa

Měl by stát regulovat marže pojišťoven?

Ano. (5)
 
Ne. (34)
 
Nevím. (0)
 Celkem hlasovalo 39 čtenářů

Cenová regulace pojišťoven byla opět ve hře. Senátní návrh neprošel >> sdílejte na sociálních sítích

 
Reklama

 

 

Poslední přidané komentáře (celkem 1 komentář)

Míra P. | 27.07.2015 06:55

Přidejte komentář

* Pokud je obrázek nečitelný, nový načtete kliknutím na obrázek.
Pro přihlášené se kontrolní obrázek nezobrazuje. Přihlašte se či se zaregistrujte pokud ještě nemáte účet.
Opište text z obrázku: *

* Hvězdičkou jsou označeny povinné informace.


Komerční sdelení

banner-invr2016-investujeme-2

Články z Pojištění

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 23.02.2017 11:54

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 16.02.2017 16:48

Petr Zámečník | 15.02.2017 00:00 Peer-to-peer pojištění: Obejde se bez zprostředkovatelů

Sdílená ekonomika hýbe světem. AirBnB, Über, klubové pojištění… Sdílené služby doplňují a postupně nahrazují své klasické korporátní obdoby. Jak se vyvíjí peer-to-peer pojištění a obejde se skutečně bez finančních zprostředkovatelů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Daniel Guéguen | 18.01.2017 00:00 Rok 2017: Činy, činy a ještě jednou činy

„Mé pravé křídlo je zničeno, levé křídlo je na ústupu, situace je skvělá – útočím!“ Toto jsou slova, která pronesl generál Foch v nejtemnějších okamžicích 1. světové války. A nyní jsme opět ve stejné situaci, kdy máme dvě možnosti: buď jít ke dnu, nebo jednat. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další články »

Krátké zprávy z Pojištění

22.02.2017 15:55 Pojištěný není vždy pojistníkem, varuje ČNB

Česká národní banka (ČNB) varuje před riziky přistoupení k pojistné smlouvě v souvislosti se zakoupením spotřebního zboží. Pojištěný nemusí být nutně pojistník, jejich práva se značně liší. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

08.02.2017 11:52 Poisťujete firemné auto? Podľa čoho sa rozhodnúť

Píšeme na Investujeme.sk: Pri výbere poisťovne by firma mala zvážiť to, kde podniká, ako bezpečne jazdia je zamestnanci, ale aj to ako často jazdí vozidlo do zahraničia. Veľký význam ale má aj rozsah asistenčných služieb. Hoci si ešte stále väčšina firiem na Slovensku vyberá poistenie vozidiel podľa ceny, prvoradá by mala byť kvalita služieb poisťovne.  Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

06.02.2017 11:59 Na Slovensku pribudla nová poisťovňa, pôsobiť bude z Gibraltaru

Píšeme na Investujeme.sk: Od prvého dňa tohto roku začala na Slovensku oficiálne pôsobiť poisťovňa Premium Insurance Company Limited. Zameriava sa výhradne na segment neživotného poistenia. Hoci bez vlastnej siete pobočiek, chce ponúknuť prémiové poistné produkty. Slovensko by pritom malo byť len prvou krajinou. Svoje pôsobenie chce rozvinúť aj v zahraničí. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.01.2017 15:43 Beztrestnost za volantem lze pojistit. Jaké jsou triky pojišťováků?

Vyhnout se pokutě nebo trestným bodům pomáhá v Česku řidičům několik specializovaných firem. Stačí se za pár tisíc „pojistit“ proti odpovědnosti. Jaké praktiky používají? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

27.01.2017 09:00 Odškodnění za úraz na chodníku může zhatit i špatná obuv

Píšeme na Hypoindex.cz: Letošní zima je zima s velkým Z. Sníh, mráz, led, plískanice, prostě leden jako z pohádky. Co ale není, jako z pohádky jsou úrazy, které se mohou leckomu přihodit na zledovatělém chodníku. Pád je rychlý, kdežto na odškodnění si počkáte dlouho. Jestli ho vůbec dostanete. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »

Anketa

Jaký očekáváte rok 2017?

Lepší než 2016. (148)
 
Stejný jako 2016. (15)
 
Horší než 2016. (1318)
 Celkem hlasovalo 1481 čtenářů

banner-300-300

Nejčtenější články z Pojištění za posledních 14 dní

Patrik Nacher | 23.02.2017 00:00 Bankovní sektorová daň: Pravý populismus

Slovo populista či populistický se stalo frekventovanou a vcelku módní replikou na znevážení téměř jakéhokoliv návrhu či názoru politického oponenta či strany. Když dojdou argumenty či je dotyčný ani nechce hledat, označením populista celou věc jednoduše shodí ze stolu. Celá zpráva »

Komentářů: 2 / 2 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00

Petr Zámečník | 15.02.2017 00:00 Peer-to-peer pojištění: Obejde se bez zprostředkovatelů

Sdílená ekonomika hýbe světem. AirBnB, Über, klubové pojištění… Sdílené služby doplňují a postupně nahrazují své klasické korporátní obdoby. Jak se vyvíjí peer-to-peer pojištění a obejde se skutečně bez finančních zprostředkovatelů? Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Paul Stanfield | 21.02.2017 00:00 Řešením pro rok 2017 a další nejsou provize, ale transparentnost

Řada komentátorů z odvětví finančního poradenství neustále tvrdí, že provize mají celosvětově odzvoněno – je tomu ale opravdu tak? Všichni víme o přechodu na poplatky ve Velké Británii i několika málo dalších částech světa, nicméně některé další jurisdikce se podle vlastních vyjádření rovněž vydaly touto cestou, přičemž následně narazily na odpor vlastních regulátorů. Celá zpráva »

Komentářů: 0 / 0

Petr Zámečník | 16.02.2017 00:00 Bankovní daň… zaplatí klient!

Sociální demokracie (ČSSD) postupně rozkrývá svůj volební daňový program. Jedním z již zveřejněných bodů je bankovní daň. A kdo ji zaplatí? Pochopitelně klient. Celá zpráva »

Komentářů: 3 / 3 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »