
Klienti investicí do Helvagu přišli celkově o 300 mil. Kč. Nyní požadují náhradu po OVB, která investici zprostředkovala. OVB dlouhodobě odmítá odpovědnost za ztracenou investici a již v této souvislosti vyhrála několik soudních sporů. Mají klienti Helvagu šanci na úspěch? Nebo jim zbydou jen oči pro pláč?
Občanské sdružení Klienti Helvagu podalo novou žalobu na OVB. Jejím cílem je získat odškodnění ve výši přes 300 mil. Kč pro přibližně 1 200 klientů, kteří investovali za zprostředkování OVB do akcií švýcarského gastronomického řetězce a provozovatele hotelů. Investoři přišli o všechno. Společnost Helvag byla definitivně vymazána z rejstříku 1. 6. 2006.
V případě Helvagu se podle soudů, které se společností Helvag a jejím vedením zabývaly, jednalo o podvod.
Společnost Helvat založili v roce 1996 bratři Karl-Heinz Klefisch a Peter Klefisch, později je doplňuje ještě právník Wolfgang Graf. OVB Allfinanz začala zprostředkovávat investici do Helvagu již rok po jeho založení.
25. července 2001 začala na popud vrchního zástupce v Německu policejní razie proti společnosti Helvag ve čtyřech státech – Německu, Švýcarsku, Lucembursku a Česku. Důvod? Podvod, praní špinavých peněz, zpronevěra.
OVB vždy vystupovala jako zprostředkovatel. Ostatně v tomto směru se vyjádřily i soudy, které v několika sporech vedených proti OVB Allfinanz jak klienty, tak finančními poradci společnost zprostili obvinění.
Na sklonku minulého týdne se opět ozvali poškození investoři, kteří své peníze vložili do projektu Helvag. Podali novou žalobu na českou pobočku OVB Allfinanz. „Účelem této žaloby přitom je, aby OVB Allfinanz odškodnila naše členy v plné výši jejich vkladu,“ uvedla zástupkyně občanského sdružení Klienti Helvag Michaela Lašťovičková.
„OVB Allfinanz v minulosti čelila několika žalobám na náhradu škody v souvislosti se zprostředkováním investice do produktů Helvag. Soud dosud ve všech případech společnost OVB Allfinanz zprostil jakékoliv odpovědnosti. Je pravděpodobné, že další spory na základě těchto precedenčních rozhodnutí dopadnou podobně,“ sdělila k nové žalobě Jaroslava Matoušková, tisková mluvčí OVB.
Sdružení Klienti Helvag ovšem tvrdí, že má k dispozici nové podklady a připravena nová svědectví, která by mohla minulá rozhodnutí soudů zvrátit.
V kauze Helvag se ale za poškozeného považuje i OVB. „Společnost OVB Allfinanz, která poškozeným klientům od počátku nabízela součinnost při snaze o dosažení náhrady škody za zmařenou investici, však sama patří k poškozeným včetně řady jejích finančních poradců, kteří do produktů Helvag rovněž investovali nemalé částky,“ uvedla Jaroslava Matoušková.
Na druhou stranu smlouva o zprostředkování mezi OVB a společností Helvag měla přiznávat vysoce nadstandardní zprostředkovatelské provize ve výši téměř 30 %. Smlouvu podle sdělení sdružení Klienti Helvag OVB údajně ztratila při stěhování.
Každá investice s sebou nese rizika. Investor by si vždy měl maximálně prověřit, jaká rizika jsou se zamýšlenou investicí spojena. Investice do společnosti Helvag byla prodávána s tím, že se jedná o bezpečnou investici do nemovitostí, navíc ve Švýcarsku. Ovšem podvodníci se nevyhnou žádné zemi – ani jedné s nejvyspělejším bankovním systémem.
„Rozhodnutí o investicích do řetězce firem Helvag činili investoři svobodně a výhradně na základě vlastního vyhodnocení míry investičního rizika. OVB za individuální rozhodnutí investorů nenese žádnou odpovědnost,“ uvedla Jaroslava Matoušková.
Rozhodnutí o investicích je nepochybně záležitostí svobodné vůle investora. Ovšem investor se rozhoduje na základě informací, které jsou mu dostupné. Ano, měl by si je ověřovat z více zdrojů a nevěřit pouze zprostředkovateli, jehož cílem je navíc prodat… a získat tučnou provizi.
Prohlásit OVB Allfinanz zodpovědnou za škody z investice do Helvagu se nikdo nehrne. Soudy OVB dosud vždy zprostily obvinění a ani další instituce a státní orgány se vyjadřují spíše vyhýbavě.
„AFIZ nemůže vyvozovat případnou disciplinární odpovědnost OVB Allfinanz, a.s., za zařazení investice Helvag do portfolia ani za způsob jeho nabídky klientům. V letech 1997 až 2001, kdy měla společnost OVB Allfinanz, a.s., tuto investici v nabídce, AFIZ neexistovala,“ konstatoval AFIZ ve svém vyjádření. Doporučil však, aby "v zájmu zachování důvěry veřejnosti k celému zprostředkovatelskému a poradenskému sektoru zvážila svůj postoj k morální odpovědnosti za zařazení neregulované a nedozorované formy investice do veřejné nabídky.“
Ministerstvo financí se společně tehdy ještě s Komisí pro cenné papíry v srpnu roku 2005 postavili k Helvagu též neutrálně: „Stát dohlíží pouze na prodej pojištění, podílových fondů a veřejně nabízených cenných papírů, nikoliv na nestandardní nástroje pro ukládání peněžních prostředků jako v případě Helvag.“
Má podle vašeho názoru OVB nést finanční odpovědnost za ztráty investorů do společnosti Helvag? Podělte se o své zkušenosti a názory v diskusi.
Mají Klienti Helvagu šanci na úspěch v soudním sporu?
Konkurenční doložky ve smlouvách s poradci jsou nejspíš neplatné Autor: Petr Zámečník | 03.04.2008 00:00
Struktura produkce: Naprostá otevřenost i informační vakuum Autor: Petr Zámečník | 28.03.2008 00:00
Jak (ne)pracovat s klientským portfoliem Autor: Petr Zámečník | 04.03.2008 00:00
Tomáš Prouza: Štork poškozoval naše klienty s vědomím OVB Autor: Petr Zámečník | 27.02.2008 00:00
Lukáš Štork vyloučen... a jede dál! Autor: Petr Zámečník | 19.02.2008 14:00
Změní se OVB? Autor: Petr Zámečník | 30.01.2008 00:00
Stanovisko AFIZ ke kauze Autor: Petr Zámečník | 01.06.2007 10:54
Vyplatí se investovat do finančně poradenských společností? Autor: Petr Zámečník | 02.05.2008 00:00
Martin Gardavský: Vystoupení OVB z AFIZu vnímám velmi negativně Autor: Petr Zámečník | 31.10.2008 00:00
Povinnosti pojišťovacích zprostředkovatelů Autor: Jaroslav Kokeš | 04.09.2008 00:00
Chcete si koupit hotelové apartmá? Ať nenaletíte! Autor: Petr Zámečník | 22.07.2008 00:00
Benedikt Fronc: Jsem zastáncem klasických přístupů Autor: Petr Zámečník | 14.07.2008 00:00
Finanční poradci, jste dobře pojištěni? Autor: Petr Zámečník | 03.07.2008 00:00
Spor o provize: OVB vs. Karel Maroušek Autor: Petr Zámečník | 18.06.2008 00:00
Platební rozkaz pro OVB za škody z Helvagu byl zrušen Autor: Petr Zámečník | 11.06.2008 12:15
Jan Majer: Na podzim chceme být jedničkou na trhu Autor: Petr Zámečník | 29.05.2008 00:00
Partners a Tomáš Prouza čelí žalobě OVB Autor: Petr Zámečník | 27.05.2008 00:00
Tomáš Prouza: Řekl jsem pravdu, která se panu Uzlovi nehodí Autor: Petr Zámečník | 27.05.2008 00:00
Pavel Uzel: Finanční poradce musí volit nejlepší řešení Autor: Petr Zámečník | 19.05.2008 00:00
Na etice záleží Autor: Tomáš Ježek | 13.05.2008 00:00
Immofinanz aneb Akcie v rukou finančních poradců Autor: Petr Zámečník | 03.03.2009 00:00
Týdeník Euro uskutečnil test mezi pěti finančně poradenskými společnostmi. Zvítězila v něm společnost Fincentrum, druzí jsou Partners. Test se týkal především zajištění na stáří v souvislosti s penzijní reformou. Celá zpráva »
Komentářů: 7 / 7 Poslední komentář: 21.05.2012 17:41Ochrana spotřebitele je v poslední době skloňována ve všech pádech, mimo jiné i v souvislosti s připravovanou rozsáhlou novelou zákona 38//2004 Sb. o pojišťovacích zprostředkovatelích. Legislativa důchodové reformy však jasně ukazuje, že nejde o žádný koncepční prvek naší legislativy, ale že je používána zcela účelově jenom tam, kde se to zrovna hodí. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0O kvalitě finančního poradenství či jejím opaku se napsaly již stohy článků. Proč je ale finanční poradenství tak často napadáno pro svou nekvalitu? Není to jen o vysokých provizích a zlatokopectví. Částečně za tím stojí sám multilevelový systém. Celá zpráva »
Komentářů: 43 / 43 Poslední komentář: 21.05.2012 14:20Při výpočtu náhrady mzdy nebo nemocenské dochází, stejně jako při výpočtu důchodu, k redukci. Zjednodušeně řečeno to znamená, že občané s nízkými příjmy mají vysokou nemocenskou a s vysokými příjmy nízkou. Rodinné finanční plánování by mělo na tuto skutečnost pamatovat. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Sedíte spokojeně v kanceláři, říkáte si, jaký jste úspěšný, vždyť každý desátý člověk, kterého znáborujete, v byznysu i ve skutečnosti zůstane. A trošku vám uniká, že zbývajících devět často odchází s negativními emocemi a jsou špatnou reklamou pro celé finanční zprostředkování. Jak tedy náborovat, abyste se se svým luxusním mercedesem nemuseli pohybovat jen po kanálech? Celá zpráva »
Komentářů: 12 / 12 Poslední komentář: 13.05.2012 18:04Další články »I když mnoho lidí je určitě nespokojeno s výší daně z příjmu, můžeme být ještě celkem rádi, že její výše se ani zdaleka nepřibližuje severským zemím. Také u DPH je ČR pod evropským průměrem. Celá zpráva »
Komentářů: 1 / 1 Poslední komentář: 21.05.2012 17:25Píšeme na Investujeme.sk: Ľudská vynachádzavosť nemá hranice. Poistiť sa už môžete aj proti pokute za jazdu načierno v prostriedkoch MHD. Samozrejme, nie v serióznej poisťovni, ale v tajnom spolku „čiernych pasažierov“. Kým Grécko straší investorov prípadným vystúpením z eurozóny, Facebook vstúpil na burzu. A nezabudnite, ak ste si kúpili byt po nejakom politikovi, pre istotu sa pozrite pod podlahu. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Píšeme na Investujeme.sk: Najväčšou prekážkou na ceste za zvýšením akejkoľvek zručnosti sú predovšetkým súčasné chybné návyky. Aké sú teda časté komunikačné návyky, ktoré v bežnom živote neprekážajú, ba niekedy aj pomáhajú, ale v predajnom rozhovore pôsobia ako účinná prevencia proti úspechu? Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Píšeme na Investujeme.sk: Prvé dva mesiace tohto roka nemohli firmy odpisovať majetok rovnako rýchlo, ako zaň platili prostredníctvom finančného lízingu. Komplikáciu pre podnikateľov sa síce podarilo s účinnosťou od 1. marca odstrániť, ale nedostatkom je absencia prechodného ustanovenia, ktoré by riešilo situáciu obstarania hmotného majetku formou finančného prenájmu počas mesiacov január 2012 a február 2012 – upozorňuje poradenská spoločnosť Accace. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Píšeme na Investujeme.sk: Zaujala ma reklamná kampaň českej sprostredkovateľskej spoločnosti. Príjemným a vtipným spôsobom rieši problematiku finančnej negramotnosti Čechov aj Slovákov, napísal nám do redakcie Juraj Bakovič. Ako dodal, reklama zároveň, aj keď nechcene, veľmi trefne popisuje najväčší nedostatok finančného poradenstva u nás. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0Další krátké zprávy »Jsou provize rezervotvorných životních pojištění pro klienta únosné?
Při výpočtu náhrady mzdy nebo nemocenské dochází, stejně jako při výpočtu důchodu, k redukci. Zjednodušeně řečeno to znamená, že občané s nízkými příjmy mají vysokou nemocenskou a s vysokými příjmy nízkou. Rodinné finanční plánování by mělo na tuto skutečnost pamatovat. Celá zpráva »
Komentářů: 0 / 0O kvalitě finančního poradenství či jejím opaku se napsaly již stohy článků. Proč je ale finanční poradenství tak často napadáno pro svou nekvalitu? Není to jen o vysokých provizích a zlatokopectví. Částečně za tím stojí sám multilevelový systém. Celá zpráva »
Komentářů: 43 / 43 Poslední komentář: 01.01.1970 01:00Další články »Reklama | Podmínky užívání | RSS