CZK/€ 25.155 -0,32%

CZK/$ 23.470 -0,62%

CZK/£ 29.361 -0,01%

CZK/CHF 25.687 -0,48%

27. 06. 2016

0 komentářů

Americká dluhová pyramida se zřítí. Vyhraje ten, kdo vsadí na stříbro

 


 

Zcela bez diskuze. Světem vládne nejistota a to se projevuje také v náladách investorů. Ti hledají cestu, která by ochránila jejich bohatství. Nejedná se navíc jen o velké investory; i ti drobní pociťují nejistotu a chtějí zabránit ztrátám svého majetku.

Americká  ekonomika za měsíc květen vytvořila jen 38 000 nových pracovních míst a zaostala tak daleko za odhady, pohybujícími se kolem 160 000. Tato zpráva doslova šokovala, protože číslo je nejnižší od roku 2010. A co víc, nově vzniklá pracovní místa se týkala především oblasti služeb, které jsou většinou méně placené. Jde nicméně jen o jednu z mnoha trhlin, které můžou v budoucnu způsobit vážné hospodářské a finanční problémy. Na zprávy z trhu práce zareagovaly také zlato a stříbro, jejichž ceny zamířily nahoru.

Pohled na vývoj indexů S&P 500 a Dow Jones a celkový dluh USA naznačuje zřetelný, leč velmi zajímavý trend: během 36 let vzrostl S&P 500 19krát, Dow Jones 21krát a dluh USA vyskočil na 22násobek. Velké nárůsty indexů tedy probíhaly spolu s masivní akumulací amerického dluhu – ten se stává neudržitelným a jeho snížení je v nedohlednu. To vše může mít za následek podkopání a následné zřícení hodnoty papírových aktiv.

Indexy S&P 500 a Dow Jones rostly na dluh a kvůli dluhu taky padnou. Záchrana se skýtá ve zlatě a stříbře. Oba vzácné kovy, obzvláště stříbro, jsou skutečně podhodnocené.

Průměrná cena zlata byla na začátku roku 1980 na hodnotě 620 $ a k dnešku vzrostla téměř dvojnásobně. Na druhé straně je stříbro, které se pohybuje kolem 16 $ a je tedy naopak o více než polovinu levnější než v roce 1980.

REKLAMA

Při pohledu na oba grafy je zjevné, že zatímco dluh USA masivně rostl (22×), kovy a ropa se držely relativně zpátky. Proč tomu tak bylo? Byly tyto ceny nějak uměle ovlivňovány?

Růst amerického dluhu připomíná Ponziho schéma. To je označení pro podvodné investiční operace, kdy investoři svěřují provozovateli fondu peníze za účelem jejich zúročení, avšak provozovatel tyto peníze dále neinvestuje, a namísto toho pouze vyplácí prostředky fondu jen investorům, kteří si o ně zažádají a odejdou. Tento systém může omezeně fungovat, dokud je více těch, co přicházejí než těch, co odcházejí. Když už ve fondu nezbydou žádné peníze na vyplácení, fond zkrachuje a vyplaceni tak budou jen někteří investoři, zatímco ostatní nedostanou nic. Na podobném principu investoři dotovali americký dluh, prostředky byly od hmotných investic jako je zlato a stříbro stahovány do „papírů”. Inflace tak byla udržována na nízké úrovni. To vše snižovalo hodnotu zlata a stříbra.

Když se pak na trzích objeví skutečně velké trhliny, budou investoři hledat záchranu ve zlatě a stříbře. Vidíme, jak jsou zlato a stříbro podhodnocené. Stříbro od roku 1980 ztratilo více než polovinu hodnoty. Tento kov má kam růst a stane se časem pravděpodobně nejvýkonnějším aktivem v oblasti drahých kovů.

Jakub Petruška, investiční analytik, Zlaťáky.cz

Loading

Vstoupit do diskuze 0 komentářů

Zdroj a více informací: CII750.cz

 


Související články

Generační rozdíly v investování. Více než 30 % mladých lidí si aktivně spoří na důchod už teď

Každá generace je definována vlastní perspektivou, která vznikla v důsledku generačního historického kontextu a společenských vlivů. Pokud jde o peníze a investice, každá z nich má své zakořeněné investiční postoje, které reflektují ekonomické podmínky, technologický pokrok a celkovou kulturní vyspělost dané doby. Podívejte se blíže na investiční […]

Text: Redakce

Foto: Shutterstock

26. 04. 2024

Do čeho investovat v době války?

Může se zdát, že mezi rizikem a nejistotou je pouze minimální rozdíl, ale není tomu tak. Riziko znamená, že lze na základě přiměřeného datového vzorku vyčíslit pravděpodobnost, zatímco v případě nejistoty je podobná kvantifikace nemožná. Geopolitické události se ze své podstaty pojí s nejistotou a mají širší paletu neznámých […]

Text: Redakce

25. 04. 2024


Diskuze k článku

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna, vyžadované informace jsou označeny hvězdičkou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *