CZK/€ 25.305 -0,06%

CZK/$ 23.413 +0,02%

CZK/£ 29.594 +0,24%

CZK/CHF 25.911 +0,38%

09. 12. 2016

0 komentářů

Další maximum letošního roku

 


 

Spotřebitelské ceny se v listopadu z hlediska meziročního srovnání vyhouply nad úroveň jednoho procenta. Růst o 1,5 % je nejsilnější meziroční změnou od června 2013, kdy ceny rostly o 1,6 %. Slova se opět jako první ujaly alkoholické nápoje a tabák, které podražily o téměř 6 %. Hodně významnou pozici nyní zaujaly i potraviny a nealkoholické nápoje, za které jsme si museli nově meziročně připlatit. Doposud, tedy po celý letošní rok jsme je kupovali levněji než v roce 2015. Letošní příprava vánočního cukroví nás pravděpodobně vyjde dráže, dokazují to alespoň vyšší ceny za máslo, cukr a vejce. Za zdravější potraviny, konkrétně pomeranče, jablka, rajčata, papriky nebo mrkev jsme naopak peníze ušetřili.

Skupinu položek s významným dopadem na růst inflace doplňují i pohonné hmoty, kdy dynamika poklesu jejich cen zvolňuje. Loni v listopadu spadla cena za jeden litr benzínu slabě pod 30 Kč. V listopadu letošního roku jsme benzín tankovali v průměru za 29,5 Kč. Meziroční rozdíl tak činí zhruba jedno procento. Ještě v říjnu byl rozdíl mezi letošním a loňským rokem větší než 4 %. Lze očekávat, že o pohonných hmotách, respektive vývoji jejich cen ještě mnohokrát uslyšíme, protože i nadále budou hrát stěžejní roli při růstu inflace, a to nejen z pohledu efektu statistické základny.

Při srovnání aktuálního vývoje se situací v předchozím měsíci byla laťka překonána o tři desetiny procenta. I v tomto případě je potřeba vyzvednout roli potravin. Ve skupině vybraných potravinářských výrobků (přibližně 26 druhů) měly meziměsíčně levnější potraviny hodně slabé zastoupení. Z meziměsíčního poklesu v říjnu přešla k meziměsíčnímu růstu v listopadu například cena hovězího masa, kuřat, rýže nebo těstovin.

Současný vývoj spotřebitelských cen bude určitě sledovat centrální banka, která pro listopad předpokládala jednoprocentní růst. Nečekáme, že by centrální bankéři zareagovali rychlou akcí, nicméně věříme, že vývoj cen se dostane pod drobnohled a v případě, že bude obdobným tempem pokračovat i příští měsíc, tvůrci monetární politiky mohou přehodnotit přístup k měnovým intervencím a úrokovým sazbám.

Petr Gapka, hlavní ekonom MONETA Money Bank

REKLAMA

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz


Související články

Kalkulačka pro výpočet orientační pojistné hodnoty – snížení rizika podpojištění

V roce 2023 Česká asociace pojišťoven (ČAP) představila nový standard pro výpočet pojistné hodnoty nemovitostí, zaměřený především na rodinné domy. Cílem tohoto standardu je minimalizovat riziko podpojištění. V rámci tohoto úsilí byla vytvořena kalkulačka pro orientační hodnotu pojistného, dostupná na webových stránkách ČAP. Tato kalkulačka umožňuje zadat […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

27. 03. 2024

Dotace pro průmysl: Německý tah a česká reakce

Německá vláda nedávno oznámila, že bude podporovat místní průmyslové podniky, chce tak reagovat na vysoké ceny elektřiny. Tato rozhodnutí mohou mít významné důsledky nejen v Německu, ale i v celé Evropě, včetně České republiky. Jedná se o krok, který reaguje na podobné iniciativy v USA a zdůrazňuje […]

Text: Filip Kučera

22. 03. 2024

Komentář: Šílenství měnové politiky

Současná měnověpolitická „sezóna“ začala v roce 2022, kdy centrální bankéři v západních vyspělých ekonomikách začali zvyšovat sazby, aby bojovali proti inflaci. Trvalo jim několik let, než se dostali tam, kde jsou dnes. Zda bylo jejich úsilí úspěšné, nám pravděpodobně napoví několik příštích měsíců a další období.

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

18. 03. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *