CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

Slovensko je dražší než Česká republika

 


 

Ceny jsou jedním z rozhodujících faktorů, které ovlivňují naše nákupní chování. Na cenovky si posvítíme nejen při nákupech potravin, oblečení, elektroniky, ale například i při plánování dovolených či výletů. Není žádným tajemstvím, že Slováci kvůli nižším cenám rádi vycestují na nákupy i za hranice země. Jaké jsou ceny u slovenských sousedů? Vyplatí se Slováky oblíbená nákupní turistika? A jak se vyvíjejí cenové hladiny v ostatních zemích Evropské unie?

Slovensko si v roce 2014 vysloužilo „prvenství“. Ne však potěšující. Ze zemí V4 byla cenová hladina na Slovensku nejvyšší. Zatímco v Česku je levněji „jen“ o sedm procent, v Maďarsku a Polsku je rozdíl výraznější. U jižních sousedů Slovenské republiky jsou ceny nižší až o 17 procent au těch severních až téměř o pětinu.

Potraviny a nealko nápoje jsou dokonce v rámci EU nejlevnější právě v Polsku (ve srovnání s Českou republikou jsou levnější až o téměř pětinu). Češi ale často nakupují i v sousedním Rakousku. V uplynulém roce tam byla celková cenová hladina vyšší o více než polovinu, u potravin a nealka ale rozdíl nebyl tak výrazný.

V porovnání s ostatními státy EU28 patří Slovensko i Česká republika mezi levnější země Unie. Celková cenová úroveň v EU jako takové byla v roce 2014 o téměř polovinu vyšší než na Slovensku. Evropané připlatili si i za potraviny, alkoholické i nealkoholické nápoje, tabák, restaurace, hotely či elektroniku.

Nižší ceny než na Slovensku najdeme už jen v sedmi členských zemích. Nejlevněji se žije v Bulharsku, kde jsou ceny ve srovnání se slovenskými obchody o 30 procent nižší. Na druhé straně však nelze zapomínat na to, že je tam nižší i celková životní úroveň a výdělky jsou přibližně poloviční ve srovnání se slovenskými.

REKLAMA

Graf 1: Cenová úroveň v Evropské unii
slovensko

Nejdražší je zboží v severských zemích a ve Velké Británii. V Dánsku stojí vše v průměru jednou tolik než na Slovensku. Samotné potraviny a nealkoholické nápoje jsou dražší o více než polovinu. Vedle potravin má Dánsko, v rámci EU, nejdražší i restaurace a hotely. První pětku nejdražších zemí unie doplňuje Švédsko, Finsko, Velká Británie a Irsko. Právě v tom najdeme nejdražší alkohol a tabák (až o 118 procent dražší než na Slovensku).

Cenu našich nákupů ovlivňuje i aktuální cenový vývoj v konkrétní zemi. Jelikož většina evropských ekonomik bojuje delší období s deflací, resp. stagnací cen, naše peněženky to může těšit. Při nákupech v „neeurových“ ekonomikách je také třeba brát v úvahu i aktuální kurzový vývoj, který může v případě oslabujícího se eura slovenský nákup prodražit, a naopak.

Kroky Slováků často vedou do relativně blízkého Chorvatska. Ceny jsou tam v průměru mírně nižší než na Slovensku, ale nepotěší, že hotely a restaurace jsou v této přímořské zemi naopak o sedm procent dražší. O něco výše jsou i ceny potravin. Ještě dráže však vyjde dovolená v oblíbeném Řecku, Španělsku nebo Itálii. Ve všech zmíněných je totiž celková cenová hladina o čtvrtinu až polovinu vyšší než na Slovensku. Hotely a restaurace jsou ve Španělsku dražší o třetinu, ale v nedalekém Itálii až o téměř dvě třetiny.

REKLAMA

Mnoho slovenských rodin si libuje i dovolené v tureckých resortech. Ty jsou oproti našim dražší jen o desetinu, potěšit mohou i o něco levnější potraviny a nápoje než na Slovensku.

Autorka je analytička Poštovej banky.

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024

Komentář k akciovým trhům: Investoři by měli zůstat velmi selektivní

Buffettův valuační indikátor globálních akciových trhů je nyní na úrovni 111 %. Tato hodnota výrazně převyšuje úroveň dlouhodobého mediánu s hodnotou 87 % a je dokonce poměrně výrazně i nad další klíčovou úrovní dlouhodobého mediánu plus jedné směrodatné odchylky s hodnotou 105 %. Globální akciové trhy jako […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

11. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *