CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

31. 05. 2012

0 komentářů

Berlín proti společné záchraně bank…

 


 

Naopak jediné k čemu přispěl, je větší provázanost periferních vlád s bankami (banky z peněz od ECB zainvestovaly do vládního dluhu) a horší manévrovací schopnost při jejich záchraně. To je v tuto chvíli nejlépe vidět ve Španělsku.

Není tedy ani divu, že Evropská komise včera představila návrh, jak podpořit evropské banky ze společných fondů. Přímé kapitálové injekce do bank z fondu ESM by zbavily Madrid nutnosti navýšit svůj deficit a dluh o 30–100 mld. eur. Současně by ušetřily Španělsko nutnosti formálně žádat o pomoc i u MMF. Berlín ale o podobném řešení nechce ani slyšet a společný fond na záchranu bank nebo garanci vkladů je zatím v Německu tabu. Otázka je, jak dlouho.
 
Se španělskými výnosy blízko 7 % tlak na větší ústupky Berlína roste ze všech stran. Prezident Obama měl včera s kancléřkou Merkelovou mimořádnou videokonferenci. Španělský ministr financí odletěl včera večer na mimořádné setkání se svým německým protějškem Schaublem a dnes letí místopředseda španělské vlády na setkání s americkým ministrem financí Geithnerem. Pokud budou Němci i ECB dál neústupní, budou muset Španělé brzy požádat o klasický velký balík pomoci, tak jako Portugalci nebo Irové. Jakýkoliv politický posun v řešení problémů španělských bank je proto v tuto chvíli pro trhy tématem číslo jedna. Na druhou kolej jsou odsunuty další předvolební průzkumy v Řecku (které znovu favorizují extrémní levici), na třetí dnešní irské referendum o fiskální úmluvě a až na čtvrtou zítřejší čísla z amerického trhu práce.

Jan Bureš, Hlavní ekonom Era Poštovní spořitelny

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *